Uzdička, frenulum

Uzdička, frenulum

Uzdička (frenulum) je kožní řasa, která spojuje předkožkužaludem. Je elastická a pomáhá stahovat předkožku přes žalud. Navíc se jedná o erotogenní zónu s množstvím nervových zakončení.

Zdravá uzdička by měla být dost dlouhá a pružná na to, aby umožnila bezproblémové stažení předkožky pod žalud, když je penis ztopořený.

Zkrácená uzdička

Zkrácená uzdička (medicínsky nazývána frenulum breve) je fyziologický stav, kdy je uzdička příliš krátká a omezuje tak pohyb předkožky. Krátká uzdička může komplikovat sexuální život – snadněji se natrhne.

Zkrácená uzdička může být vrozený problém, ale můžete vzniknout i následkem častého poranění (prasknutí či natržení). 

Léčbu zkrácené uzdičky zkonzultujte s urologem. Přistupuje se k ní různě. Někdy pomůžou steroidní krémy a cviky na prodloužení předkožky, občas je nezbytný chirurgický zákrok. Existuje více možných operací – od plastiky přes frenektomii (odstranění uzdičky) až po obřízku.

zkrácená uzdička
Zkrácená uzdička je poměrně častá a občas souvisí se vznikem fimózy

Natržená uzdička

Uzdička může popraskat nebo se natrhnout, obzvlášť při příliš agresivní masturbaci a při sexu. Protože je v ní hodně nervových zakončení, ranka nepříjemně bolí a krvácí.

Rozhodně nepodceňte dezinfekci. Pokud jste si např. natrhli uzdičku při sexu a nepoužili kondom, můžou být v rance bakterie z partnerčiny pochvy.

Natržená uzdička obvykle nepředstavuje velký problém. Stačí zastavit krvácení s pomocí ledových obkladů a počkat, až se ranka sama zahojí. Může se mazat Framykoinem, Avirilem, Dermazulenem, Infadolanem a jinými mastmi.

Natrženou uzdičku nedrážděte, vyhněte se pohlavnímu styku a masturbaci, a pokud možno i erekci. Ačkoliv natržená uzdička bolí, obvykle se rychle uzdraví a nemá žádné trvalé následky.

natržená uzdička
Malé ranky na uzdičce jsou poměrně obvyklé a rychle se zhojí, přesto je lepší se na čas vyhnout masturbaci a sexu

Prasklá uzdička

Prasklá uzdička představuje vážnější problém. Od natržené uzdičky se v podstatě liší jenom hloubkou rány, a tudíž i bolestivostí. Základní ošetření prasklé uzdičky je stejné jako u natržené uzdičky. Pokud je ale uzdička úplně přetržená, je nutné zajít za lékařem –⁠ rána se sama nejspíše už nezahojí. 

Pokud se uzdička často trhá a praská, může se vyvinout ve zkrácenou uzdičku. Nestyďte se a poraďte se se svým doktorem nebo urologem, jak podobným problémům předcházet. 

Utržená uzdička

Pokud se vám uzdička úplně odtrhla od penisu, rozhodně zamiřte za urologem (a cestou si ránu dobře chlaďte). Situaci jde řešit pouze chirurgicky –⁠ jedná se o malý zákrok v lokální anestezii.

utržená uzdička
Utržená uzdička už představuje vážnější a nepříjemný problém. Zastavte krvácení s pomocí ledu a chladivých obvazů a poraďte se se svým doktorem

Související zdroje


Související témata

Fimóza

Fimóza

Fimóza je fyziologický stav, kdy je předkožka tak úzká, že ji nelze stáhnout přes žalud. Někdy je předkožka natolik stažená, že ani neumožňuje obnažení ústí močové trubice.... ...

Penis

Penis

Penis je jedním ze zevních pohlavních orgánů muže (společně s šourkem a varlaty). Jeho hlavní funkce jsou močení a rozmnožování. K močení slouží močová trubice, jež prochází penisem a její zakončení je na špičce žaludu.... ...

Předkožka

Předkožka

Předkožka je kůže (respektive kožní řasa), která překrývá žalud, pokud penis není ztopořený. Jakmile se penis ztopoří, předkožka se stáhne pod žalud. ... ...

Žalud

Žalud

Žalud (latinsky glans penis) je vrchní část penisu savců, která svým tvarem může připomínat narůžovělý klobouk houby. Ústí v něm močová trubice, kterou prochází také ejakulát. Jeho zašpičatělý tvar je uzpůsoben k tomu, aby usnadnil penetraci.... ...

Vybíráme z e-shopu