Urologie, urolog

Urologie, urolog

Urologie je lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a léčbou chorob mužských pohlavních orgánů a mužské i ženské vylučovací soustavy. Obvykle se věnuje problémům s ledvinami, nadledvinkami, močovodem, močového měchýře a mužských reprodukčních orgánů (varlat, nadvarlat, chámovodů, prostaty a penisu).

Vylučovací a reprodukční orgány jsou úzce spojené a problémy s jedním často ovlivňují druhé. Urologie kombinuje neinvazivní léčbu (např. léčba zánětů močové trubice) s chirurgickou (rakovina prostaty, ledvinové kameny aj.).

Kdy zamířit k urologovi

Problémy s močením

  • musíte často močit, nebo vás močení bolí. Problémy mohou doprovázet nevolnosti a časté horečky. Příznaky mohou poukazovat na infekci močového traktu, kterou častěji trpí ženy.
  • trápí vás časté úniky moči, tzv. inkontinence
  • máte jakékoliv problémy s močovým měchýřem nebo s močovou trubicí

Těhotenství a sex


Více se o urologii dozvíte v této krátké reportáži

Problémy s ledvinami

  • pokud máte oteklé ruce či kotníky, vysoký krevní tlak aj., může se jednat o problémy s ledvinami. Urolog se bude zabývat i případnou transplantací ledvin.

Pohlavní orgány

  • pokud si na varlatech nebo jinde v intimní oblasti nahmatáte bulku, může se jednat o počínající nádor. Nepanikařte, může jít i o něco jiného, ale rozhodně zamiřte na vyšetření!
  • začnou vás trápit problémy s prostatou. Její zvětšení může působit bolesti při močení a ejakulaci.
  • začne se vám podivně křivit a ohýbat penis, obzvláště při erekci. Může se jednat třeba o Peyronieho chorobu.
  • chlapci nesestouplo varle
  • čeká vás obřízka (ať už kvůli zdravotním či jiným důvodům)

urologovi nechoďte:

Co vás čeká na urologii

Urolog se vás zeptá na vaši zdravotní historii, obvykle také provede vyšetření moči a pohmatem vyšetření pohlavních orgánů, někdy i prostaty.

Další vyšetření se budou lišit podle vašeho problému. Může vás čekat např. CT sken, magnetická rezonance, ultrazvuk, cystoskopie nebo biopsie.

Podle vaší diagnózy se bude lišit i léčba. Možná dostanete antibiotika proti infekci, podstoupíte hormonální terapii na léčbu rakoviny prostaty, budete brát léky na problémy s erekcí, ale může vás čekat i chemoterapie. Pokud vás trápí ledviny a jiné závažné potíže, může být nutné přistoupit k chirurgickému zákroku.

Oblasti urologických problémů
Hlavní oblasti urologických problémů

Kde najít urologa

Obvykle stačí zajít za vaším praktickým lékařem, který vás v případě potřeby odkáže na konkrétního urologa. Pokud byste chtěli zamířit rovnou za urologem, můžete vyhledat vhodného lékaře ve svém okolí v tomto seznamu, případně v seznamu na stránkách České urologické společnosti.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce (též impotence) je neschopnost muže dosáhnout erekce a udržet si ji pro úplný pohlavní styk při 50 - 75 % pokusů. Je nejčastější poruchou sexuálních funkcí a trpí jí až polovina mužské populace nad 40 let.... ...

Gynekologie

Gynekologie

Gynekologie (z řeckého gyné = žena) je lékařský obor zabývající se prevencí nemocí a léčbou ženských pohlavních orgánů. Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy.... ...

Sexuologie

Sexuologie

Sexuologie je věda, která se zaměřuje na všechny aspekty lidského sexuálního života a sexuálního chování. Řeší ho z hlediska: fyziologického (fungování lidského pohlavního a rozmnožovacího ústrojí), lékařského (např.... ...

Venerologie

Venerologie

Venerologie je lékařský obor, který se zabývá studiem, prevencí a léčbou pohlavních chorob.  Mnohdy je kombinovaná s dermatologií (léčba kožních chorob), protože první příznaky pohlavních chorob se často projevují na kůži. V České republice je venerolog...... ...

Vybíráme z e-shopu