Co je pesar, cervikální klobouček, diafragma?

Pesar, Cervikální klobouček, Diafragma

Pesar je druh nehormonální bariérové antikoncepce. Jedná se o bariéru z lékařského silikonu, latexu nebo gumy, která se vloží do vaginy a zakryje poševní čípek. Spermie se přes ni nemohou dostat do dělohy a k vajíčku. 

Druhy pesaru

Pesary jsou dvojího druhu: poševní diafragma a cervikální klobouček.

 • Poševní diafragma (= přepážka, clona, membrána) má kruhový tvar s vyztuženým okrajem. Je vyrobena z lékařského hypoalergenního silikonu. Přikrývá děložní hrdlo a velmi těsně přiléhá k poševním stěnám.
 • Cervikální klobouček – gumový, latexový nebo umělohmotný klobouček s tvarem děložního čípku, na nějž se přímo nasazuje.

Účinnost a spolehlivost pesaru

Staré typy pesarů měly účinnost kolem 86 %. Cervikální kloboučky (pesary) FemCap, které se objevily v roce 2003, zvýšili účinnost až na 96 % a při použití spermicidního gelu až 98 %.

Tvarovaná diafragma (pesar) Cayaúčinnost kolem 93 % a používá se pouze se spermicidem.

Spermicidní krémy a gely

Spermicidní krém nebo gel (také nazývaný antikoncepční krém) je nehormonální antikoncepce, která ničí oplozovací schopnost spermií. Nanáší se na pesar a snadno ho koupíte v lékárně.

Spermicidy najdete ve formě krému, gelu, globulí, v zahraničí i jako tampóny. Liší se však jak svým složením, tak celou filozofií použití, proto si dobře přečtěte příbalový leták. Pokud vás přípravek dráždí, nemusíte hned házet flintu do žita, ale zkuste nejprve jinou značku.

Jak si vybrat pesar

Je pesar pro mě?

Pesar může využívat většina žen. Není pro vás vhodný, pokud se nerada dotýkáte své vaginy, máte alergii na latex nebo spermicidy.

Stejně tak se nedoporučuje, pokud jste porodila před méně než 6 týdny, máte časté problémy s močovými cestami, podstoupila jste nedávno cervikální operaci, máte prohnutou dělohu nebo vaginální překážky, nedávno jste potratila (po prvním trimestru), máte zkušenosti se syndromem toxického šoku nebo máte špatný vaginální svalový tón.

Pokud si nejste jistá, zkonzultujte použití pesaru u svého gynekologa!

Výhodou pesaru oproti kondomům je, že se zavádí v dostatečném předstihu před sexem, takže nenarušuje spontánnost intimních chvil.

Diafragma vs. cervikální klobouček

Poševní (vaginální) diafragma Caya se vyrábí jenom v jedné velikosti, která se hodí většině žen (kromě těch, které mají zakloněnou dělohu). Můžete je používat i během menstruace.

Cervikální pesar (klobouček) během menstruace používat nemůžete. Vyrábí se ve třech velikostech, která se odvíjí  od velikosti děložního čípku. Ten ovlivňují primárně těhotenství a porod:

 • 22 mm (vhodné pro ženy, které ještě nerodily)
 • 26 mm (pro ženy, které rodily císařským řezem nebo prodělaly potrat)
 • 30 mm (pro ženy, které rodily vaginálně)

Pokud si nejste jistá, domluvte se se svým gynokologem, aby vám váš děložní čípek změřil

Diafragma s cervikálním kloboučkem pro vás srovnala Hana Winkel:

Doktorské okénko: co je to lékařský pesar

Kromě antikoncepčních pesarů existují i zdravotní pesary. Jedná se o prostetické (náhradní) zařízení, které může být vsunuto do vaginy, aby podpořilo její vnitřní strukturu. Často se používá při močové inkontinenci a prolapsu dělohy. Prolaps nastává, když vagina nebo jiný orgán v pánvi vyklouzne z obvyklého místa. Podpora, kterou pesar poskytuje, může ženě pomoci vyhnout se pánevní operaci.

Jak používat pesar

Pokud chcete používat pesar, měla byste si být schopná nahmatat poševní hrdlo. Pokud to zvládnete a nemáte problém s tím, že si na něj budete pravidelně sahat, můžete uvažovat o použití diafragma nebo kloboučku. 

Jak si nasadit diafragma –⁠ pesar Caya 

Jak si nasadit cervikální klobouček –⁠ FemCam 

Různé druhy pesaru se mohou nasazovat odlišně. Proto si vždy pořádně přečtěte návod!

Když budete pesar zavádět na poslední chvíli, hrozí nebezpečí, že se tomu už nebudete naplno věnovat a zavedete ho špatně.

Co potřebujete vědět:

 • Pesar si musíte nasadit s předstihem (v závislosti na typu pesaru alespoň 5 až 15 minut předtím, než máte sex).
 • Pesary se obvykle používají se spermicidními krémy. Respektive používat je nemusíte, ale snižují šanci, že otěhotníte. Některé druhy pesarů bez nich nebudou fungovat vůbec.
 • Spermicid je nejúčinnější v první hodině během zavedení (konkrétní doba se liší podle druhu spermicidu). Dvě hodiny po zavedení už nemusí moc účinkovat –⁠ máte-li mít sex, naneste novou dávku!
 • Pokud máte mít sex podruhé, naneste další dávku spermicidu!
 • Pesar musí zůstat na místě alespoň 6 hodin po styku. Navíc se nesmíte proplachovat,  protože voda i mýdlo dokonale ničí účinnou látku spermicidu.
 • Pesar si nesmíte nechat déle než 24 hodin (respektive až 72 hodin podle typu pesaru), jinak si zaděláváte na zánět.

