Jak zlepšit chuť a vůni spermatu?

Chcete překvapit partnerku sladkou odměnou při orálním sexu? Přemýšlíte nad tím, jak ovlivnit chuť a vůni spermatu? V našem článku najdete praktické rady, tipy, vhodné a nevhodné potraviny na sladké sperma. Věnovat se budeme i alergii na sperma, kalorickému obsahu, nebo barvě spermatu. Nudit se tedy rozhodně nebudete.

Jak zlepšit chuť a vůni spermatu?

Jak vzniká sperma?

Na úvod si dáme trochu vědecké teorie říznuté špetkou anatomie. Proces vzniku ejakulátu totiž úzce souvisí s možností ovlivnění jeho chutě a vůně.

Ejakulát je produkt samčích pohlavních žláz a rozlišujeme u něj dvě složky: spermie a seminální plazmu. Zatímco spermie se tvoří pouze na jednom místě – ve varlatech, seminální plazma se skládá z výměšků hned tří žláz. Nejdůležitější jsou semenné váčky. Na objemu ejakulátu se podílí zhruba 60–70%. Právě přes ně proniká do spermatu většina chuti. Nejdůležitější složkou jsou cukry (fruktóza), které dodávají spermiím potřebné živiny. Hořké složky z nevhodných potravin tudy ale projdou také.

Po semenných váčcích následuje předstojná žláza (prostata), ve které vzniká asi 15% výsledného množství pohlavních tekutin. Do spermatu dodává především bílkoviny.

Nejméně známou součástí "seminálního tria" je Cowperova žláza. Výměšek této žlázy tvoří zbylých 15-20% ejakulátu. Podporuje životaschopnost spermií a tvoří tzv. poslední vlnu ejakulace. Přítomné látky (aminocukry a sialoproteiny) navíc utvoří v pochvě hlenovou zátku, která ztěžuje cestu případným konkurenčním spermiím od jiného muže. Seminální plazma vytváří spermiím vhodné prostředí k životu a zvyšuje tak jejich šanci na oplodnění vajíčka.

Mužské pohlavní orgány

Mužské pohlavní orgány

Složení spermatu

Možná vás překvapí, že hlavní složkou spermatu je obyčejná voda – tvoří zhruba 96% objemu. Spermie (druhá nejobjemnější složka) jsou zastoupený pouhými 1–2%.

 • voda (96% objemu)
 • spermie (1–2% objemu)
 • fruktóza neboli ovocný cukr, který spermie vyživuje
 • vitamín C, který dodává spermiím vitalitu
 • zažívací soda a alkalické sloučeniny, které chrání spermie před agresivním prostředím pochvy
 • nejrůznější proteiny a enzymy
 • stopová množství minerálních látek: hořčík, fosfor, draslík a zinek

Ženy a orální sex, polykání

Studie sexuálních praktik zveřejněná v časopise Elle tvrdí, že orální sex s oblibou aktivně poskytuje 50% žen. Bohužel nemáme přesná čísla, kolik procent z nich dovede orální dráždění až dokonce – tedy k výstřiku ejakulátu. Četné internetové diskuze však napovídají, že ne vždy je tato praktika oblíbená. Stejně to je i s polykáním spermatu. Většinu diskutujících žen odrazuje jeho kovová, případně slaná chuť, která dlouho přetrvává v ústech.

Chilli může zkazit chuť ejakulátu
I oblíbené chilli může zkazit chuť ejakulátu.

Chuť spermatu

Základní chuť spermatu je opravdu lehce kovová – může za to obsažený zinek. Ale veškeré další chuťové vlastnosti ovlivňuje skladba jídla, zkonzumovaného 12–24 hodin před ejakulací. Některé potraviny mají schopnost ejakulát osolit, osladit nebo dokonce nechat zhořknout! Některé "ochucovače" jsou notoricky známé (ananasový džus), do jiných byste to nikdy neřekli (mléčné výrobky).

Potraviny pozitivně ovlivňující chuť spermatu

 • mango, broskev, jablko, jahody, banán, papája, meloun a ananas; čerstvé nebo ve formě džusu – sladká chuť
 • celerová nať a další listová zelenina; vysoký obsah chlorofylu – sladká chuť
 • skořice, kardamom, zázvor, muškátový oříšek a máta peprná – sladká chuť
 • zelený čaj – pomáhá odstraňovat toxiny
 • citrón a kiwi – dodává svěží chuť
 • hroznové víno – odstraňuje hořkost

Potraviny negativně ovlivňující chuť spermatu

 • káva – nadměrná konzumace způsobuje hořkou chuť
 • červené maso – slaná chuť
 • mléko a mléčné výrobky – nadměrná konzumace způsobuje slanou chuť
 • česnek, cibule a pažitka – hořká chuť
 • chřest, zelí, brokolice, kapusta a květák – vysoký obsah síry, hořká chuť
 • mořské ryby – slaná chuť
 • rýže a obiloviny – hnilobná chuť
 • výrazné koření; kari, chilli apod. – může se projevit zatuchlou pachutí
 • alkohol a kouření – obsažené toxiny chutnají hořce
 • TIP:  Správné stravování a životospráva se velkou měrou podílí i na kvalitě spermatu. Přečtěte si jak zlepšit hemživost i počet spermií v samostatném článku.

