Co je fimóza, zúžená předkožka?

Fimóza, zúžená předkožka

Fimóza je fyziologický stav, kdy je předkožka tak úzká, že ji nelze stáhnout přes žalud. Někdy je předkožka natolik stažená, že ani neumožňuje obnažení ústí močové trubice.

Fimóza může být:

  • částečná (předkožku jde alespoň částečně stáhnout)
  • úplná (předkožku už ze žaludu nestáhnete, často stěží odhalíte ústí močové trubice)

Kongenitální a sekundární fimóza

Fimóza u dětí

Chlapci se rodí s vnitřní předkožkou přilepenou k žaludu. Předkožka tak chrání močovou trubici před infekcemi. Tento stav je zcela přirozený a říká se mu kongenitální fimóza (případně také primární fimóza či vrozená fimóza). 

Jak dítě roste, na žaludu pod vnitřním listem předkožky vzniká smegma, které usnadňuje oddělování předkožky od žaludu. Obvykle trvá několik let, než je možné předkožku přetáhnout, u některých chlapců je tento vývoj dokončen až v pubertě.

Skutečný problém nastává teprve pokud fimóza neustoupí, ani když chlapec dokončí svůj pohlavní vývoj. 

Nesnažte se malým chlapcům přetahovat předkožku násilím, můžete jim tak spíše ublížit.

Kongenitální čili vrozená fimóza
Kongenitální čili vrozená fimóza je zcela normální, rodí se s ní všichni chlapci 

Fimóza u dospělých a seniorů

Mužům se časem může fimóza vrátit – jedná se o tzv. sekundární fimózu (získanou). Projevuje se po opakovaných zánětech, obvykle u seniorů a mužů trpících cukrovkou. Předkožka se zjizví v ústí, tj. v místě, kde přechází z vnitřního na vnější záhyb kůže. Zúží se a už ji nejde přetáhnout, dokonce i když je penis v klidu (neztopořený).

Problémům se záněty se můžete částečně vyhnout, pokud se o svůj penis budete pořádně starat. Jak na to vám poradí série vzdělávacích článků Pečujete o svůj penis správně.

částečná fimóza, zúžená předkožka
I částečná fimóza může vám může bolestivě znepříjemnit život

Relativní fimóza

Relativní fimóza je stav, kdy jde předkožku bez problémů stáhnout přes žalud, je-li penis povadlý. Pokud se ale penis ztopoří, předkožku už stáhnout nejde. 

Relativní fimóza je teoreticky nebezpečnější než sekundární fimóza, protože se hůře rozpoznává, komplikuje sexuální život, přispívá k poranění předkožky, a tím k rozvíjení dalších problémů (např. k psychologickým problémům s erekcí). Pokud si navíc muži s relativní fimózou budou neopatrně hrát s předkožkou, snadno si přivodí parafimózu.  

fimóra a erekce
Někteří muži jsou schopni mít sex i s fimózou. Připravují se ale o hodně potěšení (žalud je nejcitlivější částí mužských genitálií) a často je pro ně těžké dosáhnout orgasmu

Problémy s fimózou

Fimóza a sex

Některým mužům fimóza nevadí ani při pohlavním styku, ale většinou erekci i sex provázejí bolesti a navíc hrozí problémy s močením a zánět předkožky. 

Nemohl jsem si přetáhnout předkožku přes žalud. Kdykoliv se mi penis postavil, tak to bolelo. Dokonce mě opustila přítelkyně, protože jsem s ní nemohl mít sex. Pomohla mi až obřízka.

z autorova rozhovoru s mužem trpícím fimózou

Fimóza a hygiena

Pokud nemůžete stáhnout předkožku, nemůžete si ani pořádně očistit žalud. V záhybech předkožky se hromadí smegma a zbytky moči. Penis začne ošklivě zapáchat a hrozí vám, že si vyvinete zánět, který může být i karcinogenní.

Pokud už nejste dítě a máte problémy s předkožkou, objednejte se ke svému doktorovi nebo urologovi.

