Potence

Potence

Potence by se dala definovat jako schopnost pohlavního styku (tedy dosažení erekce) a způsobilost plodit děti. Jedná se o všechny fyziologické děje a činnosti, které souvisejí s mužskou pohlavní soustavou a její funkčností.

Kdy je s potencí něco špatně?

U zdravého muže jsou pro potenci charakteristické:

1) sexuální apetit (libido) – pocit sexuální energie a chuť na sex

2) ztopoření – schopnost snadného dosažení kvalitní erekce při vzrušení a její udržení na 100 % během sexu

3) vyvrcholení – nesmí se vyskytnout problémy s předčasnou nebo opožděnou ejakulací

4) kvalita spermatu – souvisí se schopností zplodit potomstvo

Pokud máte s některým bodem potíže, tak máte problém s potencí. Nemusíte však hned začít panikařit, málokdy se jedná o konečný stav. Většinou stačí ve svém životě udělat nějakou změnu a vše se vrátí do starých kolejí. Je však důležité zakročit včas a nečekat, že se problém vyřeší sám.

Stav, kdy není muž schopen dosáhnout kvalitní erekce, se nazývá impotencí (erektilní dysfunkcí).

Jak na zlepšení potence

Problémy s mužskou potencí nemusí znamenat jen impotenci. Může se jednat i o problémy s předčasnou ejakulací, ztrátu libida nebo nekvalitní spermie. Vždy je potřeba najít pravou příčinu problému, protože podle ní se pak volí i léčba. Mnohdy stačí změnit životní styl, začít jíst zdravě a redukovat stres, jindy je to složitější a nemine vás návštěva lékaře.

Ke zlepšení potence si můžete pomoci i díky mnoha přírodním doplňkům na podporu potence, které při pravidelném užívání zlepšují prokrvování penisu, zvyšují hladinu testosteronu a snižují dopad stresových účinků. V přírodních afrodiziacích většinou najdete macu, kotvičník zemní, ženšen, zázvor, Saw Palmettoa a další přírodní látky.

Co má vliv na potenci

I v případě potence je nejlepší jednat preventivně, tady ještě dříve, než problémy nastanou. Pokud víte, co všechno má na potenci vliv, tak můžete snáze předejít potížím s potencí v budoucnosti. Potenci ovlivňuje zdravotní stav muže i velké množství vnějších faktorů:

1) hladina pohlavních hormonů – nízká hladina testosteronu ovlivňuje libido i plodnost, problém může souviset s věkem nebo onemocněním štítné žlázy

2) kardiovaskulární onemocnění – problémy s cévami a cévní soustavou jsou nejčastější příčinou problému s erekcí (např. nízká průchodnost cév vlivem cholesterolu)

3) věk – přirozená příčina poklesu potence

4) špatná životospráva a životní styl – nezdravé stravování, stres, nedostatek spánku i pohybu, nadmíra kouření či alkoholu, to vše může ovlivnit kvalitu erekce, libido i výdrž při sexu.

5) psychologické faktory – deprese, nervozita, neklid, úzkosti, problémy ve vztahu a další

6) nemoci – problémy s prostatou či uzdičkou, nadváha, metabolické onemocnění nebo neurologické nemoci

7) negativní účinky léků - třeba na vysoký tlak, žaludeční vředy, alergie, antidepresiva...

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Afrodiziaka

Afrodiziaka

Afrodiziaka jsou látky povzbuzující sexuální vzrušení, touhu a libido. U mužů některé zlepšují potenci zvýšením prokrvení v oblasti malé pánve.

Andrologie

Andrologie

Andrologie je lékařský obor, který se zabývá léčbou chorob mužských reprodukčních orgánů a jejich prevencí. V podstatě je obdobou gynekologie pro muže.

Ejakulace

Ejakulace

Ejakulace je prudké vypuzení ejakulátu, ke kterému dochází při orgasmu. Při mužské ejakulaci ze ztopořeného penisu vystříkne ejakulát (sperma).

Erekce

Erekce

Erekce je odborný název pro ztopoření mužského pohlavního orgánu, penisu. Při tomto stavu dochází ke zvětšení objemu penisu a jeho ztvrdnutí.

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce (též impotence) je neschopnost muže dosáhnout erekce a udržet si ji pro úplný pohlavní styk a to až při 50 - 75% pokusů o pohlavní styk.

Libido

Libido

Označení Libido značí v latině touhu, žádostivost, pud a používá se v současnosti pro sexuální touhu a pohlavní pud.

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace (PE, případně lidmi špatně označovaná jako předčasná erekce) označuje situaci, kdy dojde k výronu semene...

Vybíráme z e-shopu