Škrcení při sexu – vzrušující, ale nebezpečná sexuální praktika

Škrcení při sexu vám může zpestřit sexuální život, zintenzivnit orgasmus i prohloubit city ve vztahu, zároveň je ale velice riskantní. Prozradíme vám, na co je potřeba dávat pozor a jak můžete zmírnit rizika.

Škrcení při sexu – vzrušující, ale nebezpečná sexuální praktika

Hrátky s dechem (breath play) patří k BDSM praktikám a drsnějšímu sexu a využívají se ke zintenzivnění prožitku v průběhu erotických her i při samotném orgasmu. Na druhou stranu však s sebou nesou řadu rizik, která se mohou výrazně podepsat na vašem zdraví i životě – proto se řadí pod hrátky na hraně (tzv. edge play).

Každý, kdo se do hrátek s dechem pouští, musí dopředu znát všechna rizika, aby se mohl svobodně rozhodnout, zda je ochotný je podstoupit .

INFO: Tento článek slouží pouze jako informační přehled o škrcení při sexu a dalších technikách breath play. Pokud se je rozhodnete vyzkoušet, děláte to na vlastní uvážení a riziko.

Proč je škrcení při sexu příjemné?

Fyziologické důvody

Během škrcení se kyslík nemůže dostat do mozku. Kvůli tomu můžete mít vzrušující závratě a cítit se „sjetí“. Jakmile sevření povolí, kyslík se vám prudce nahrne do mozku a do těla se uvolní dopamin, serotonin a endorfiny v takovém množství, že nastoupí rozjařenost.

Psychologické důvody

Někteří lidé fandí škrcení při sexu kvůli dynamice síly a power play (hře s mocí a kontrolou, která je typická pro Dom/sub dynamiku).

Top škrtí bottoma. Kontroluje ho. Dává mu jasně najevo, že ho ovládá a může ho zabít, ale zároveň mu doslova daruje život v okamžiku, kdy ho pustí a dovolí mu se nadechnout.

Škrcený zase dává svému partnerovi svolení k tomu, aby mu dělal něco, co ho může zabít. Tím mu vyjadřuje ohromnou dávku důvěry, protože dobrovolně vkládá svůj život do jeho rukou. Projev takovéto důvěry dokáže pořádně prohloubit vzájemné city.

VÝUKA: Sexuální praktika, která zahrnuje záměrné zamezení přívodu vzduchu do plic a krve do mozku se říká erotická asfyxie.

Rizika spojená s breath play

Pokud to při škrcení přeženete, můžete očekávat kašel, dezorientaci, tělesnou slabost, otupělost, ospalost, nevolnost, zvracení a ztrátu koordinace. Mimo to však hrozí i mnohem vážnější rizika, a to např.:

  • smrt z důvodu nedostatku vzduchu či krve v mozku
  • trvalé poškození mozku
  • poškození hrtanu, zlomení jazylky
  • způsobení srdeční arytmie a potenciální srdeční zástava
  • poškození vazů
  • krevní sraženiny a modřiny
  • emocionální nebo psychické trauma

POZOR! Jakákoli činnost, při které omezujete nebo blokujete proudění vzduchu či krve v lidském těle, je riziková a nikdy nemůže být 100% bezpečná.

I pouhých 15 sekund tlaku na krční tepnu může způsobit bezvědomí, delší doba dokonce vážné zranění či smrt.

Škrcení při sexu
Trikem pro erotické škrcení je přestat ve správném okamžiku, abyste maximalizovali prožitek z orgasmu

Jak snížit rizika při škrcení a omezování dechu?

Pokud se chcete pouštět do škrcení při sexu a jiných her s dechem, je pro vaši bezpečnost nezbytné následující:

1. Znalost anatomie

Ten, kdo škrtí či jinak omezuje partnerův dech, musí velice dobře vědět, co si může k tělu dovolit. Nastudujte si dobře anatomii (především krku, hlavy a hrudníku), čtěte literaturu, choďte na workshopy a vše konzultujte s lidmi, kteří již mají zkušenosti (např. profesionální sexuální terapeut).

Není na škodu absolvovat kurz první pomoci, naučit se techniku kardiopulmonální resuscitace a mít po ruce bezpečnostní nůžky, pokud budete používat škrtidlo.

2. Svolení

Škrcení musí být konsenzuální. Měli byste se na něm dohodnout předem a promluvit si o něm potom. Pokud vás někdo začne škrtit při sexu bez dovolení, měla by se vám před očima rozsvítit červená kontrolka „pozor“.

Souhlas si vyžádejte před každou hrou. Pokud jej nezískáte, můžete být obviněni z napadení (a pokud by došlo ke smrti, tak z vraždy).

3. Komunikace

Promluvte si s partnerem, k čemu se chystáte a co si z toho chcete odnést. Dobře si nastavte hranice: co chcete zkusit, kam až chcete zajít a co už je moc.