Jak čistit a udržovat pesary

Je důležité udržovat pesar čistý. Pro běžnou údržbu stačí pesary omýt teplou vodou a mýdlem. Podle studií se tak smyje 99,5 % mikroorganismů. Cervikální kloboučky je možné i vyvařovat, u diafragem se to kvůli tenkému materiálu nedoporučuje (vždy se řiďte návodem).

Pesar vám vydrží 1 až 2 roky podle toho, jak často ho využíváte. Pokud častěji než 3x týdně, raději ho vyměňte už po roce. Vznikají na něm mikrotrhliny, které okem nevidíte, ale spermie se jimi protáhne.

Pro a proti

 • nehormonální antikoncepce
 • obvykle ho necítí ani jeden z partnerů 
 • mohou ho využít i kojící matky 
 • působí okamžitě
 • nasadíte si ho v předstihu 
 • při správném používání s ním nejsou žádné zdravotní problémy
 • není tolik efektivní jako jiné metody antikoncepce
 • je nutné ho používat správně
 • neposkytuje spolehlivou ochranu proti pohlavním nemocem
 • může vám chvíli trvat, než se s ním naučíte pracovat

Historické okénko: pesary v dějinách

Jakkoliv moderní pesary začaly vznikat v druhé poloviny 19. století, nápad překrýt si děložní čípek je tisíce let starý.

„Prostitutky v Asii používaly naolejované papírky, ženy z Velikonočního ostrova si zaváděly do pochvy mořské řasy a trávu. Arabky a Řekyně před čípek vkládaly vlněné rouno, Slovanky kousky hadříků a Židovky mořské houby zabalené v hedvábí. Casanova podle svých pamětí umisťoval partnerkám před čípek půlky částečně odšťavených citrónů. V Německu se ženy tradičně chránily před nežádoucím otěhotněním diskem vytvarovaným z včelího vosku. V jiných koutech světa se pak používaly i pomůcky z kostí, které držely na místě pomocí lepkavých směsí obsahujících med či cedrové pryskyřice.“ (Wikipedie)

Přečtěte si více o bizarní antikoncepcii v dějinách a dalších metodách antikoncepce.


Související hračky


Související témata

Děložní čípek

Děložní čípek

Děložní čípek (latinsky cervix, čili krček) je v lidském reprodukčním systému nejnižší částí dělohy. Je to vnější část děložního hrdla - přesahuje do pochvy a lze jej nahmatat. Děložní hrdlo vystýlají slizniční řasy (endocervix), které do sebe zapadají a dokonale tak otvor uzavírají.... ...

Escapelle

Escapelle

Escapelle je tzv. pilulka po, která se používá, pokud selhaly jiné metody antikoncepce (např. praskl kondom, špatně jste si spočítaly neplodné dny nebo si zapomněly vzít prášek). Hlavní aktivní látkou v Escapelle je levonorgestrel.... ...

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepcí (HA) se označuje forma antikoncepce pro ženy, založená na dodávání určitých hormonů do těla. Tyto látky narušují průběh ovulace a tím brání otěhotnění.... ...

Kondom

Kondom

Kondom je mužská bariérová antikoncepce. Je vyroben z latexu a před pohlavním stykem se nasazuje na ztopořený penis. Jeho účelem je zabránit početí a přenosu sexuálně přenosných nemocí včetně AIDS. Kondomy jsou na jedno použití, po použití se vyhazují.... ...

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko patří mezi dlouhodobé (depotní) metody antikoncepce. Zavádí se do dělohy, kde zabraňuje spermiím, aby pronikly dál a oplodnily vajíčko. ... ...

Pharmatex

Pharmatex

Pharmatex je lokální nehormonální spermicidní antikoncepce, kterou můžete sehnat i bez předpisu, a to jako globule či krém. Přípravky Pharmatex se zavádějí co nejhlouběji do vaginy, kde se rozpustí.... ...

Postinor

Postinor

Postinor je jedna z komerčních značek tzv. postkoitální antikoncepce. Jedná se o tablety používané po „nehodách“ při sexu, tedy pokud při něm selhaly jiné metody antikoncepce, sperma se dostalo do vaginy a hrozí nechtěné oplodnění (např.... ...

Potrat

Potrat

Abort čili potrat je ukončení těhotenství před porodem, a to zánikem embrya nebo plodu. ... ...

Spermicidy

Spermicidy

Spermicid (nebo také chemická antikoncepce) je druh nehormonální antikoncepce, který obsahuje chemikálie bránicí spermiím v dosažení vajíčka. Spermicidy můžete použít samostatně, nebo s jinými metodami antikoncepce (pokud používáte pesar, rozhodně byste měli používat i spermicidy).... ...

Vasektomie

Vasektomie

Vasektomie (také vazektomie) je metoda mužské sterilizace. Je považována za jednu z forem mužské antikoncepce. O sterilizaci si ze zákona může zažádat každý od 21 let.  Při vasektomii jsou chirurgicky přerušeny mužské chámovody.... ...

Vybíráme z e-shopu