Inkontinence: Ovlivní nechtěný únik moči či stolice váš sexuální život?

Inkontinence je stav, kdy ztrácíme kontrolu nad vyprazdňováním. Samovolný únik moči nebo stolice není strašákem pouze starší generace potkat může kohokoliv. Je možné se inkontinenci vyhnout? A jak moc ovlivní naši intimitu?

Inkontinence: Ovlivní nechtěný únik moči či stolice váš sexuální život?

Příliš se o ní nemluví – stále je považována za tabu. Jen málokdo by dobrovolně přiznal, že se s inkontinencí potýká. Ke studu však není důvod a čím dříve je odhalena příčina, tím větší je šance na návrat k normálu. 

Co je inkontinence?

Inkontinencí označujeme nedobrovolný únik moči nebo stolice. Její příčiny se liší v závislosti na pohlaví nebo věku, a ani rozsah úniku není u každého stejný. Inkontinence si nevybírá – postihuje ženy i muže a výrazně ovlivňuje kvalitu jejich života.

Častými doprovodnými jevy jsou opruzeniny, zápach, infekce a ekzémy. Dlouhodobé neřešení problémů často vede k omezení osobních i pracovních aktivit, nespavosti, depresím a sociální izolaci.

Inkontinence moči: Druhy a příčiny

Inkontinence se dělí na tři stupně:

1) únik do 100 ml (lehká forma)
2) únik do 200 ml
3) únik do 300 ml (poslední fázi už nelze kontrolovat a k úniku může dojít prakticky kdykoliv)

Stresová inkontinence

Mnozí se domnívají, že stresovou inkontinenci způsobuje psychika, ale není tomu tak. Je způsobená náhlou fyzickou zátěží a je důsledkem nedostatečného uzavírání močové trubice. Nechtěnému úniku většinou předchází kýchnutí, kašel, smích nebo cvičení. Tento druh je typický pro ženy a obvykle zahrnuje malé množství moči. Do této skupiny patří 50 % všech inkontinencí. Z hlediska terapie je nejčastějším řešením operace.

Urgentní inkontinence

Pokud se snažíme zabránit močení, ale nejde to, jedná se o urgentní inkontinenci. Tu způsobují nekontrolovatelné stahy svaloviny močového měchýře, infekce, močové kameny, tumory nebo onemocnění nervového systému. Pokud není odhalena příčina, jedná se o hyperaktivitu močového měchýře.

Do této skupiny patří 30 % všech inkontinencí. Léčebný efekt se dostaví u 60 - 80 % všech pacientek. Farmakoterapie bývá spojena s nežádoucími účinky jako je suchost sliznic, zažívací poruchy, zácpa a také oční poruchy (akomodace).

Inkontinence z přeplnění

Jde o neschopnost vyprázdnit močový měchýř. Pokud nedojde k jeho úplnému vyprázdnění, postupně se zvětšuje zůstatek moči a měchýř se přeplní. Inkontinenci z přeplnění často způsobuje zvětšená prostata, zúžená močová trubice, pokles dělohy či získaná slabost svaloviny močového měchýře. K inkontinenci z přeplnění může vést porucha nervového systému, například při diabetu. Inkontinenci také mohou způsobit nebo zhoršit některé léky.

Hyperaktivní močový měchýř

Jde o soubor příznaků, který zahrnuje urgentní močení (někdy se nazývá také imperativní), polakisurii (močení 8× nebo vícekrát za den - při normálním příjmu tekutin) a nykturii (opakované noční močení). Může být přítomna urgentní inkontinence s dokončeným nechtěným únikem moči (1/3 případů). Bez inkontinence se někdy mluví o „suchém hyperaktivním měchýři“, s inkontinencí pak o „mokrém hyperaktivním měchýři“.

Smíšená inkontinence

Smíšená inkontinence spojuje několik typů dohromady – nejčastěji se jedná o kombinaci stresové a urgentní inkontinence.

Funkčně podmíněná inkontinence

Tento druh inkontinence spočívá v neschopnosti dorazit včas na toaletu z důvodu imobility, poruch kognitivního stavu apod. Objevuje se především u starších lidí nebo u osob, které trpí vážným psychickým onemocněním (Alzheimerova či Parkinsonova choroba).

Inkontinence po porodu

Těhotenskou a poporodní inkontinenci zapříčiňují těhotenské změny tkání a otok. Po zhojení většinou sama vymizí, pokud však trvá déle než půl roku, značí rozsáhlejší poškození pánevního dna.