Na komunikaci nezapomínejte ani při samotných hrách. Vždy začněte s menší intenzitou a přidávejte až ve chvíli, kdy vám dá partner najevo, že chce víc. Pokud mu bude něco nepříjemné nebo překročíte únosnou hranici bolesti, musí vám to okamžitě říct.

4. Bezpečnostní signál

Dopředu si domluvte bezpečné slovo, signál či gesto, kterým dáte jasně najevo, že chcete okamžitě přestat – např. vztyčená ruka, luskání, klíče v ruce, poklepání na rameno apod.

Můžete využít i slovní techniku semaforu, kdy vám k rychlému vyjádření pomáhají jednotlivé barvy. Zelená znamená, že je vše v pořádku, žlutá či oranžová signalizuje, že chcete buď změnit aktivitu, nebo nechcete, aby druhý přidával na intenzitě, a červená znamená okamžité ukončení všech BDSM aktivit.

TIP: Při breath play bývá těžké mluvit, proto je lepší domluvit se na gestu či signálu. Můžete například držet klíče v ruce – jakmile začnete omdlévat, předmět vám vyklouzne z ruky a udeří o podlahu, což  partnera upozorní na to, že by vás měl pustit.

5. Oční kontakt

Při škrcení je užitečné udržovat oční kontakt. Jakmile partner začne omdlévat z nedostatku vzduchu, nebude schopný oční kontakt udržet a vy poznáte, že se něco děje.

6. Krizový plán

Kdyby se mělo cokoliv pokazit, nejhorší, co můžete udělat, je začít panikařit. Předem si vyjasněte možná rizika a krizový plán – ať už to znamená dávat masáž srdce a umělé dýchání, volat záchranku, nebo mít po ruce lékařské nůžky na přestřihnutí škrtidla.

7. Kontrola zdravotního stavu

Znalost momentálního zdravotního stavu je při breath play skutečně důležitá. Např. člověk s ucpaným nosem nebo infekcí dutin má další omezení, které musíte během hry zohlednit. Pokud máte problémy se srdcem nebo jste nedávno prodělali infarkt, zvažte, zda vám to riziko vůbec stojí za to.

8. Sebekontrola

Dominantní partner musí vědět, co dělá, a musí se během hry umět kontrolovat, aby nazašel za hranu. Nikdy by neměl brát škrcení jako ventil pro vypuštění vzteku, vždy by měl mít čistou hlavu. Také se musí plně soustředit na to, co dělá.

POZOR! Vyhněte se škrcení při sexu, když jste pod vlivem alkoholu či drog. Snadno uděláte chybu a celá hra může skončit špatně.

Techniky breath control play

Simulace

Představivost dělá svoje, pro sex je neuvěřitelně důležitá a neskrývá se v ní žádné riziko. Předstírejte a hrajte si s pocitem škrcení, ale ve skutečnosti partnera neškrťte. Stačí třeba během sexu položit ruce na krk partnera bez toho, aniž byste jej doopravdy zmáčkli. I to stačí k vyvolání vzrušení.

„To je to, co většina lidí myslí, když vám řekne „škrť mě“. Chtějí cítit něčí ruce kolem svého krku, ale nestojí o problémy s dýcháním. Chtějí divadlo, ne skutečné škrcení.“

klinická sexuoložka Lindsey Doe

Nucené zadržení dechu

Toto je zcela přirozená forma asfyxie, kterou provádíme i v běžném životě – při porodu, zpěvu, zvedání těžkých vah či při vyprazdňování. V rámci hry můžete partnerovi přikázat, aby zadržel dech na tak dlouho, jak mu řeknete. Pokud bude potřebovat, sám se může kdykoliv nadechnout (za nedovolené nadechnutí pak ale může následovat trest).

Tantrická pranajáma

Pranajáma je metoda kontroly dechu, která souvisí s tantrou a tantrickým sexem. Pomůže vám lépe procítit tělo a zintenzivnit tak všechny prožitky, vyžaduje ale studium a trénink. 

Snížení kapacity plic

Použijte různé objekty položené na hruď (např. těžký kufr) nebo těsně utažený korzet k tomu, abyste partnerovi snížili kapacitu plic. Můžete mu tak "sebrat" až 1/3 dýchacích schopností.  Je vhodné začít s lehčími objekty či volnějšími úvazy a postupně přidávat.

Uvolňování by pak mělo být postupné. Pokud stažené plíce uvolníte najednou, z náhlého přísunu vzduchu se může partnerovi zatočit hlava.

