Co je předčasná ejakulace?

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace (PE, případně lidmi špatně označovaná jako předčasná erekce) označuje situaci, kdy dojde k výronu semene ihned po začátku pohlavního styku (podle nejnovější definice do 2 minut), aniž by ji muž zvládl oddálit. Někdy dochází k ejakulaci ještě před pohlavním stykem.

Předčasné vyvrcholení lze rozdělit podle závažnosti do čtyř skupin:

1) Ejaculation ante portas – vyvrcholení před branami (k ejakulaci dochází ještě před zavedením penisu do pochvy)
2) Ejaculatio praecox – k vyvrcholení dochází do jedné minuty po vstupu do pochvy
3) Coitus brevis – krátká soulož. K ejakulaci dochází do tří minut po vstupu do pochvy
4) Relativní předčasná ejakulace – soulož trvá déle než pět minut, ale partnerka přesto není uspokojena

Primární a sekundární předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace se dělí na primární (provází muže již od prvního sexu) a sekundární (ta se objeví v průběhu dosud bezproblémového sexuálního života).

Primární předčasná ejakulace (tzv. celoživotní) může muže doprovázet po celý život, pokud ji neléčí. S věkem se sice může výdrž naoko zlepšovat, ale je to dáno spíše stárnutím těla než zlepšováním problému s ejakulací.

Sekundární předčasná ejakulace (tzv. získaná), je často způsobená vztahovými problémy, stresem nebo psychickými problémy (např. nespokojenost s vlastním výkonem).

Stenická a astenická forma předčasné ejakulace

Předčasná ejakulace může mít tzv. stenickou a astenickou formu. Muži se stenickou formou nemívají potíže s erekcí a mnohdy jsou schopni soulož opakovat několikrát za sebou v krátkém časovém úseku.

Muži trpící astenickou formou ejakulace pak navzdory sexuální vydrážděnosti po výronu semene už dále neudrží erekci (i k samotné ejakulaci u nich může docházet bez erekce).

Příčiny předčasné ejakulace

Příčiny předčasné ejakulace nejsou přesně definované, ale jedná se jak o fyzické, tak i psychologické problémy.

Na vině může být zvýšená citlivost v oblasti penisu a žaludu, psychické problémy a stres, porucha 5-HT receptorů (ty se podílejí na řízení ejakulace během sexu), obezita, chronický zánět prostaty, porucha funkce štítné žlázy, emoční problémy či traumatizující sexuální zkušenosti. Mnohdy je předčasná ejakulace sdružená i s problémy s erekcí.

Psychické příčiny PE

Jakékoliv negativní myšlenky na váš penis, tělo nebo cokoliv spojeného se sexem (např. nespokojenost s velikostí penisu nebo obavy o to, zda partnerce přijdete atraktivní) mohou výrazně ovlivnit váš výkon v posteli. Ne nadarmo se tomu říká výkonnostní úzkost.

Výkonnostní úzkost nemusí být pouze příčinou předčasné ejakulace, ale i jejím důsledkem. Když normálně vydržíte v posteli dlouho, ale jednou se vám stane, že se uděláte příliš brzo, nastartují se vám v hlavě negativní myšlenky a výkonnostní úzkost je na světě...

Na výdrži a celkovém výkonu v posteli se výrazně podepíše i stres. Buď úzkost sníží ejakulační práh (míru stimulace, kterou potřebujete k dosažení bodu, po kterém již nemůžete oddálit orgasmus), nebo vás odvrátí od sledování a kontroly míry vzrušení.

Vysoký stres a starosti mohou vést až k depresím, které napomohou ke kratší výdrži v posteli, a tyto problémy v posteli zase prohloubí deprese. Dostanete se tak do začarovaného kruhu, ze kterého je potřeba se dostat. Léčba deprese a některé léky na ni tak mohou zmírnit i problémy s předčasnou ejakulací.

Předčasná ejakulace jde často ruku v ruce s problémy s erekcí. Intenzivní stimulace potřebná k udržení erekce může nastartovat dřívější ejakulaci, nebo se naopak naučíte na rychlý výstřik, protože se bojíte, že erekci ztratíte.

Fyzické příčiny PE

U mužů s primární předčasnou ejakulací se může jednat o problém s nízkou hladinou serotoninu nebo zvýšenou citlivost penisu a nižší ejakulační práh.