Inkontinence moči u žen

Inkontinence nemá výrazný vliv na lidské zdraví, ale dokáže každému obrátit život vzhůru nohama. Proč vlastně vzniká? Příčinu lze většinou hledat v pánevním svalstvu to může oslabit těhotenství či menopauza. Ženám po přechodu se v důsledku poklesu hladiny hormonů mění struktura vaziva, ubývá svalovina a snižuje se prokrvení močové trubice, což napomáhá k rozvoji stresové inkontinence.

Inkontinence však nemusí postihnout pouze starší dámy nebo novopečené maminky – mladé ženy jsou rovněž v ohrožení. Užívání antikoncepce, sedavý způsob života a nedostatek kvalitního pohybu může zapříčinit ochabnutí pánevního svalstva a rozvolnění vaziv v celém těle, což následně vede k inkontinenci i v nižším věku.

Podle lékařů inkontinence postihuje zhruba třetinu žen, ale jen pouhá polovina z nich se svěří lékaři a svůj problém řeší.

Cviky proti inkontinenci: zaměřte se na svaly pánevního dna

Aby vše fungovalo správně, musí být pánevní svalstvo pevné, pružné a silné. Jeho hlavním úkolem je totiž podpora orgánů a držení dělohy. Mnohé dámy si důležitost tohoto svalstva uvědomí až s nástupem prvních potíží. Dobrou zprávou však je, že tyto problémy lze správným postupem zmírnit či dokonce úplně odstranit.

Ochablé pánevní svalstvo můžete zpevnit domácím cvičením pánevního dna nebo třeba jógou, operativně se řeší jen ty nejzávažnější případy. Při cvičení jsou velmi užitečné vaginální činky nebo venušiny kuličky (inspirujte se článkem Průvodce erotickými pomůckami: Jak vybrat venušiny kuličky a jak je používat?).

Cvičení pánevního dna
V boji s inkontinencí zkuste cvičit jógu a Kegelovy cviky

Kegelovy cviky pro ženy

Procvičování pánevního dna vám zabere pár minut denně. Kegelovy cviky zahrnují rytmické zatínání a uvolňování svalstva. Cvičit můžete vleže na zádech, v sedě i vestoje. Začněte stahováním a relaxací pánevního dna. Nevíte jak na to? Před prvním cvičením si na toaletě zkuste opakovaně zastavit proud moči  – takto vypadá stahování pánevních svalů. Pravidelné cvičení pak ale vykonávejte mimo toaletu.

Svaly zkuste zatnout na dvě vteřiny, poté povolte zhruba na 10 vteřin. Čas sevření postupně prodlužujte až na 10 vteřin (co týden, to jedna vteřina). Zatnutí zopakujte 10x a cvičení přibližně 3x denně. Nezadržujte dech, dbejte na to, aby bylo dýchání pravidelné a nezapojujte další svaly (např. břišní či hýžďové).

Vynálezce Kegelových cviků

Soubor cviků vymyslel ve 40. letech 20. století kalifornský lékař Arnold Kegel pro své pacientky, které po porodu trápily potíže s inkontinencí. Časem se přišlo na to, že tyto cviky mají pozitivní vliv na celou řadu potíží a mimo jiné zlepšují orgasmy.

Léčba inkontinence

Během léčby inkontinence je důležité omezit namáhavou aktivitu, upravit pitný režim a pokud je to nutné, snížit tělesnou hmotnost. Urgentní inkontinenci lze řešit léky, které snižují napětí svaloviny močového měchýře. U stresové inkontinence mají medikamenty spíš podpůrný vliv, tady bývá nejčastějším řešením operace. Ženám v období menopauzy se podávají ženské pohlavní hormony (estrogeny).

Kromě posilování svalstva se při léčbě stresové inkontinence uplatňuje elektrostimulace svalů pánevního dna (intravaginální stimulace po dobu 30 dní, využívá se frekvence 10 - 20 Hz) nebo laserové ošetření vaginální sliznice, které vede k produkci nové pojivové tkáně.

Okrajově se využívají kolagenové implantáty (látky aplikované injekčně do podslizniční vrstvy močové trubice), které pomáhají zúžit močovou trubici a zmírnit tak stresovou inkontinenci. Injekce se však musí po čase opakovat, protože tělo kolagen pomalu vstřebá a vyloučí.