PLUS SIZE
Výprodej
–200 Kč
Korzet s odhalenými ňadry a šněrováním – Erotické dámské korzety
Snadno ukážete své přednosti
1 045
Latexový korzet se šněrováním – Latexové oblečení pro ženy
Stane se ozdobou vašeho pasu
1 815
Výprodej
–36 %
Kožený pasový korzet ZADO – Erotické dámské korzety
Díky měkké podšívce se v něm budete cítit doslova jako v bavlnce
1 525

Omezování dechu

Do pusy partnera můžete strčit něco, co mu zabrání v dýchání nebo jej výrazně omezí. Může to být třeba velké dildo, penis, maska na hlavu bez otvoru na nos a ústa nebo klasický či nafukovací roubík. Dobře poslouží i smotané punčochy či ponožky.

Nafukovací silikonový roubík Bad Kitty – Nafukovací roubíky
Rychlé nafouknutí i vypuštění vzduchu
495
Nafukovací roubík s koženým řemínkem Rimba – Roubíky
Pusu zacpe vskutku dokonale
1 265

Škrcení

Při škrcení byste se měli zaměřit na omezení přísunu krve do mozku, ne vzduchu. Partnera můžete škrtit rukama nebo pomocí různých pomůcek, to je ale mnohem riskantnější. Při škrcení rukama totiž máte větší kontrolu nad silou stisku a také tím, kam směřujete svoji sílu.

Při škrcení zaměřte pozornost na strany krku – najděte krční tepny, které přivádějí kyslík k mozku a stiskněte je. Tím zabráníte přívodu krve do mozku. Pokud máte malou ruku a nemůžete stisknout tepny palcem a ukazováčkem jedné ruky bez toho, aniž byste přitom tlačili dlaní na ohryzek, použijte raději dvě ruce.

Vyhněte se konstantnímu a dlouhodobému tlaku, raději vyzkoušejte soustavu jemných stisků (každý stisk po dobu 3 – 5 sekund s pauzou cca 20 – 30 sekund). Dobu můžete postupně navyšovat, ale raději nepřesahujte dobu 10 sekund na jedno stisknutí. Partner by totiž mohl snadno omdlít.

Oblast krku je citlivá, takže i malý tlak může mít silný účinek. Během škrcení nikdy nehýbejte krkem ani tělem partnera.

Ke škrcení můžete využít i nejrůznější škrtidla, třeba opasek, nebo lano. Jejich použití je však velice nebezpečné, protože hůře ovlivníte intenzitu škrcení (a trvá déle uvolnit sevření). Škrtidla navíc tlačí na průdušnici, čímž omezují přísun krve do mozku a mohou způsobit dočasné bezvědomí. 

Pozor na sílu stisku. Přílišné pochroumání krku může způsobit vnitřní otoky, které postupně opuchají a brání dýchání i hodiny poté, co jste si dohráli.

Při škrcení se vyhněte intenzivnímu tlaku na přední část krku – průdušnici a Adamovo jablko. Je to nepříjemně bolestivé, hrozí poškození hrtanu a zlomení jazylky a navíc zcela zablokujete průchod vzduchu do mozku.

Stejně tak nebezpečné je i tlačení na zadní část krku, protože tím působíte na nervy, které způsobují zástavu srdce. Čím déle budete na nervy tlačit, tím je riziko vyšší. 

Dušení

K dušení můžete použít ruku, kterou partnerovi zakryjete nos a ústa na maximálně půl minuty. Bude mu scházet kyslík, posune své hranice, ale s největší pravděpodobností ani neomdlí, ani neutrpí nezvratné poškození.

K dušení můžete použít i nejrůznější předměty či části těla, třeba polštář, prsa, ručník aj. Jejich použití je však mnohem riskantnější. Variantou této hry může být i sezení na tváři – facesitting, kdy partnera dusíte vlastním klínem. K tomu dokonce existuje i speciální erotický nábytek.

Při dušení nikdy nezakrývejte celý obličej partnera, vždy mu zakryjte pouze nos a ústa, abyste mu zabránili v dýchání, ale zároveň mu viděli do tváře. Díky tomu jej můžete snáze kontrolovat a také uvidíte, zda neupadá do bezvědomí.

„Doporučuji praktikovat oční kontakt. Přikryjte mu pouze nos a ústa a natrénujte si dopředu bezpečnostní signály.“

klinická sexuoložka Lindsey Doe

Topení

Do topení se v žádném případě nepouštějte bez pořádné přípravy a ideálně se mu vyhněte úplně. Pokud partner vdechne vodu, může dojít k poškození vnitřních plicních vaků a otokům, které naruší výměnu kyslíku a oxidu uhličitého. To vede k syndromu dechové tísně. Jinými slovy, může ho to zabít i o několik hodin později.

Troufáte si na škrcení?

Škrcení může zintenzivnit prožitek ze sexu a prohloubit city mezi partnery, musíte se na to ale dobře připravit, hodně s partnerem komunikovat, být pozorný k jeho potřebám a nebýt moc hrr.

Máte chuť si škrcení při sexu vyzkoušet, když už víte, proč je tak vzrušující, jaká při něm hrozí rizika a jak můžete udělat tyto hrátky o něco bezpečnější?

Vybíráme z e-shopu