U mužů se sekundární předčasnou ejakulací pak může být příčinou:

  1. zánět a infekce prostaty nebo močové trubice
  2. poranění pánevní oblasti
  3. poranění nervového systému
  4. abnormální hladiny některých hormonů (např. testosteronu)
  5. vedlejší účinky některých léků

Lék na předčasnou ejakulaci

Při trvalých problémech s předčasnou ejakulací je potřeba navštívit lékaře, protože se jedná o dysfunkci, která dokáže významným způsobem negativně ovlivnit kvalitu života. Diagnóza a následná léčba se stanovuje na základě zdravotní a sexuální anamnézy, komplexního urologického vyšetření a orientačního neurologického a hormonálního vyšetření.

Neexistuje žádný univerzální lék na předčasnou ejakulaci, léčba obvykle bývá kombinací více postupů a vyžaduje značnou spolupráci pacienta. Univerzální pomoc představuje nácvik technik oddalujících výron semene – například stiskací technika nebo technika start – stop. Velkou účinnost mají lokální anestetika ve formě gelů nebo krémů, které se aplikují na penis.

VÝUKA: Jednou z metod, která vám může pomoci oddálit ejakulaci, je kontrola orgasmů. Více se o ní dozvíte ve článku Jak oddálit orgasmus nebo ho partnerovi úplně odepřít?

Existuje i několik léků na předčasnou ejakulaci, které jsou na předpis, např. dapoxetin, který zvyšuje hodnotu serotoninu v nervových zakončeních v penisu, a tím umožňuje oddálit ejakulaci během pohlavního styku. U pacientů s psychickými příčinami mohou zabírat psychofarmaka (sedativa, neuroleptika, antidepresiva), ovšem tyto léky mají řadu nežádoucích účinků (včetně celkového snížení chuti na sex) a lékař je běžně nepředepisuje, pokud pacient nemá jasnou psychiatrickou diagnózu.

VÝUKA: Více se o technikách oddalování ejakulace dočtete ve článku Jak oddálit ejakulaci? 17 praktických rad a technik pro delší výdrž při sexu.

TIP: Chcete vědět, jestli vám k delší výdrži pomůže obřízka? Přečtěte si článek Obřízka – výhody pro muže, utrpení pro ženy.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Andrologie

Andrologie

Andrologie je lékařský obor, který se zabývá léčbou chorob mužských reprodukčních orgánů a jejich prevencí. V podstatě je obdobou gynekologie pro muže. Název andrologie pochází z řeckého slova andros =muž.... ...

Ejakulace

Ejakulace

Ejakulace je prudké vypuzení ejakulátu, ke kterému dochází při orgasmu. Při mužské ejakulaci ze ztopořeného penisu vystříkne ejakulát (sperma). Během jedné ejakulace se uvolní dávka o průměrném objemu 2 – 6 ml ejakulátu.... ...

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce (též impotence) je neschopnost muže dosáhnout erekce a udržet si ji pro úplný pohlavní styk při 50 - 75 % pokusů. Je nejčastější poruchou sexuálních funkcí a trpí jí až polovina mužské populace nad 40 let.... ...

Orgasmus

Orgasmus

Orgasmus je pocitové vyvrcholení při sexu, při kterém se vyplavují hormony, jako je oxytocin nebo dopamin. Jinak než prostřednictvím sexuálního vzrušení orgasmu dosáhnout nelze. Orgasmus není jen jeden.... ...

Potence

Potence

Potence by se dala definovat jako schopnost pohlavního styku (tedy dosažení erekce) a způsobilost plodit děti. Jedná se o všechny fyziologické děje a činnosti, které souvisejí s mužskou pohlavní soustavou a její funkčností.... ...

Preejakulát

Preejakulát

Preejakulát je tekutina podobná ejakulátu, kterou může penis vylučovat, pokud se muž vzruší. Zpravidla je to jediná kapka (proto se mu také říká kapka touhy) – čirá, bezbarvá, viskózní. Produkují ji Cowperovy žlázy.... ...

Sexuologie

Sexuologie

Sexuologie je věda, která se zaměřuje na všechny aspekty lidského sexuálního života a sexuálního chování. Řeší ho z hlediska: fyziologického (fungování lidského pohlavního a rozmnožovacího ústrojí), lékařského (např.... ...

Vybíráme z e-shopu