Antikoncepce - velký přehled metod proti neplánovanému početí

Jak si užít bezstarostné intimní radovánky? Pomocí antikoncepce - jednoho z nejlepších vynálezů moderní doby. Přečtěte si vše o metodách, kterými se můžete ochránit před neplánovaným početím.

Antikoncepce - velký přehled metod proti neplánovanému početí

Antikoncepční metody představují celou řadu prostředků zabraňujících vzniku neplánovaného těhotenství. Ty způsobují dočasnou, vratnou nebo nevratnou ztrátu schopnosti otěhotnět.

Zatímco naši předci plodili potomstvo jako na běžícím páse, my si můžeme dopřávat neomezenou sexuální rozkoš bez trvalých následků v podobě nechtěného těhotenství. Moderní svět nabízí různé typy antikoncepce. Podle toho, zda obsahuje hormony, rozdělujeme antikoncepci na hormonální a nehormonální.

Řešení existuje i pro situace, kdy na ochranu zapomenete. Jedná se o postkoitální antikoncepci (tzv. záchrannou pilulku "po"). V případě, kdy jste přesvědčeni o tom, že už nikdy nebudete chtít děti, můžete zvolit definitivní variantu - sterilizaci.

Každá z metod má své výhody a nevýhody, které je nutné individuálně zvážit. Pojďme si teď podrobněji představit jednotlivé metody zabraňující neplánovanému početí.

Typy antikoncepce pro ženy

 • Bariérové - ženské kondomy, pesary, diafragmy
 • Nehormonální nitroděložní tělíska
 • Spermicidy
 • Hormonální s obsahem estrogenu a gestagenu - kombinované pilulky, náplasti, vaginální kroužky
 • Gestagenní metody (neobsahují estrogen) - pilulky, injekce, implantáty, nitroděložní tělíska
 • Postkoitální antikoncepce - hormonální nebo nehormonální
 • Sterilizace ženy

Typy antikoncepce pro muže

 • Pánské kondomy
 • Mužská sterilizace

TIP: Jestliže vás zajímá historie antikoncepce, tak se podívejte na dvojici článků Bizarní antikoncepce historie.

Nehormonální metody

Nehormonální antikoncepce neovlivňuje přirozené pochody v ženském těle a k plodnosti je "přátelská" - když budete chtít dítě, stačí ji nepoužít. Patří sem bariérové metody - kondomy pro muže i ženy a pesary, dále nehormonální tělíska, spermicidy, přerušovaná soulož a metoda sledování plodných dnů. 

Pánské kondomy - nejznámější bariérová metoda

Kondom (neboli prezervativ, šprcka, šprcguma) je zatím jedinou dostupnou antikoncepcí pro muže (kromě vasektomie). Standardně se vyrábí z latexu či polyuretanu a zabraňuje spermiím v jejich strastiplné cestě za oplodněním vajíčka. 

Kondomy jsou jedinou antikoncepční metodou, která vás ochrání i před mnoha sexuálně přenosnými chorobami. Pokud často střídáte partnery, vsaďte na kondom.

Používání kondomu nemá žádná zdravotní rizika. Pokud trpíte alergií na latex, vyzkoušejte takové, které neobsahují alergizující gumu (bezlatexové kondomy).

Manipulace s kondomem před pohlavním stykem je jednoduchá, ale může narušit erotické jiskření. Někteří muži si také stěžují na sníženou citlivost penisu během styku. Hlavní nevýhodou je však poměrně malá spolehlivost, kterou zapříčiňuje nesprávné zacházení s touto pomůckou.

Na co si dát u kondomu pozor? 

Kondom skladujte v suchu a chladu. Před použitím zkontrolujte jeho neporušenost. Během nasazování i při samotném pohlavním styku dejte pozor na nehty a ostré předměty. Latexový kondom také nesmí přijít do styku s pleťovým mlékem a krémem (lubrikanty mu většinou neuškodí). Po ejakulaci přidržte kondom u kořene penisu, opatrně vytáhněte penis a opět zkontrolujte neporušenost.

