Sexuální poradna: Vaginismus jako jedna z příčin bolesti při sexu

Sex přináší slast, zábavu, intimní sblížení a vášeň, ale vaginismus ho může pěkně znepříjemnit, pokazit a někdy dokonce úplně překazit. Co je jeho příčinou a jak se můžete bolesti při sexu zbavit?

Sexuální poradna: Vaginismus jako jedna z příčin bolesti při sexu

Sex by měl být příjemným a vzrušujícím zážitkem pro všechny zúčastněné, nelze tedy přehlížet pocity bolesti jednoho z partnerů. Popírání a přemáhání se totiž ve výsledku vede k neporozumění a absence sexu nakonec i k úplnému odcizení. Vaginismus je jednou z nemocí pojmenovaných relativně nedávno. Definice problému je prvním krokem k jeho odstranění, v případě vaginismu je to ale teprve začátek velmi dlouhé cesty.

Co vede k bolesti při sexu?

Termínem vaginismus se označuje fyzický stav, při němž žena není schopna jakékoliv vaginální penetrace. Zasouvání čehokoliv do vaginy se stává velmi bolestivým a traumatickým zážitkem a mnohdy i v podstatě nesplnitelným úkolem. Používání tampónů, menstruačních kalíšků, gynekologická vyšetření nebo užívání vaginálních čípků jsou naprosto nemyslitelnou aktivitou.

VÝUKA: Termínem vaginismus se označuje fyzický stav, při němž žena není schopna jakékoliv vaginální penetrace. Nejde tedy jen o bolest při sexu.

Při vaginismu dochází k nevědomým křečím svalů v oblasti pánevního dna, což vede k velkým bolestem a někdy i k úplnému znemožnění průniku. Dosud není zcela jasné, které svaly se při vaginismu stahují. Žena, která touto poruchou trpí, nemá nad stažením a uvolněním těchto svalů prakticky žádnou moc a ke kontrakcím dochází bez jejího přičinění.

Svalovou křeč lze přirovnat k automatické reakci oka, které se zavře ve chvíli, kdy se před ním náhle objeví objekt. Snažit se tedy problém vyřešit racionálně a přemlouvat sama sebe, že sex nemusí být bolestivý, se míjí účinkem. Intenzita bolesti a její konkrétní spouštěče se liší případ od případu, i léčba si tedy žádá velmi individuální a hlavně citlivý přístup založený na trpělivosti.

DŮLEŽITÉ: Pokud máte pocit, že je vaše vagina příliš malá, krátká nebo těsná a sex je pro vás i s dostatkem lubrikantu utrpením, tak s doktorem proberte možnost, jestli se nejedná o vaginismus. Včasná a hlavně správná diagnóza je totiž zárukou úspěchu.

Vaginismus způsobují silné kontrakce svalů pánevního dna.
Vaginismus způsobují silné kontrakce svalů pánevního dna. (Foto: en.wikipedia.org)

Psychické i fyzické příčiny vaginismu

Vaginismus lze z hlediska zkušenosti s proniknutím do vaginy rozdělit na primární a sekundární. Při primárním vaginismu k penetraci nikdy nedošlo a nelze tedy navazovat na předchozí ženinu zkušenost, sekundární vaginismus naopak předpokládá, že k nějakému proniknutí do vaginy již došlo, všechny další pokusy však byly bolestivou reakcí znemožněny.

Příčiny vaginismu jsou často psychického rázu – nervozita z první soulože, strach z otěhotnění, výchova ovlivněná striktními pravidly náboženství nebo například prožité trauma – znásilnění či sexuální zneužívání. To vše může postupně přerůst v náhlé stažení svalstva.

Z fyziologických příčin jmenujme porod, záněty močových cest, endometriózu, nejrůznější cysty nebo operace. U některých žen se vaginismus objeví až po menopauze - přestože touto poruchou nikdy netrpěly, pokles hladiny estrogenu a snížení přirozené lubrikace a elasticity vaginy činí sex nemožným.

Silikonové dilatátory pro postupné roztažení vaginy.
Silikonové dilatátory pro postupné roztažení vaginy. (Foto: femaniwellness.com)

Nepodceňujte psychickou pohodu

Důležité je nepodléhat vnějšímu tlaku. Od raného mládí je dívkám vštěpováno, že sex nebude tak příjemnou záležitostí, jak si asi vysnily. První sex? Bolest a krev! Menstruace? Bolest, samozřejmě hodně krve, zasunování hygienických pomůcek do rozbolavělých míst. Těhotenství a porod? Bolest a ještě více krve, vagina na cáry (doplněno velmi explicitními ilustračními fotografiemi nebo dokonce videem)!