Operace inkontinence

V těžkých případech, kdy je na základě diagnostiky lékařem doporučena operace, se nejčastěji provádí metoda tzv. transobturatorní uretropexe (TOT), jejíž úspěšnost se pohybuje mezi 80 – 90 %. Principem tohoto zákroku je zavedení polypropylenových pásek pod močovou trubici. Tyto pásky se uplatňují v případě zvýšení nitrobřišního tlaku, při kterém je tendence poklesu močové trubice směrem dolů. Tlakem na pásku se močová trubice uzavře a nedojde k nechtěnému úniku.

Mužská inkontinence

Inkontinence netrápí pouze ženy, týká se i mužů. Podle statistik čelí nechtěnému úniku moči zhruba 3 – 5 % mužů středního věku a po dovršení 65 let se s těmito problémy potýká až 35 % mužů.

Proč muže trápí inkontinence?

Jedním z hlavních důvodů vzniku mužské inkontinence může být onemocnění nervové soustavy (např. roztroušená skleróza nebo cévní mozková příhoda), cukrovka, chronické močové infekce a onemocnění prostaty.

Léčba mužské inkontinence

U mužů, podobně jako u žen, rozlišujeme dva základní typy inkontinence – stresovou a urgentní. Pokud muž trpí urgentním typem doprovázeným náhlými potřebami močit, urologové běžně předepisují léky, které snižují přenos vjemů z močového měchýře do mozku, čímž snižují závažnost nutkavé potřeby.

Stresová inkontinence vzniká především jako nežádoucí následek po operacích prostaty. Většinou se jedná o dočasný problém, který řádem měsíců zmizí. Pokud se tak nestane, přichází na řadu řešení v podobě implantovaných pásek (podobně jako u žen viz. Operace inkontinence) nebo implantace umělého svěrače.

Během léčby inkontinence je nutná změna stravovacích návyků a pitného režimu. Je vhodné vynechat kávu, sycené nápoje a kořeněné potraviny.

Kegelovy cviky pro muže

I s muži dokážou Kegelovy cviky zázraky kromě toho, že pomohou jako prevence inkontinence, tak zlepšují erekci, pomáhají s předčasnou ejakulací, orgasmy nebo při problémech s páteří.

Cvičení v podobě střídavého zatínání svalů a jejich uvolňování v krátkém časovém rozmezí zpevní pánevní dno, zlepší průtok krve do penisu i zdravotní stav prostaty. Cvičit je potřeba 3x denně po 10 minutách – je to jednoduché, diskrétní a účinné. Posaďte se nebo v klidu stůjte a stahujte sval, který používáte při zadržování močení. Snažte se udržet sval stažený 10 vteřin, poté ho uvolněte a opakujte.

Inkontinence stolice (fekální inkontinence)

Při inkontinenci stolice ztrácí člověk kontrolu nad vyprazdňováním stolice a dochází k nekontrolovatelné defekaci. Lidé sužovaní tímto problémem jsou často izolovaní od společnosti, cítí se méněcenní a mohou se léčit s depresivními stavy.

Fekální inkontinence se dělí na 3 stupně:

1. stupeň – pacient neudrží plyny, ale udrží stolici
2. stupeň – pacient neudrží plyny a řídkou stolici
3. stupeň – pacient neudrží ani formovanou stolici

Příčiny inkontinence stolice:

Motorická inkontinence – vzniká při mechanickém poškození pánevních svalů (úraz, operace, zánět, porod), při poranění svěrače nebo ochabnutí pánevních svalů

Senzorická inkontinence – je způsobena poruchou vnímání přítomnosti stolice a plynů v rektu a análním kanále, blokádou análního kanálu atd.

Léčba fekální inkontinence

Správná léčba spočívá v odstranění příčiny nebo chirurgickém zákroku (anální plastika, rekonstrukce svěračů, hemoroidektomie). Důležitá je také úprava jídelníčku, medikace a v neposlední řadě také posílení pánevního svalstva.

Kontrola stravy dokáže významně ovlivnit konzistenci a frekvenci stolice. Obecně je dobré vynechat potraviny a nápoje, které stav zhoršují (některé ovoce a zelenina, pikantní a mastná jídla, mléčné výrobky, také kofein, alkohol a sycené nápoje). Pomohou také potravinové doplňky jako Psyllium. Vhodné je cvičení Kegelových cviků, které posilují svěrač. 

Biofeedback (biologická zpětná vazba)

Biofeedback můžeme chápat jako střevní trénink. Jedná se o cvičení pánevního dna a svěrače, kdy speciální zařízení informuje o správnosti provedení cviků, zapojování příslušných svalů a správném nácviku stahů konečníku. Tuto metodu, prováděnou ve specializovaných ordinacích, nelze aplikovat na každého – vždy je potřeba alespoň minimální fungování svěrače. 

