Sexuální poradna: Vaginismus jako jedna z příčin bolesti při sexu

Sex přináší slast, zábavu, intimní sblížení a vášeň, ale vaginismus ho může pěkně znepříjemnit, pokazit a někdy dokonce úplně překazit. Co je jeho příčinou a jak se můžete bolesti při sexu zbavit?

Sexuální poradna: Vaginismus jako jedna z příčin bolesti při sexu

Sex by měl být příjemným a vzrušujícím zážitkem pro všechny zúčastněné, nelze tedy přehlížet pocity bolesti jednoho z partnerů. Popírání a přemáhání se totiž ve výsledku vede k neporozumění a absence sexu nakonec může vést i k úplnému odcizení. Vaginismus je jednou z nemocí pojmenovaných relativně nedávno. Definice problému je prvním krokem k jeho odstranění, v případě vaginismu je to ale teprve začátek velmi dlouhé cesty.

Co vede k bolesti při sexu?

Termínem vaginismus se označuje fyzický stav, při němž žena není schopna jakékoliv vaginální penetrace. Zasouvání čehokoliv do vaginy se stává velmi bolestivým a traumatickým zážitkem a mnohdy i v podstatě nesplnitelným úkolem. Používání tampónů, menstruačních kalíšků, gynekologická vyšetření nebo užívání vaginálních čípků jsou velmi obtížnou nebo naprosto nemyslitelnou aktivitou. Záleží na stupni závažnosti problému.

VÝUKA: Termínem vaginismus se označuje fyzický stav, při němž žena není schopna dosáhnout jakékoliv vaginální penetrace, přestože si to sama přeje. Nejde tedy jen o bolest při sexu.

Při vaginismu dochází k nevědomým křečím svalů okolo poševní stěny a svalů pánevního dna. Pokus o penetraci pak vede k velkým bolestem a někdy i k úplnému znemožnění průniku. Žena, která touto poruchou trpí, neumí vědomě tyto kontrakce ovlivnit, i když je to její přání.

Svalovou křeč lze přirovnat k automatické reakci oka, které se zavře ve chvíli, kdy se před ním náhle objeví objekt. Snažit se tedy problém vyřešit racionálně a přemlouvat sama sebe, že sex nemusí být bolestivý, se míjí účinkem. Intenzita bolesti a její konkrétní spouštěče se liší případ od případu, i léčba si tedy žádá velmi individuální a hlavně citlivý přístup založený na trpělivosti.

DŮLEŽITÉ: Pokud máte pocit, že je vaše vagina příliš malá, krátká nebo těsná a sex je pro vás i s dostatkem lubrikantu utrpením, tak s doktorem proberte možnost, jestli se nejedná o vaginismus. Včasná a hlavně správná diagnóza je totiž podmínkou úspěchu.

Vaginismus způsobují silné kontrakce svalů pánevního dna.
Vaginismus způsobují silné kontrakce svalů pánevního dna. (Foto: en.wikipedia.org)

Psychické i fyzické příčiny vaginismu

Vaginismus lze z hlediska zkušenosti s proniknutím do vaginy rozdělit na primární a sekundární. Při primárním vaginismu k penetraci nikdy nedošlo a nelze tedy navazovat na předchozí ženinu zkušenost, sekundární vaginismus naopak předpokládá, že k nějakému proniknutí do vaginy již došlo, všechny další pokusy však byly bolestivou reakcí znemožněny.

Příčiny vaginismu mohou být psychického rázu – nervozita z první soulože, bolestivý zážitek z prvního sexu, strach z otěhotnění, obavy z nákazy sexuálně přenosnou pohlavní nemocí, špatná zkušenost s bolestivým gynekologickým vyšetřením, výchova ovlivněná striktními pravidly náboženství nebo například prožité trauma – znásilnění či sexuální zneužívání.

Z organických příčin bolestí při sexu jmenujme komplikované hojení porodních poranění, jizvy po vaginálních operacích, zánětlivá onemocnění vulvy a pochvy, záněty močových cest, endometriózu, pánevní zánětlivou nemoc, pánevní adheze nebo vrozené vývojové vady vulvy a pochvy.

U některých žen se bolesti při sexu objeví až po menopauze - přestože touto poruchou nikdy netrpěly, pokles hladiny estrogenu a snížení přirozené lubrikace a elasticity vaginy činí sex nepříjemný a někdy až bolestivý.

Silikonové dilatátory pro postupné roztažení vaginy.
Silikonové dilatátory pro postupné roztažení vaginy. (Foto: femaniwellness.com)

Nepodceňujte psychickou pohodu

Důležité je nepodléhat vnějšímu tlaku. Zejména v dřívějších dobách bylo dívkám vštěpováno, že sex nebude tak příjemnou záležitostí, jak si asi vysnily. První sex? Bolest a krev! Menstruace? Bolest, samozřejmě hodně krve, zasunování hygienických pomůcek do rozbolavělých míst. Těhotenství a porod? Bolest a ještě více krve, vagina na cáry (doplněno velmi explicitními ilustračními fotografiemi nebo dokonce videem)!

Sex po porodu? Bolest! A tady už to začíná být trochu jednotvárné... Sex po menopauze? Ano, je to bolest doprovázená pocity studu z hormonální změny a proměny těla i výkyvů nálad. Kdo by si po tomhle všem nevytvořil v mysli představu, že musí svoji vaginu pevně uzavřít, stáhnout, zablokovat a nepustit nic a nikoho dovnitř?