Kondomy jsou snadno dostupné - balíček kondomů koupíte téměř všude (u pokladen supermarketů, v drogeriích, lékárnách, v automatech atd.). Cena za jeden kondom se pohybuje v rozmezí od 7 do 40 korun.
Kondom se nekouše
Tohle s kondomem raději nezkoušejte...

Femidom - kondom pro ženy

V otázce ochrany před otěhotněním se žena nemusí spoléhat pouze na svého "spolunocležníka" – existují totiž kondomy pro ženy (v bezlatexové verzi). Jejich bezkonkurenční výhodou je možnost zavést kondom klidně už 8 hodin před pohlavním stykem (čímž nenarušíte milostné hrátky).

Nasazování ženského kondomu může být pro ženu poměrně složité. Když se “dílo“ podaří, výsledný dojem na někoho nemusí působit příliš rajcovně – kondom není v pochvě zcela schován a guma částěčně překrývá vaginu. 

V současné době seženete kondomy pro ženy převážně na internetu. Cena za jeden kus se pohybuje okolo 70 - 90 korun. 

Pesar - nenaruší spontánnost sexu

Pesary mechanicky brání průniku spermií do dělohy. Zavádějí se do pochvy i několik hodin před pohlavním stykem. Jejich použití je vhodné pro ženy s vysokým rizikem výskytu trombózy, s alergií na latex nebo pro kojící matky. K dostání na trhu jsou 2 druhy pesaru:

 • Cervikální pesar (klobouček) - silikonový, gumový nebo umělohmotný klobouček, který se nasazuje na děložní čípek
 • Vaginální pesar (poševní diafragma) - zavádí se za poševní vchod před čípek

Pesar může být zavedený až 48 hodin a lze se s ním milovat opakovaně. Tato metoda nenarušuje kontakt partnerů a poševní stěny zůstávají volné (takže zažíváte pocit "kůže na kůži").

Zavádění pesaru vyžaduje trochu cviku. Aby pesar správně fungoval, musí v pochvě zůstat alespoň šest hodin po posledním výstřiku. Pokud se žena naučí pesar správně používat, je účinný zhruba na 92 – 96 %. S použitím spermicidního gelu se účinnost zvyšuje na 98 %.

Správný typ a velikost pesaru vám pomůže určit gynekolog. Pesar vám při opakovaném použití vydrží zhruba 1 - 2 roky, stojí okolo 1500 korun a koupíte ho v lékárně nebo na internetu. 

Typy pesaru
Pesary různých barev a velikostí

Spermicidy - volně prodejný zabiják spermií

Spermicidy jsou lokální chemická antikoncepční metoda založená na znehybnění spermií v ejakulátu. Seženete je ve formě krémů, globulí, čípků, pěn a vaginálních tampónů (houbiček). Velkou výhodou je jejich účinek přetrvávající dvě až deset hodin. Spermicidy se zavádí do pochvy před každým pohlavním stykem, nezávisle na fázi menstruačního cyklu.

Pokud je pro vás otěhotnění naprosto nepřijatelná záležitost, je nutné spermicidy kombinovat s jinými antikoncepčními metodami – třeba kondomem nebo pesarem.

Cena jednoho milování s použitím spermicidu stojí zhruba 20 - 30 korun. Spermicidní přípravky seženete v lékárně bez předpisu. 

Nehormonální tělísko - dlouhodobý způsob ochrany

Nitroděložní tělísko je malý předmět, který vám do dělohy zavede gynekolog. Před těhotenstvím chrání zhruba pět let. Funguje na principu uvolňování iontů - ty zabíjí spermie, které po výstřiku proniknou dovnitř, případně narušují uhnízdění oplodněného vajíčka v dutině děložní.

Díky malým rozměrům je tělísko vhodné pro ženy, které doposud nerodily nebo mají malou dělohu. Nehormonální tělíska neovlivňují menstruaci, nemění hladinu hormonů a nezpůsobují problémy s budoucí plodností. Mohou ale zapříčinit pánevní záněty a silnější krvácení a bolest během menstruace.

Kolik nehormonální tělísko stojí? Pětiletá ochrana před početím vás vyjde zhruba na 1500 - 5000 korun.

Nehormonální tělísko
Tělísko je opravdu malinké a dokonale se přizpůsobí tvaru dělohy.