Sex po porodu? Bolest! A tady už to začíná být trochu jednotvárné... Sex po menopauze? Ano, je to bolest doprovázená pocity studu z hormonální změny a proměny těla i výkyvů nálad. Kdo by si po tomhle všem nevytvořil v mysli představu, že musí svoji vaginu pevně uzavřít, stáhnout, zablokovat a nepustit nic a nikoho dovnitř?

Dilatátory seženete i v různých barvách.
Dilatátory seženete i v různých barvách. (Foto: pelvicrelief.co.uk)

Léčba vaginismu existuje!

Vaginismus sice léčit jde, ale rozhodně to není jednoduché. Také nepočítejte s okamžitým odstraněním problému. Pomůže hlavně sexuolog, s jehož pomocí se pokusíte najít psychickou příčinu vašich obtíží na základě zkoumání historie vašeho sexuálního života. Jakmile se podaří odbourat psychický blok, je nutné začít s cvičením.

Nápomocny vám mohou být různé erotické pomůcky, které byly vytvořeny speciálně za tímto účelem. Jejich tvar vám dovolí pomalu a bezbolestně rozšiřovat poševní vchod a vagínu. Vaginální dilatátory vám může doporučit doktor, sexuolog nebo sexuální terapeut. Důležité je začít zlehka a pomalu, nikam nespěchat a najít si vlastní tempo pokroku. Pomoci vám může partner v rámci znovunalézání sexuální intimity, nebo si na zasunování dilátoru vyhraďte chvilku jen pro sebe. 

VÝUKA: Vaginální dilatátor (dilátor) je sexuální pomůcka ve tvaru kuželu, která se vyrábí v několika velikostech - od dilatátorů tenkých jako prst až po ty, které se svou šířkou a tvarem podobají klasickým dildům a vibrátorům.

Dilatátory mohou být i kovové.
Dilatátory mohou být i kovové. (Foto: coopersurgical.com)

Jak probíhá fyzické cvičení?

V prvé řadě si udělejte čas - nejlépe dvakrát denně na 20 - 30 minut a ideálně po horké koupeli, kdy jsou všechny svaly zrelaxované a prohřáté. Vyberte si ze začátku jednu z menších velikostí dilatátorů, lehněte si na záda a použijte dostatečné množství lubrikantu.

Nadechněte se, uvolněte a zlehka zatlačte na dilatátor tak, aby do vaginy lehce vklouznul. Až budete mít pocit, že už ho nemůžete zasunout hlouběji, nechte ho na místě asi 10 – 15 minut a klidně dýchejte. Ve chvíli, kdy do sebe bez bolesti zasunute menší dilatátor, vyměňte ho za větší a celý proces opakujte. Až se budete cítit jistě i s větším dilatátorem, můžete frekvenci cvičení omezit na dvakrát až třikrát týdně a poté můžete zkusit klasickou soulož.

TIP: Dilatátory, dilda i vibrátory lze v rámci tréninku kombinovat s Kegelovými cviky, kterými procvičíte svaly pánevního dna a naučíte se snáze kontrolovat vaginu, rektum i močový měchýř.

Cvičení můžete doplnit o Kegelovy cviky, které nejsou nijak náročné a můžete je procvičovat zcela nenápadně i několikrát denně. Začněte tím, že vyprázdníte močový měchýř a stáhnete svaly pánevního dna. Napočítejte do deseti, svaly uvolněte a opakujte ještě několikrát. Dejte si pozor, abyste se při zatínaní svalů vyhnuly oblasti břicha, stehen a svalů na zadku. V takovém případě by se Kegelovy cviky minuly účinkem.

Pro zpříjemnění tréninku si můžete pořídit vibrační dilatátory.
Pro zpříjemnění tréninku si můžete pořídit vibrační dilatátory. (Foto: vibratory.net)

Dilatátory jako zdroj rozkoše

Všichni, kdo vaginismem netrpí, ale tvar dilatátorů je zlákal, mohou tyto pomůcky zařadit do svého běžného sexuálního života. Prožít si sexy sen z lékařského prostředí a okořenit ho trochou BDSM praktik je s dilatátory mnohem jednodušší. Dilatátory mohou být hladké, ale ty určené pro fetiš hrátky většinou mají zdrsněný povrch, takže ženě dopřejí netradiční sexuální zážitek spojený s mírnou bolestí. 

Autor:

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem

Související hračky