Dnes je již naštěstí u nás takový přístup k sexu a sexualitě spíše vzácností, ale stále jsou na světě kultury, kde jsou tyto názory běžné.

Dilatátory seženete i v různých barvách.
Dilatátory seženete i v různých barvách. (Foto: pelvicrelief.co.uk)

Léčba vaginismu existuje!

Vaginismus sice léčit jde, ale rozhodně to není jednoduché. Také nepočítejte s okamžitým odstraněním problému. Vhodná je multioborová spolupráce - gynekolog, sexuolog, fyzioterapeut, psycholog a psychoterapeut. Nejprve by měla být gynekologem vyloučena organická příčina bolestí při sexu.

Standardní gynekologické vyšetření u závažného stupně vaginismu většinou není možné. Gynekolog se tak dotazuje na podrobnosti potíží, provede prohlídku zevního genitálu, hodnotí hymen, šetrně palpuje poševní vchod. Ve spolupráci se sexuologem či psychologem se pak pokusíte najít psychickou příčinu vašich obtíží na základě zkoumání historie vašeho sexuálního života. Jakmile se podaří odbourat psychický blok, je potřeba začít s cvičením.

Nápomocny vám mohou být různé erotické pomůcky, které byly vytvořeny speciálně za tímto účelem. Jejich tvar a různé velikosti vám dovolí pomalu a bezbolestně rozšiřovat poševní vchod a vagínu. Vaginální dilatátory vám může doporučit doktor, sexuolog nebo sexuální terapeut. Důležité je začít zlehka a pomalu, nikam nespěchat a najít si vlastní tempo pokroku. Pomoci vám může partner v rámci znovunalézání sexuální intimity, nebo si na zasunování dilátoru vyhraďte chvilku jen pro sebe. 

VÝUKA: Vaginální dilatátor (dilátor) je sexuální pomůcka ve tvaru kuželu, která se vyrábí v několika velikostech - od dilatátorů tenkých jako prst až po ty, které se svou šířkou a tvarem podobají klasickým dildům a vibrátorům.

Dilatátory mohou být i kovové.
Dilatátory mohou být i kovové. (Foto: coopersurgical.com)

Jak probíhá fyzické cvičení?

V prvé řadě si udělejte čas - na začátku cvičte nejlépe dvakrát denně 1 hodinu, později cca 20 - 30 minut denně. Vždy ideálně po horké koupeli, kdy jsou všechny svaly zrelaxované a prohřáté. Vyberte si ze začátku jednu z menších velikostí dilatátorů, lehněte si na záda a použijte dostatečné množství lubrikantu, případně i znecitlivující gel.

Nadechněte se, uvolněte a zlehka zatlačte na dilatátor tak, aby do vaginy lehce vklouznul. Až budete mít pocit, že už ho nemůžete zasunout hlouběji, nechte ho na místě asi 10 – 15 minut a klidně dýchejte. Ve chvíli, kdy do sebe bez bolesti zasunute menší dilatátor, vyměňte ho za větší a celý proces opakujte. Až se budete cítit jistě i s větším dilatátorem, můžete frekvenci cvičení omezit na dvakrát až třikrát týdně a poté můžete zkusit klasickou soulož.

TIP: Dilatátory, dilda i vibrátory lze v rámci tréninku kombinovat s Kegelovými cviky, kterými procvičíte svaly pánevního dna a naučíte se snáze kontrolovat vaginu, rektum i močový měchýř.

Cvičení můžete doplnit o Kegelovy cviky, které nejsou nijak náročné a můžete je procvičovat zcela nenápadně i několikrát denně. Začněte tím, že vyprázdníte močový měchýř a stáhnete svaly pánevního dna. Napočítejte do deseti, svaly uvolněte a opakujte ještě několikrát. Dejte si pozor, abyste se při zatínaní svalů vyhnuly oblasti břicha, stehen a svalů na zadku. V takovém případě by se Kegelovy cviky minuly účinkem.

Pro zpříjemnění tréninku si můžete pořídit vibrační dilatátory.
Pro zpříjemnění tréninku si můžete pořídit vibrační dilatátory. (Foto: vibratory.net)

U závažnějších stupňů vaginismu, kdy žena není schopna do pochvy zavést ani tenký dilatátor, je někdy nutné provést dilataci pochvy v celkové anestezii. Někdy se současně do oblasti poševního vchodu aplikuje botulotoxin. Měkký dilatátor je pak ponechán v pochvě pacientky tak, aby si po probuzení z narkózy mohla ověřit, že v pochvě nic nebrání penetraci. Vhodná je i spolupráce s fyzioterapeutem specializovaným na práci s pánevním dnem.

Dilatátory jako zdroj rozkoše

Všichni, kdo vaginismem netrpí, ale tvar dilatátorů je zlákal, mohou tyto pomůcky zařadit do svého běžného sexuálního života. Prožít si sexy sen z lékařského prostředí a okořenit ho trochou BDSM praktik je s dilatátory mnohem jednodušší. Dilatátory mohou být hladké, ale ty určené pro fetiš hrátky většinou mají zdrsněný povrch, takže ženě dopřejí netradiční sexuální zážitek spojený s mírnou bolestí. 

Použité zdroje

Vybíráme z e-shopu