Přerušovaná soulož - nespolehlivá metoda pro odvážné

Nejstarší, nejlevnější, ale také nejméně spolehlivá metoda. Uváděné procento selhání je 15 – 28 %. Metoda spočívá v tom, že partner během pohlavního styku vytáhne penis z partnerky těsně před ejakulací, ke které dojde mimo vaginu (třeba na bříško).

“Stačí kapka a je z tebe taťka.“

Proč je přerušovaná soulož tak málo spolehlivá? Během styku se může do vaginy dostat malé množství preejakulátu, který již může obsahovat spermie. Další riziko představuje nesprávný odhad okamžiku přerušení soulože. Nebezpečí se může skrývat i v opakované souloži – spermie se mohou udržet na penisu nebo v močové trubici. Pokud metodu využíváte a chystáte se na to po chvilce opět vlítnout, měl by si muž důkladně umýt penis a vymočit se (ale ani to nemusí znamenat 100% úspěšnost).

Pozitivní těhotenský test
Přerušovaná soulož v mnoha případech končí pozitivním těhotenským testem. 

Metoda plodných dnů - jen pokud nevylučujete možnost otěhotnět

Žena je plodná jen malou část svého menstruačního cyklu (zhruba 2 až 3 dny v období ovulace). Pohlavní styk více než 3 dny před ovulací nebo více než 2 dny po ní by tedy neměl vést k oplodnění. Metoda plodných dnů tyto dny pomáhá určit pomocí několika způsobů: 

 • Měření bazální teploty – měření teploty v pochvě nebo konečníku (měří se každý den cyklu ve stejnou dobu a stejným teploměrem). V době ovulace teplota stoupne na zhruba 37,5 °C. Před menstruací se teplota opět sníží.

 • Určení ovulace podle struktury cervikálního hlenu – během cyklu se složení hlenu mění. Ve fázi ovulace je hlen řídký, vodnatý a kluzký. Mimo ovulační období je hlen hustý, lepivý a vyskytuje se v malém množství nebo vůbec.

 • Symptotermální metoda – kombinace sledování bazální teploty, hlenu a měkkosti děložního čípku. V době ovulace je čípek měkký zhruba jako spodní ret. Mimo ni je tvrdý jako nosní chrupavka.

 • Kalendářní metoda – nejméně spolehlivá metoda, kterou se mohou řídit jen ženy s velmi přesnou menstruací. Plodné dny se vypočítávají podle délky cyklu.

Metoda plodných dnů bohužel patří mezi ty nejméně spolehlivé, proto je vhodné ji kombinovat s jinými antikoncepčními metodami.

TIP: Vyzkoušejte speciální aplikaci OvuView, která vám pomůže porozumět svému menstruačnímu cyklu a určit plodné dny.

Hormonální antikoncepce

Metody hormonální antikoncepce dokáží téměř 100% ochránit před neplánovaným otěhotněním. Předepisují se i v mnoha jiných případech - pilulky dokáží úspěšně léčit poruchy menstruačního cyklu, zlepšují kvalitu pleti a mírní příznaky premenstruačního syndromu (bolesti hlavy, prsou, poruchy nálady).

Největšími riziky spojenými s hormonálními metodami jsou tromboembolické komplikace, změny či úplná ztráta libida, nechutenství, zvýšené riziko vaginálních mykóz, bolesti hlavy, deprese, emoční labilita, napětí v prsou a špinění.

Kombinované antikoncepční pilulky - dávají ženám svobodu

Kombinované antikoncepční pilulky obsahují hormon estrogen a progesteron. Tyto hormony blokují ovulaci a vajíčko se z vaječníku ani neuvolňuje. Také zahušťují cervikální hlen, čímž komplikují cestu spermiím do dělohy. V poslední řadě hormony snižují vyzrávání děložní sliznice, což má za následek slabší a méně bolestivou menstruaci, kterou si žena navíc může oddálit dle potřeby

Spolehlivost pilulek je velmi vysoká, nicméně tato metoda vyžaduje od ženy velkou kázeň – pilulka se musí brát každý den ve stejnou dobu. Zpoždění více než 12 hodin představuje riziko snížení spolehlivosti. Více vynechaných tabletek už znamená velké riziko otěhotnění.

