Ejakulát, Semeno, Sperma

Ejakulát, Semeno, Sperma

Ejakulát je výměšek pohlavních žláz. Skládá se ze spermií a semenné (seminální) plazmy. Spermie se tvoří ve varlatech, semenná plazma v přídatných pohlavních žlázách. Z těla se dostává během ejakulace.

Ejakulát slouží jako přenášecí člen spermií, které se uvolňují během zvýšené sexuální aktivity. Poskytuje ideální prostředí pro spermie, které v něm jsou schopné po jistý čas přežít a tedy umožnit oplození vajíčka. Běžně se v 1 ml ejakulátu vyskytuje asi 50 milionů spermií.

Složení a vzhled ejakulátu

Ejakulát má nejčastěji mléčně bílou, sklovitou, někdy nažloutlou či nahnědlou barvu, je vláčný s vyšší viskozitou. Ačkoliv je funkcí spermatu doprava spermií, jejich množství tvoří nejvýše 5 % celkového objemu. Zbytek tvoří nejrůznější sekrety.

Z obsahu semenných váčků obsahuje ejakulát gelovitou složku, která pod vlivem enzymů, především z prostatické složky, zkapalní. Dále se v ejakulátu vyskytují i složky z parauretrálních žláz a z bulbouretrálních žláz.

Ty se vlivem vzrušení aktivují a připraví vhodné prostředí pro průchod spermatu močovou trubicí. Bulbouretrální žlázy mohou vyprodukovat až desetiny mililitru sekretu, který u některých mužů při delším vzrušení vytéká v podobě kapek velmi viskózní čiré tekutiny.

Chemické složení

Ejakulát má lehce zásaditý charakter (pH 7,2–7,8) a tvoří ho mnoho minerálních látek, např. zinek, vápník, hořčík a sodík. Současně obsahuje také fruktózu, vitamin C, cukry, kreatin a více než 400 druhů bílkovin.

Kvalita ejakulátu

Kvalita ejakulátu závisí nejen na počtu spermií, ale i jejich pohyblivosti a celkovém zdraví i jednotlivých složek ejakulátu, které umožňují pohyb spermií (bez toho se nedokáží k vajíčku dostat).

U vzorku zdravého muže se vyskytuje v 1 ml ejakulátu 40 - 120 miliónů spermií. Pokud jejich počet klesne pod 20 milionů, nebo pokud je v celkovém objemu ejakulátu počet nižší než 40 milionů, jedná se o poruchu plodnosti. Z počítaného množství spermií musí být podstatná většina živá. Navíc nesmí být deformované.

Mikroskopické vyšetření spermatu se nazývá spermiogram. Samotné testování vzorku spermatu se neprovádí bezprostředně po jeho ejakulaci, ale až po cca 30 – 60 minutách po jeho zvodnatění.

VÝUKA: Zajímá vás, jak zlepšit kvalitu ejakulátu? Přečtěte si článek o tom, jak ovlivnit jeho chuť a vůni.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Akrozom

Akrozom

Akrozom je jedna z organel spermie (organela je drobný mikroskopický útvar uvnitř buňky se specifickou funkcí – je obdobou orgánů u živočichů).

Andrologie

Andrologie

Andrologie je lékařský obor, který se zabývá léčbou chorob mužských reprodukčních orgánů a jejich prevencí. V podstatě je obdobou gynekologie pro muže.

Kapacitace

Kapacitace

Kapacitace je chemický proces, k němuž dochází v pohlavním traktu ženy a který spermiím umožňuje oplodnit vajíčko. Spermie...

Penis

Penis

Penis je jedním ze zevních pohlavních orgánů muže (společně s šourkem a varlaty). Jeho hlavní funkce jsou močení a rozmnožování.

Preejakulát

Preejakulát

Preejakulát je tekutina podobná ejakulátu, kterou může penis vylučovat, pokud se muž vzruší.

Spermobanka

Spermobanka

Spermobanka je speciální instituce, která uchovává mužské sperma.

Swallowing

Swallowing

Swallowing čili polykání je proces, při němž je potrava přemisťována z úst skrze hltan do jícnu.

Varlata

Varlata

Varle (množné číslo varlata) je mužská pohlavní žláza. Jedná se o párový orgán. Zdravý muž má dvě varlata, přičemž levé varle většinou bývá větší a sestouplejší.

Vybíráme z e-shopu