Co je to děložní čípek?

Děložní čípek, cervix

Děložní čípek (latinsky cervix, čili krček) je v lidském reprodukčním systému nejnižší částí dělohy. Je to vnější část děložního hrdla - přesahuje do pochvy a lze jej nahmatat.

Děložní hrdlo vystýlají slizniční řasy (endocervix), které do sebe zapadají a dokonale tak otvor uzavírají. Společně s děložním čípkem brání průniku nečistot do dělohy, zároveň ale propouštějí spermie – čemuž jde zabránit použitím bariérové antikoncepce, ať už kondomu nebo cervikálního kloboučku (pesaru).

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je 3. nejčastější nádorové onemocnění žen (po karcinomu prsu a tlustého střeva) a postihuje ženy všech věkových skupin. Ročně je v ČR diagnostikováno cca 1 000 případů rakoviny děložního čípku a umírá na ni zhruba 300 žen ročně.  

Celosvětově je ročně diagnostikováno na půl milionu žen s rakovinou děložního čípku a 270 tisíc z nich na toto onemocnění každoročně umírá – to je ale dáno hlavně špatně dostupným zdravotním systémem v rozvojových zemích.

Pokud je děložní čípek napaden karcinomem, nekontrolovatelně se na něm množí buňky změněné HPV infekcí. Menší nádory bývají vyoperovány, v takovém případě je možné uchovat funkci vaječníků a plodnost. U objemnějších nádorů bývá nezbytné odstranit dělohu, případně i lymfatické uzliny.

Prevence před rakovinou děložního čípku

Riziko rakoviny děložního čípku lze poměrně účinně snížit pravidelnými prohlídkami u gynekologa. Lékař tak totiž dokáže objevit tzv. přednádorové stavy (prekancerózy), které lze velice účinně léčit.

Rakovinu děložního čípku způsobuje v 99 % případů lidský papillomavirus (HPV), který se přenáší pohlavním stykem. Proto jsou důležitými preventivními opatřeními partnerská stálost, důsledné používání kondomu a očkování proti viru HPV.

Kromě HPV se na vzniku nádorového onemocnění podílí řada dalších faktorů, jako je kouření, nezdravá strava a další prvky špatného životního stylu.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Děloha

Děloha

Děloha (latinsky uterus, řecky metra či hystera) je dutý svalový orgán ženské reprodukční soustavy. Svým tvarem připomíná obrácenou hrušku a její hlavní úlohou je vývoj plodu během těhotenství. Děloha se nachází za pochvou v dutině pánevní, kde je zavěšená na širokém děložním vazu.... ...

HPV virus

HPV virus

HPV je zkratka anglického Human papillomavirus čili lidský papilomavirus. Je to nejrozšířenější sexuálně přenosný vir na světě. Aktuálně je jím nakaženo zhruba 630 milionů lidí po celém světě. Během svého života se s ním setká 80 % žen a alespoň 50 % mužů.... ...

Oplodnění

Oplodnění

Oplodnění (také oplození nebo fertilizace) je splynutí dvou pohlavních buněk vedoucí ke vzniku nového organismu. U lidí (a savců obecně) to znamená, že prostřednictvím pohlavního styku dojde ke splynutí mužské pohlavní buňky (spermie) a ženské pohlavní buňky (vajíčka).... ...

Pesar

Pesar

Pesar je druh nehormonální bariérové antikoncepce. Jedná se o bariéru z lékařského silikonu, latexu nebo gumy, která se vloží do vaginy a zakryje poševní čípek. Spermie se přes ni nemohou dostat do dělohy a k vajíčku.  Pesary jsou dvojího druhu: poševní diafragma a cervikální klobouček.... ...

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci jsou přenášeny mezi partnery při sexu. Většinou se jedná o penetrativní sex, ale není to pravidlo. Rizikové je v podstatě každé sexuální chování zahrnující kontakt s druhou osobou nebo výměnu tělesných tekutin (včetně slin při líbání).... ...

Vybíráme z e-shopu