Další tipy pro zlepšení chuti spermatu

 • Pijte hodně vody – alespoň 2 litry denně. Voda pomáhá vylučovat z těla toxiny, které se na chuti vašeho tekutého pokladu odrážejí negativně.
 • Jezte hodně kvalitních bílkovin – především kuřecí a krůtí maso a některé ryby.
 • Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem tzv. éček. Zanášejí tělo škodlivinami a to chuti spermatu rozhodně nepřidá.
 • Nevěřte umělým přípravkům pro zlepšení chuti spermatu. Neexistuje žádný důkaz, že opravdu fungují.
 • Často ejakulujte. Snížíte tak intenzitu chuti v ejakulátu.
Orální sex, polykání semene.
Polykání při orálním sexu z ženy baculku rozhodně neudělá.

Je sperma kalorické?

Díky obsahu fruktózy v seminální plazmě mají mnohé ženy obavu, aby si spolu se polknutým semenem nepustily do těla i kalorickou bombu, kterou by musely následující den poctivě odpracovat v posilovně. Jde ale jen o velmi rozšířený mýtus. Jedna dávka ejakulátu obsahuje průměrně 55 kalorií, což v přepočtu odpovídá zhruba 100 g vařených brambor nebo malé hrstce hroznového vína.

Alergie na sperma

Se skladbou mužského jídelníčku úzce souvisí i alergie na sperma. Ta se u ženy projevuje záněty pochvy, ale také svěděním a pálením kůže v místech, kde došlo k jejímu potřísnění ejakulátem.

Oříšky v mužském jídelníčku mohou způsobit alergii na sperma.
Alergeny z potravin přechází i do spermatu. Mezi časté alergeny patří např. oříšky.

V některých případech jde o přehnanou reakci na bílkoviny přirozeně se vyskytující ve spermatu. Mnohem častěji ale alergii způsobují některé dráždivé potraviny, které přecházejí i do seminální plazmy.

K nejčastějším alergenům patří ořechy, mléko a mléčné výrobky, rajčata, jahody, ale také med, nebo některé léky, např. antibiotika. Pokud se domníváte, že vše partnerka je alergická právě na potraviny, které běžně konzumujete, můžete je zkusit úplně ze své stravy vynechat. Dvou týdenní dieta by měla postačit. A mezitím jednoduše používejte kondom. Pokud příznaky alergie ani poté nezmizí, měla by žena navštívit svého gynekologa. Počítejte ovšem s tím, že alergie na sperma není prozatím úspěšně léčitelná, takže se sexu s ochranou do budoucna nevyhnete.

Vůně ejakulátu

aneb Může sperma příjemně vonět?

Kromě chuti můžeme u spermatu pozitivně ovlivnit i jeho vůni. Stačí se 24 hodin před plánovaným sexem vyhnout všem nadměrně aromatickým potravinám, např. cibuli, česneku, pažitce či chřestu. A pokud byste měli přesto pochybnosti, posypte si každé jídlo hojným množstvím zelené petržele. Ta totiž pomáhá nežádoucí pachy účinně odstraňovat.

Barva spermatu

Detail spermatu - bílá až žlutošedá barva, občas hrudky.
Barva mužského ejakulátu je bílá až žlutošedá. Červená řepa jej však může zbarvit do růžova.

aneb Jak na sperma hezké na pohled?

Normálně zbarvené sperma je bělavé, žluté popř. žlutošedé. Intenzita barvy se ale může měnit v závislosti na četnosti ejakulace. Pouhé 2-3 dny sexuální abstinence způsobují, že je sperma hustší a více zabarvené. Častý pohlavní styk či masturbace naopak vede k řidšímu a světlejšímu spermatu, což rozhodně není na závadu a neovlivňuje to ani životaschopnost spermií. V ejakulátu se někdy objevují hmatatelné hrudky nebo kousky. To je také v pořádku, pokud je nedoprovází nezvyklý zápach, svědění nebo změny na pokožce penisu.

Na tomto místě je ale dobré zmínit, že v případě velmi častého styku – někdy už po čtvrté či páté ejakulaci během jedné noci, mohou spermie z ejakulátu zcela zmizet. Cyklus tvorby spermií totiž trvá zhruba osmdesát dní. A i když k jejich dozrávání dochází průběžně, nejsou jejich zásoby nevyčerpatelné.

O vzhledu spermatu se ale nezmiňujeme pro nic za nic. Kromě jeho hustoty totiž můžete částečně ovlivnit i barvu. Stačí si dát k obědu pořádnou porci vařené řepy a to samé zopakovat i při večeři. Výsledkem bude růžový nebo lehce narůžovělý odstín.

Ale pozor! Jestliže jste žádnou řepu nekonzumovali a vaše sperma je přesto narůžovělé, nahnědlé, popř. jinak nepřirozeně zbarvené, svěřte se se svým problémem ihned lékaři - urologovi. Krev ve spermatu může být příznakem probíhajícího zánětu (varlat, močové trubice ale i ledvin), prasklé cysty a dokonce i začínajícího nádorového onemocnění. Tento problém tedy rozhodně není radno podceňovat, a to ani tehdy, pokud k neobvyklému zabarvení spermatu došlo jen jednou. Vyšetření není třeba se obávat. Urolog provede tzv. uretroskopii – vyšetření močové trubice pomocí úzké trubičky. Špička penisu je ovšem umrtvena speciálním gelem, takže pacient necítí prakticky nic.

Spermie na cestě do vaječníků

Když je sperma pořád stejné.

Jak vidíte, mírně poupravenou skladbou jídelníčku a nenáročnou změnou životního stylu, dosáhnete velmi pozitivních změn v chuti a vůni vašich pohlavních tekutin, které určitě potěší vaši partnerku. Ovšem pozor! Jestliže se očekávané rozdíly neprojeví i přes poctivou konzumaci doporučených potravin, zvažte návštěvu svého lékaře. Může jít o symptom mnohem závažnějšího problému!

Autor:

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem

Související hračky