Antikoncepční pilulky jsou ideální volbou pro ženy v monogamním vztahu, kdy je sníženo riziko přenosu pohlavně přenosných chorob. “Zobat“ pilulky mohou ženy všech věkových kategorií, které nemají problém se sníženou jaterní funkcí, vysokým krevním tlakem a nemají zvýšené riziko trombózy a embolie. 

Pilulky jsou k dostání na předpis a jeden měsíc ochrany vás vyjde zhruba na 100 - 400 korun.

Antikoncepční pilulka
Na trhu je mnoho druhů antikoncepčních pilulek. Poraďte se se svým gynekologem - ten vám na základě vyšetření předepíše ty nejvhodnější. 

Antikoncepční náplasti - ideální pro zapomnětlivky

Fungují na stejném principu jako antikoncepční pilulky, liší se pouze způsobem užívání - antikoncepční náplast si žena jednou týdně nalepí na tělo. Hormony tak neputují do organismu žaludkem, ale skrz kůži. Díky intervalu vyměňování jsou náplasti ideální pro zapomnětlivé ženy. Náplasti se nedoporučují ženám s hmotností nad 90 kg, neboť u nich nedochází k dostatečnému vstřebání účinných látek skrz kůži.

Za měsíční ochranu pomocí náplastí zaplatíte zhruba 300 – 400 korun.

Antikoncepční náplast
Celkem nenápadnou náplast můžete nalepit na břicho, zadeček nebo vnější část paže. 

Vaginální kroužek

Vaginální kroužek s hormony si žena zavádí do pochvy jednou měsíčně. Po třech týdnech jej vyjme a nastává pauza pro menstruaci. Díky anatomii pochvy nehrozí vypadnutí kroužku ani možnost, že by jej partner během soulože cítil. Z kroužku se po celou dobu uvolňují hormony, které mění hustotu děložního hlenu, blokují ovulaci a mění sílu sliznice.

Jedná se o velmi spolehlivou metodu, která je vhodná pro zapomnětlivky, nebo ty ženy, které trpí trávícími obtížemi (nemohou užívat pilulky) a jsou v monogamním stavu (kroužek nezabraňuje přenosu pohlavně přenosných chorob).

Cena jednoho vaginálního kroužku (ochrana na měsíc) se pohybuje okolo 300 – 400 korun.

Vaginální kroužek
V našich končinách jsou vaginální kroužky novinka. 

Gestagenní antikoncepce

Gestagenní hormonální metody dodávají tělu tzv. progestiny (syntetické hormony), které mají zásadní vliv na hlen v děložním hrdle. Ten zcela zabrání spermiím v cestě do dělohy. Účinky progestinu také zablokují ovulaci a vajíčko se vůbec neuvolní.

Díky absenci estrogenu jsou tyto metody vhodné pro ženy se zvýšeným rizikem žilní trombózy a kojící matky. Progestiny rovněž snižují riziko vzniku rakoviny vaječníků a dokáží ochránit před záněty dělohy a vejcovodů.

Nevýhody gestagenních metod se mohou projevovat jako poruchy menstruačního cyklu, nepravidelné krvácení, hnědý výtok mimo menstruaci nebo úplné vymizení menstruace.

Gestagenní “minipilulky“ – přesnost je důležitá

Nedochází k tak intenzivnímu blokování ovulace jako u kombinovaných pilulek. U čistě gestagenních prášků je velmi důležitý pravidelný a přesný čas užívání.

Cena za měsíční dávku se pohybuje v rozmezí 100 – 400 korun.

Hormonální injekce – Depo Provera

Hormonální injekce mají spoustu výhod – jsou velmi účinné, žena nemusí myslet každý den na pilulku a navíc je velmi pravděpodobné zeslabení až úplné vymizení menstruace. Progesteronová injekce je aplikována každé tři měsíce do hýžďového svalu. Nevhodné jsou pro ženy, které plánují v brzké době otěhotnět – od poslední dávky může uplynout až 31 měsíců, než bude žena schopná otěhotnět.

Při dlouhodobém užívání je nutný dohled lékaře a vyšší obsah konzumace vápníku, neboť hrozí riziko úbytku kostní hmoty, odvápnění kostí a osteoporózy.

