Chlamýdie: možná ani netušíte, že je máte

Alespoň jednou v životě se jimi nakazí každý desátý člověk, ale veliká část nakažených o tom nemá ani zdání. K přenosu infekce dochází pouhým kontaktem - sexuálním i tím běžným. Vypukne-li infekce, projeví se nejprve zánětem na intimních místech, postiženy bývají často i oči. Mimochodem, tato nemoc je nejčastější příčinou slepoty v rozvojových zemích. Při zanedbání léčby není výjimkou neplodnost či samovolný potrat. Víte jistě, že nemáte chlamýdie?

Chlamýdie: možná ani netušíte, že je máte

Pokud jste se nějakou sexuálně přenosnou chorobou (STD – z anglického "sexually trasmited disseases")  nakazili, dost možná se jedná o chlamýdiovou infekci („chlamýdie“). Chlamýdie jsou totiž nejčastější nákazou, přenášenou pohlavním stykem. Nákazu samotnou lze poměrně snadno vyléčit antibiotiky; to ale v žádném případě neznamená, že stačí vzít si několik „prášků“ a dál si nezřízeně užívat. Nikde není psáno, že příště nenarazíte na mnohem vážnější nemoc...

 • Papoušek žako

  První zaznamenané chlamydiozní epidemie byly záležitostí přenosu z různých druhů ptactva na člověka. Během 19. a první poloviny 20. století bylo zaznamenáno mnoho případů infekce mezi zaměstnanci ve velkochovech a u milovníků okrasného ptactva.

  Kuriozním případem bylo onemocnění kočovného souboru – zdrojem nemoci byl papoušek, vypůjčený pro jedno představení.

Příznaky...

Příznaky chlamydiózy
Příznaky chlamydiózy

Zničehonic začínáte cítit bolest při močení; jste-li muž, jsou vaše varlata zřejmě lehce nateklá a bolestivá na pohmat. K tomu všemu se navíc přidává řídký, zapáchající bílý výtok ze špičky žaludu. V mysli se vám formují zdánlivě zapomenuté vzpomínky na jedorázový úlet před několika týdny...

Nejtypičtějším příznakem chlamýdiových infekcí je právě zánět různých částí pohlavního ústrojí. Inkubační doba chlamydóz je 1 až 2 týdny a zvláštností je, že až pro 50% mužů a zhruba 75% žen je průběh samotného onemocnění bez jakýchkoliv příznaků. Ač tedy zdánlivě zdraví, jsou tito jedinci přenašeči a zejména oni jsou zodpovědni za masové rozšíření infekce do všech koutů světa.

Navštívili jste v nedávné době země tropického pásu a stále vzpomínáte na vysokou úroveň tamní „pohostinnosti“? Pánové, dávejte dobrý pozor, zda se na vašem mužství neobjevují malé, nevzhledné vřídky! Jedná se totiž o příznak specifického chlamýdiového onemocnění, zvaného Lymphogranuloma venereum. Tato choroba se u nás běžně nevyskytuje, rozšířená je ale právě v nejrůznějších exotických destinacích. Typické vřídky po čase zmizí, současně ale dochází k těžkému zánětu lymfatických uzlin.

 • Věděli jste, že...

  ... Lymphogranuloma venereum je jednou z mála pohlavně přenosných nemocí, kterou jsou lékaři v České republice povinni ohlašovat? Dalšími jsou kapavka a nakažení virem HIV.

...diagnóza...

Laboratorní diagnostika chlamydiózy
Laboratorní diagnostika chlamydiózy

Při nezbyné návštěvě venerologa (správnou léčbu chlamýdií doma na koleni opravdu nezvládnete) vám bude proveden odběr moči. Krom toho vás čeká také stěr z postižené sliznice, především z močové trubice – zejména pro pány nic příjemného.

Pro nasazení správného léčebného postupu je totiž důležité znát kmen chlamýdií, který vás infikoval. Doprovodným "partnerem" chlamýdií bývá poměrně často i kapavka (gonorrhea), následnou léčbu je potom nutné upravit.

 • Pokud máte "na krku" – mimo chlamýdiové infekce – stálého sexuálního partnera, zahoďte hrdost (i přetvářku) a o nemoci ho informujte! Léčení se totiž musí podrobit i on, jinak hrozí, že si nemoc budete předávat navzájem!

...léčba

antibiotikum Doxycyklin
antibiotikum Doxycyklin

Efektivním lékem pro potlačení chlamydiozních infekcí jsou některá makrolidová (Azithromycin) a tetracyklinová (Doxycyklin) antibiotika. Ta je nutné brát minimálně 7 dní v dávkování předepsaném lékařem! V opačném případě se jednorázová záležitost může překlopit do dlouhodobého, vyčerpávajícího zdravotního problému.

Uvažujete-li o čistě „přírodní“ léčbě, uvědomte si, že nehazardujete jen se svým zdravím – ohrožujete i své blízké! Samozřejmě, různé bylinné výtažky jsou schopny podpořit imunitní systém a dokonce zmírnit příznaky chlamýdií, účinná léčba je však podmíněna nasazením antibiotik!

 • Obrovským problémem zdravotnictví se stávají bakterie, odolné vůči mnoha typům antibiotik. Dané antibiotikum potom není schopné takové bakterie, způsobující infekci, potlačit a nemoc se vesele rozvíjí dále. Problémové je také sdílení této odolnosti mezi různými druhy bakterií.
 • V současnosti je již velice obtížné léčit např. kapavku a dá se čekat, že chlamýdiové infekce se k tomuto bodu blíží také. Alternativní typ léčby přitom neexistuje, i proto není moudré považovat chlamýdie za nemoc, které se zbavíte během okamžiku.
Sex bez ochrany není nepodobný ruské ruletě...
Sex bez ochrany? Ruská ruleta!

Jak se tedy chránit?

V otázce prevence proti chlamýdiím existuje odpověď, která pro vás nebude žádnou novinku. Máte náhodnou sexuální známost? Využijte kondom. Vypadá váš nový sexuální partner zdravě? Pamatujete na veliký počet nakažených, kteří nejeví žádné známky infekce? Použijte kondom!

Odlišnou situaci představuje např. veřejné koupaliště. Sami uznáte, že sdílení bazénu s ostatními návštěvníky se vyhnout zkrátka nelze. I když je voda v koupališti dezinfikována chemickými prostředky (oblíbený chlór), není od věci dbát po opuštění bazénu na důkladnou hygienu. Choroboplodným zárodkům dáte sbohem pečlivým omytím celého těla ve sprše.

A rada na závěr – vyhněte se látkovým ručníkům na veřejných toaletách. O sdílení osušky neznámého původu se raději šířeji zmiňovat nebudeme...

Autor:

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem

Související hračky

Související témata

Související hračky