Sexuálně přenosné nemoci, Sexually Transmitted Infection, sexuálně přenosné infekce, SPN, SPI

Sexuálně přenosné nemoci, Sexually Transmitted Infection, sexuálně přenosné infekce, SPN, SPI

Sexuálně přenosné nemoci jsou přenášeny mezi partnery při sexu. Většinou se jedná o penetrativní sex, ale není to pravidlo.

Rizikové je v podstatě každé sexuální chování zahrnující kontakt s druhou osobou nebo výměnu tělesných tekutin (včetně slin při líbání). SPN ale mohou být předávány i jinými způsoby, např.:

 • kontaktem s tělesnými tekutinami při transfuzi krve,
 • při sdílení injekční jehly,
 • sdílením jehel pro tetování,
 • při porodu apod.

Nejbezpečnější ochranou proti sexuálně přenosným nemocem je bezpečný sex.

První klinika pro léčení sexuálně přenosných nemocí se jmenovala London Dock Hospital a byla otevřena 31. ledna 1747 v Londýně.

Seznam sexuálně přenosných nemocí

Nejlepší ochranou proti SPN je bezpečný sex
Nejlepší ochranou proti SPN je bezpečný sex

Bakteriální

 • Syfilis
 • Kapavka
 • Chlamydiová infekce
 • Měkký vřed (o vředech se dočtete tady)
 • Granuloma inguinale či donovanóza. Napadá kůži a podkoží genitálií, tvoří se na nich malé vřídky, které časem praskají. Naštěstí se bakterie vyskytuje hlavně v tropických a subtropických oblastech.
 • Mycoplasma hominis. Způsobuje zánět v močové trubici a pálení při močení.

Virové

Genitálie napadené herpesem
Genitálie napadené herpesem
 • Herpes čili opar. Nejčastěji se tvoří na rtech, ale může napadnout kůži prakticky kdekoliv. Projevuje se vřídky, které po čase praskají.
 • HIV, AIDS
 • Lidský papilomavirus (HPV) – může způsobit výrůstky podobné bradavicím na genitáliích. Je vysoce nakažlivý. Většina lidí je proti němu ale imunní, ale vir šíří dál.
 • Hepatitida čili žloutenka.

Parazitické

 • Veš muňka – druh hmyzu, který žije v ochlupení (v genitální a řitní oblasti, podpaží, vousech, někdy dokonce v obočí). Způsobuje nemoc pediculosis pubis, která se projevuje krvácením, hnisáním, strupy a ekzémy. V posledních letech jí prudce ubylo, nejspíše díky ženskému zvyku vyholovat si ohanbí.

Plísňové

 • Kandidóza (kvasinková infekce) – jakkoliv se nejedná primárně o sexuálně přenosnou nemoc, může být sexem šířena. Má mnoho různých projevů, např. svědění a pálení kůže, puchýřky, onemocnění nehtů a mnoho dalšího. Pokud napadne zažívací trakt, projevuje se častými větry, těžkým polykáním, zápachem z úst, častou tvorbou aftů, nesnášenlivostí k alkoholu aj.

Protozoální (z prvoků)

 • Amebóza – způsobuje úplavici a nemoc jater. Vyskytuje se hlavně v rozvojových zemích.
 • Giardióza – průjmové onemocnění. Nemocný hubne a trpí nechutenstvím.
 • Trichomoniáza – nejčastější onemocnění pochvy způsobené parazitem. Způsobuje zánět pochvy a močové trubice. Projevuje se zpěněným, řídkým výtokem. U mužů napadá prostatu a semenné váčky, ale může být i bez příznaků. U obou pohlaví způsobuje problémy při močení. 

V ČR bylo v roce 2012 hlášeno 1865 onemocnění syfilis a gonokokovou infekcí. V 62 % se jednalo o onemocnění kapavkou, v 37,5 % o onemocnění syfilis. 

Na 100 000 mužů v ČR tady připadalo 16,5 hlášených případů kapavky.  Na stejný počet žen 5,6 případů.


Související hračky


Související témata

AIDS

AIDS

AIDS je nemoc, která je způsobena virem HIV. Jedná se o zkratku Acquired Immune Deficiency Syndrome čili Syndrom získaného selhání imunity.

Bezpečný sex

Bezpečný sex

Cílem bezpečného sexu je zabránění možné nákaze pohlavně přenosnými chorobami, především virem HIV.

Děložní čípek

Děložní čípek

Děložní čípek (latinsky cervix, čili krček) je v lidském reprodukčním systému nejnižší částí dělohy.

Filcky

Filcky

Veš muňka je druh parazita, který žije v ochlupení, a to hlavně v oblasti genitálií a řitě, ale i v chlupech v podpaží a...

HIV

HIV

HIV (Human Immunodeficiency Virus) je virus, který způsobuje nemoc AIDS (selhání imunitního systému). Přenáší se krví, spermatem a poševním sekretem.

HPV virus

HPV virus

HPV je zkratka anglického Human papillomavirus čili lidský papilomavirus. Je to nejrozšířenější sexuálně přenosný vir na světě.

Chlamýdie

Chlamydie jsou mikroskopické parazitické organismy, které parazitují uvnitř živých buněk a pomocí nich se také šíří a přenášejí.

Kapavka

Kapavka

Kapavka je pohlavní nemoc, která se přenáší pří vaginálním, análním i orálním sexu.

Kondom

Kondom

Kondom je mužská bariérová antikoncepce. Je vyroben z latexu a před pohlavním stykem se nasazuje na ztopořený penis.

Promiskuita

Promiskuita

Velký psychologický slovník definuje význam slova promiskuita jako „časté střídání sexuálních partnerů bez hlubšího citového vztahu a zodpovědného výběru.

Spermicidy

Spermicidy

Spermicid (nebo také chemická antikoncepce) je druh nehormonální antikoncepce, který obsahuje chemikálie bránicí spermiím v dosažení vajíčka.

Syfilis

Syfilis

Syfilis je nejstarší známé pohlavně přenosné onemocnění. Toto onemocnění způsobuje bakterie zvaná Treponema pallidum, která vstupuje do těla přes sliznice.

Tetracyklin

Tetracyklin

Tetracyklin je antibiotikum, které působí proti široké škále nemocí. Brání růstu bakterií, ale nepomůže vám proti virovým onemocněním, jako je chřipka.

Trichomoniáza

Trichomoniáza

Trichomoniáza je pohlavně přenosná nemoc způsobená prvokem zvaným bičenka poševní. Tento prvok parazituje v pohlavních orgánech a přenáší se výhradně pohlavním stykem.

Venerologie

Venerologie

Venerologie je lékařský obor, který se zabývá studiem, prevencí a léčbou pohlavních chorob.

Vybíráme z e-shopu