Na tři měsíce vyjde zhruba na 350 korun. K ceně je nutné připočítat poplatek gynekologické ordinace za aplikaci injekce.

Nitroděložní tělísko s hormonem

Umělohmotná věcička ve tvaru písmene “T“ obsahuje malé množství progestinu. Před početím vás ochrání nejméně na tři roky. Zavedení tělíska představuje bezbolestný zákrok prováděný gynekologem. Některé druhy tělísek lze zavést i ženám, které doposud nerodily.

Velkou výhodou je, že pokud se rozhodnete otěhotnět, lze tělísko bez problémů vyndat a plodnost se brzy obnoví. Další výhodou je, ve většině případů blokuje menstruaci, takže žena buď nekrvácí vůbec a nebo jen slabě a odpadají i případné bolesti při menstruaci.

Cenově vás tělísko s progestinem vyjde zhruba na 1500 - 5000 korun

Nitroděložní tělíska
Malý zázrak vám dopřeje bezstarostný sex.

Postkoitální antikoncepce - pilulky poslední záchrany

Prasknul vám kondom nebo byl večírek příliš bujarý na to, abyste řešili ochranu? Postkoitální antikoncepce neboli “pilulka poslední záchrany“ vás zachrání v neplánovaných situacích. Jedná se o jednorázovou antikoncepci, která funguje maximálně do 72 hodin od pohlavního styku.Jedna pilulka obsahuje větší množství hormonu (levonorgestrelu), které promění děložní sliznici v nehostinné místo, které zabrání usazení vajíčka

Míra spolehlivosti postkoitální antikoncepce se odvíjí od času, který uplynul od styku – čím dřív se pilulka užije, tím lépe.

Kde takovou pilulku seženete? Od roku 2011 seženete pilulku v lékárnách i bez předpisu – žena musí být starší 16ti let a prokázat se průkazem totožnosti. Lékárník si výdej postkoitální antikoncepce zaeviduje a vydá maximálně jedno balení.

Pilulka “po“ jen jako nouzové řešení

Postkoitální antikoncepce by se neměla stát vaší běžnou ochranou – vysoké množství hormonů může způsobit nepravidelnost menstruačního cyklu, silné krvácení, bolesti břicha, migrény či zvracení.

Cena pilulky se pohybuje od 400 do 600 korun – uznejte tedy, že to je za jednu nezodpovědnou soulož poměrně hodně.

Postkoitální nehormonální antikoncepce

Záchranná pilulka postkoitální nehormonální antikoncepce obsahuje látku ulipristal acetát, který oddaluje ovulaci a zabraňuje tak setkání spermie s vajíčkem. Pilulku je možné užít až do pěti dní po pohlavním styku. Účinnost metody je uváděná na 80 – 100 %, přičemž záleží na fázi cyklu a kdy byla tableta podaná.

Zdravotní komplikace jsou podobné jako u jiných druhů postkoitální antikoncepce – bolesti hlavy, pocity na zvracení a nepravidelnost menstruačního cyklu.

Pilulka se užívá jednorázově. Seženete ji v lékárně bez předpisu a stojí okolo 600 korun.

Sterilizace - definitivní metoda jak neotěhotnět

Sterilizace dokáže definitivně zbavit ženu či muže schopnosti se rozmnožovat. Nepleťme sterilizaci s kastrací - ta odstraňuje pohlavní žlázy produkující hormony  a má za následek nejen neplodnost, ale i snížený sexuální apetit a potenci. Sterilizace nezpůsobí v těle žádné hormonální změny a váš sexuální život nijak nepoznamená (kromě toho, že budete moci sexovat bez obav z početí).

Vyšetření před sterilizací
Sterilizace je pro ženu velké rozhodnutí. Po podání žádosti následuje dvoutýdenní lhůta, ve které si můžete vše rozmyslet.

Sterilizace ženy

Sterilizace ženy se vykonává pomocí přerušení, uzavření nebo úplného odstranění vejcovodů, čímž je vajíčku znemožněna cesta do dělohy. Jedná se o vysoce účinnou metodu, která s sebou nenese vysoká rizika komplikací. Podstoupit by ji měly pouze ženy, které si jsou jisty tím, že už nechtějí mít děti – sterilizace je nevratná.