Parafimóza

Trpíte-li fimózou, a přesto se vám nějak podaří stánout si předkožku pod žalud, může vám předkožka začít penis škrtit. Pokuste se stáhnout předkožku zpátky (namažte ji lubrikantem, dejte si teplou sprchu). Jestliže neuspějete, spojte se s doktorem. 

Pokud takový stav trvá několik hodin nebo pokud vám penis začne otékat, urychleně volejte na pohotovost! Předkožka vám totiž zaškrcuje penis natolik, že se do něho nemůže dostat krev a hrozí, že vám penis začne postupně odumírat. Tomuto stavu se říká parafimóza a vyžaduje akutní lékařský zásah

parafimóza
Při parafimóze vám penis může začít otýkat mnoha různými způsoby. Stav vyžaduje akutní lékařský zásah

Řešení a léčba fimózy

Čekej a pozoruj

Na západě se lékaři kloní k názoru, že u kongenitální (vrozené) fimózy je nejlepší čekat a pozorovat, jak se předkožka vyvíjí. Většinou se situace vyřeší sama a předkožka se s postupem času od žaludu oddělí.  

vývoj předkožky
Statistika vývoje předkožky a jejího oddělování od žaludu v průběhu let

Masti

Uvolňování předkožky mohou usnadnit i volně prodejné masti na zvlhčení pokožky: panthenol, měsíčková mast, dětské krémy, krémy na suchou pokožku.

Umyjte se a poté je vmasírujte do penisu, hlavně do předkožky. Pokud se předkožka trochu uvolní, můžete jí začít jemně pohybovat (žádné násilí!). Po skončení místo dobře opláchněte.

Mechanické řešení

Pokud předkožka srostla jenom tence, jde tkáň někdy rozrušit tahem prstem nebo tupou sondou. Takovou operaci by měl ale provádět pouze doktor.

Kortikoidní masti

Pomoci mohou i kortikoidní masti – nanášejí se na předkožku 5 až 6 týdnů. Po týdnu už můžete začít předkožku zkoušet ohrnovat. Pomůžou v 95 % případů, někdy ale nestačí.

Operace

U náročnějších případů se fimóza řeší obřízkou – buďto odříznutím celé předkožky, nebo její části, která se nedá stáhnout. Pro dítě je nejlepší, když podstoupí obřízku před nástupem do školy.

penis před a po obřízce
Dospělý penis před obřízkou a po obřízce

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Mužská obřízka

Mužská obřízka

Mužská obřízka (odborně nazývaná cirkumcize) je lékařský zákrok, při kterém je pacientovi chirurgicky odstraněna (amputována) předkožka. Pánská obřízka se provádí především z náboženských důvodů a kvůli společenské tradici. Menší množství mužů je obřezáno ze zdravotních důvodů.... ...

Penis

Penis

Penis je jedním ze zevních pohlavních orgánů muže (společně s šourkem a varlaty). Jeho hlavní funkce jsou močení a rozmnožování. K močení slouží močová trubice, jež prochází penisem a její zakončení je na špičce žaludu.... ...

Předkožka

Předkožka

Předkožka je kůže (respektive kožní řasa), která překrývá žalud, pokud penis není ztopořený. Jakmile se penis ztopoří, předkožka se stáhne pod žalud. ... ...

Smegma

Smegma

Smegma je bělavá hmota vzniklá směsí odumřelých kožních buněk, kožního mazu a vlhkosti. U žen se hromadí kolem klitorisu a v záhybech malých stydkých pysků, u mužů pod předkožkou. Samo o sobě je neškodné, ale pokud zanedbáte hygienu, může vám způsobit problémy.... ...

Uzdička

Uzdička

Uzdička (frenulum) je kožní řasa, která spojuje předkožku s žaludem. Je elastická a pomáhá stahovat předkožku přes žalud. Navíc se jedná o erotogenní zónu s množstvím nervových zakončení.... ...

Žalud

Žalud

Žalud (latinsky glans penis) je vrchní část penisu savců, která svým tvarem může připomínat narůžovělý klobouk houby. Ústí v něm močová trubice, kterou prochází také ejakulát. Jeho zašpičatělý tvar je uzpůsoben k tomu, aby usnadnil penetraci.... ...

Vybíráme z e-shopu