Biofeedback se využívá i při léčbě močové inkontinence.

Pomůcky při inkontinenci moči a stolice

Pokud vás trápí inkontinence, dnešní trh nabízí široký výběr pomůcek, které vás ochrání před nečekanými nehodami a trapasy. O vašem problému se tak nemusí nikdo dozvědět (lékaři a partnerovi se ale svěřte).

Pomůcky pro prevenci a cvičení během léčby

 • Vaginální činky – ideální pro diskrétní trénink pánevního svalstva během běžných činností.
 • Venušiny kuličky – po zavedení každý váš pohyb mechanicky rozvibruje vnitřní kuličky, čímž vznikají jemné stimulační vibrace, které způsobují příjemnou masáž poševní stěny.
 • Posilovače pánevního dna – existují různé posilovací pomůcky, které se používají před porodem a po porodu (např. Nuk, Aniball)
 • Vaginální pomůcky pro podporu poševních stěn – významně snižují riziko úniku moči u žen. Používají se jako tampón a poskytují podporu vnitřních poševních stěn.
Vaginální činky
Činky se většinou prodávají v praktických sadách, kde najdete činky s různou váhou. Trénink je pak mnohem efektivnější.

Přehled pomůcek pro ochranu

 • Vložky – pokud vás občas překvapí pár kapek, vystačíte si s klasickou menstruační vložkou nebo speciální vložkou pro inkontinenci.
 • Savé podložky – ochrání matraci při nočních nehodách.
 • Vložné pleny – při středních a těžších formách inkontinence jsou vhodné vložné pleny, které se fixují spodním prádlem nebo fixačními kalhotkami.
 • Plenkové kalhotky – kalhotky rozdělujeme na navlékací a zalepovací. Jsou vhodné i při inkontinenci stolice a vyrábějí se i speciálně vytvarované pro muže.
 • Anální tampóny – vyrábějí se v různých tvarech (např. spirální, kulový, konkávní), aby byly uspokojeny individuální potřeby všech pacientů.
Anální tampóny
Anální tampóny

Inkontinence a sex

I během milování může docházet k samovolnému úniku moči či stolice. Spousta lidí si proto intimní hrátky odepře a uzavře se do sebe. Partner tak často ani netuší, proč je každou noc odmítán. Přitom existuje mnoho způsobů, jak inkontinenci během sexu minimalizovat.

Sex a inkontinence se nevylučují, jen je potřeba dodržet některá pravidla:

 1. Promluvte si s partnerem – komunikace je důležitá. Vyhněte se nepříjemným pocitům trapnosti a svěřte se partnerovi. Určitě to pochopí.
 2. Před sexem omezte příjem tekutin - ideální je nepít zhruba hodinu před akcí
 3. Vyberte si vhodnou polohu – při některých polohách dochází k nehodám méně. Například, když je žena “nahoře“, tak je schopná lépe kontrolovat svaly pánevního dna.
 4. Připravte se na nehodu – pokud k posteli umístíte ručníky či papírové ubrousky, budete klidnější. Případně pod sebe můžete položit jednorázovou nepropustnou podložku nebo nepromokavé prostěradlo.
 5. Berte to s nadhledem – pokud budete nervózní, sex si neužijete ani vy, ani váš partner. Nadhled, otevřená komunikace a špetka humoru posílí vzájemnou intimitu.
 6. Proměňte problém v přednost – existují různé sexuální praktiky, kdy jsou nechtěné úniky doslova žádoucí, např. pissing nebo hra na dospělé mimino (adult baby). Trocha experimentů ještě nikdy nikomu neublížila, že? :)

Sexem proti inkontinenci

Cvičení pánevního svalstva v kombinaci s pravidelným sexem prokrvuje intimní oblast a zvyšuje citlivost nervů. Svaly, které ovlivňují průtok moči, se začnou při orgasmu mohutně stahovat. I během samotného pohlavního styku můžete tyto svaly stahovat vědomě, čímž je procvičíte ještě intenzivněji a pokud jste žena, poskytnete partnerovi příjemný zážitek.

Nemá smysl se sexu vyhýbat ze strachu z malé nehody. Nedostatek sexu má nežádoucí efekt. Čím pravidelněji si pohlavní styk dopřejete, tím více procvičíte pánevní dno a potíže s nechtěnými úniky se budou zmenšovat.

Proto se nebojte užívat si naplno - prospějete svému zdraví, duševní pohodě a okořeníte váš partnerský život.

Použité zdroje

Vybíráme z e-shopu