Jak ženská sterilizace probíhá?

Přerušení vejcovodů jde několika následujícími způsoby:

 • Sterilizace se běžně provádí laparoskopicky – operace trvá zhruba 20 minut a vyžaduje celkovou narkózu. Vejcovod se přeruší pomocí elektrického výboje, nebo se podváže pomocí speciálních kroužků či svorek.

 • Někdy se provádí sterilizace rovnou během porodu císařským řezem (pokud jich žena podstoupila už více za sebou) – zákrok trvá pouhých pár minut

 • Metoda ESSURE – při sterilizaci takzvanou hysteroskopickou metodou lékař přes pochvu a dělohu vsune do vejcovodu speciální spirálku, která po třech měsících zaroste a vejcovod zneprůchodní (do té doby je nutné využívat jinou antikoncepční metodu). Zákrok se provádí ambulantně, bez narkózy a trvá pouhých deset minut.

Kdo a kdy může sterilizaci podstoupit?

Od roku 2012 mohou o přerušení plodnosti pořádat všechny ženy starší 21 let. Stačí podat písemnou žádost a nechat se lékařem za přítomnosti svědka poučit o výkonu. Následuje lhůta 14 dní, během kterých si žena může zákrok rozmyslet a pokud i poté souhlasí, zákroku už nic nebrání.

Cena se odvíjí od typu zákroku a druhu lékařského zařízení, počítejte zhruba od 6 000 do 25 000 korun.

Mužská sterilizace - vasektomie

Sterilizace mužů se provádí podvázáním chámovodů (vasektomie nebo vazektomie). Metoda nemá žádný vliv na sexuální život muže a citlivost jeho nádobíčka. Jedinou velkou změnou, na kterou se musíte připravit je fakt, že množství ejakulátu se omezí asi o 40 % (čili budete méně stříkat)
K operaci stačí lokální umrtvení – řez na šourku je velmi malý. Vasektomii provádí urolog, je bezpečná a provází ji minimum komplikací. Je však nutno počítat s tím, že nefunguje ihned – počítejte s kontrolním vyšetřením spermiogramu s odstupem 15 – 30 ejakulací
Cena za operaci se pohybuje v rozmezí od 10 000 do 15 000 korun.
Vasektomie
Váš "pytlík" se jen malinko nařízne...

Vasektomie nemusí být trvalá

Pokud se muž zatouží rozmnožit i po vasektomii, tzv. anastomóza může plodnost navrátit. Úspěšnost znovuobnovení se pohybuje okolo 50 – 70 %. Přerušené chámovody jsou totiž ztenčené a zdeformované. 

Budoucnost? Antikoncepce pro muže

Kromě kondomů a vasektomie jsou antikoncepční metody čistě dámskou záležitostí. Budoucnost antikoncepce se více soustředí na muže. Ve fázi vývoje a testování jsou již pánské antikoncepční pilulky, které by mohly na trh dorazit během pár let. Ty působí na mužské hormony stojící za tvorbou spermií.
Další zajímavou možností budoucnosti je antikoncepční gel, který se injekčně vpraví do chámovodu, kde vytvoří bariéru zabraňující spermiím v cestě (přebytečné spermie se absorbují do těla). Navíc by toto opatření nemuselo být definitivní - gel lze snadno z chámovodu vypravit injekcí hydrogenuhličitanu sodného
Mužská antikoncepce
Zodpovědnost za své spermie - budoucnost antikoncepce patří mužům. 

Možností je mnoho, tak se nezapomeňte chránit

I přes to, že v dnešní době se můžeme chránit mnoha způsoby, podle výzkumů je až 44 % těhotenství neplánovaných, přičemž každá šestá těhotná žena podstoupí potrat (interrupci). Takové přerušení těhotenství však může poranit děložní hrdlo a dělohu, může být komplikováno zánětem a mohlo by vést až k neplodnosti. Myslete tedy na ochranu (nejen před něchtěným početím, ale také pohlavně přenosnými infekcemi) a užijte si bezstarostné intimní radovánky bez následků

Použité zdroje

Vybíráme z e-shopu