Chlamydie: možná ani netušíte, že je máte

Alespoň jednou v životě se jimi nakazí každý desátý člověk, ale veliká část nakažených o tom nemá ani zdání. K přenosu infekce dochází pouhým kontaktem - sexuálním i tím běžným. Vypukne-li infekce, projeví se nejprve zánětem na intimních místech, postiženy bývají často i oči. Mimochodem, tato nemoc je nejčastější příčinou slepoty v rozvojových zemích. Při zanedbání léčby není výjimkou neplodnost či samovolný potrat. Víte jistě, že nemáte chlamydie?

Chlamydie: možná ani netušíte, že je máte

Pokud jste se nějakou sexuálně přenosnou chorobou (STD – z anglického "sexually trasmited disseases")  nakazili, dost možná se jedná o chlamýdiovou infekci („chlamydie“). Chlamydie jsou totiž nejčastější nákazou přenášenou pohlavním stykem.

Co jsou chlamydie?

Chlamydie jsou mikroskopické parazitické organismy, které parazitují uvnitř živých buněk a pomocí nich se také šíří a přenášejí. Chlamydie někdy přežívají v buňkách bez toho, aniž by působily zdravotní potíže, jindy způsobují nepříjemná a závažná onemocnění.

Existuje mnoho typů chlamydií. Každý má jiný způsob přenosu a jiné klinické příznaky. Pro lidskou medicínu mají největší význam infekce způsobené těmito typy:

 1. Chlamydia trachomatis - přenáší se sexuálním stykem
 2. Chlamydia pneumoniae - přenáší se kapénkami (jde o nejrozšířenější chlamydiovou infekci ve světě)
 3. Chlamydia psitaci - primárně zvířecí patogen, který může infikovat i člověka

Některé typy chlamydií se přenášejí kontaktem s buňkami, kde tyto organismy parazitují, jiné typy kapénkami, které létají vzduchem z dýchacího ústrojí. U novorozenců dochází k nákaze při průchodu porodními cestami. Nejčastěji chlamydie napadají buňky sliznice urogenitálního traktu, dýchacích cest, oční spojivky nebo klouby a nervový systém.

 • Papoušek žako

  První zaznamenané chlamydiozní epidemie byly záležitostí přenosu z různých druhů ptactva na člověka. Během 19. a první poloviny 20. století bylo zaznamenáno mnoho případů infekce mezi zaměstnanci ve velkochovech a u milovníků okrasného ptactva.

  Původcem onemocnění byla chlamydia psitaci. Infekce se projevuje jako atypicky probíhající pneumonie.

  Kuriozním případem bylo onemocnění kočovného souboru – zdrojem nemoci byl papoušek, vypůjčený pro jedno představení.

Chlamydia trachomatis a přenos při sexuálním styku

V rozmnožovacím ústrojí mužů a žen parazituje Chlamydia trachomatis. Je přenosná pohlavním stykem s nakaženým partnerem, a to jak vaginálním, tak i análním a orálním. Riziko nakažení chlamydiemi je větší u promiskuitních lidí, kteří zanedbávají zásady bezpečného sexu a nepoužívají kondomy.

Příznaky chlamydií

Většina nakažených nemá žádné příznaky, což zvyšuje riziko dalšího přenosu infekce. Po zjištění nákazy je proto vhodné kontaktovat všechny sexuální partnery a upozornit je na nutnost diagnostiky a léčby. Po léčbě je nutné kontrolní kultivační vyšetření obou partnerů k potvrzení, že léčba byla úspěšná. 

Pokud se už infekce projeví, tak u žen jsou nejtypičtějšími příznaky opakovaný zánět pochvy, bolest v podbřišku (za sponou stydkou a při pohlavním styku) a nepravidelné krvácení. Někdy se chlamydiová infekce může komplikovat zánětem hrdla děložního, močové trubice, zánětem dělohy, vejcovodů a vaječníků. Tyto komplikace mohou vést k neplodnosti způsobené neprůchodností vejcovodů.

U mužů se infekce nejčastěji projevuje jako zánět močové trubice (pálení při močení, výtok z močové trubice). Komplikovat se může zánětem nadvarlat, prostaty a konečníku.

Pozor! Vleklé chlamydiální infekce mužů i žen mohou probíhat zcela bez příznaků.

Lymphogranuloma venereum

Navštívili jste v nedávné době země tropického pásu a stále vzpomínáte na vysokou úroveň tamní „pohostinnosti“? Pánové, dávejte dobrý pozor, zda se na vašem mužství neobjevují malé, nevzhledné vřídky! Jedná se totiž o příznak specifického chlamýdiového onemocnění, zvaného Lymphogranuloma venereum. Tato choroba se u nás běžně nevyskytuje, rozšířená je ale právě v nejrůznějších exotických destinacích.

Typické vřídky po čase zmizí, současně ale dochází k těžkému zánětu lymfatických uzlin, které zhnisají a následně vznikají abscesy a píštěle, dochází i k zánětu konečníku, který se projevuje krvácením a potížemi s defekací.

 • Věděli jste, že...

  ... Lymphogranuloma venereum je jednou z mála pohlavně přenosných nemocí, kterou jsou lékaři v České republice povinni ohlašovat? Dalšími jsou kapavka a nakažení virem HIV.

Chlamýdie na penisu
Příznaky chlamydiózy

Diagnóza chlamydií

Při postižení močového a pohlavního ústrojí navštivte urologa, gynekologa, sexuologa či venerologa (správnou léčbu chlamydií doma na koleni opravdu nezvládnete). Lékař provede odběr moči a také stěr z postižené sliznice, především z močové trubice či děložního hrdla.

Pro nasazení správného léčebného postupu je totiž důležité znát kmen chlamydií, který vás infikoval, a citlivost na antibiotika. Doprovodným "partnerem" chlamydií bývá poměrně často i kapavka (gonorrhea), následnou léčbu je potom nutné upravit.

Domácí test na chlamydie

Pro samotestování je dostupný na trhu i volně prodejný orientační test na chlamydie, který ale nenahrazuje diagnostiku a vyšetření u lékaře. Je citlivý pouze na kmen Chlamydia trachomatis, tedy dokazuje přítomnost pohlavně přenosné chlamydie.

 • Pokud máte "na krku" – mimo chlamýdiové infekce – stálého sexuálního partnera, zahoďte hrdost (i přetvářku) a o nemoci ho informujte! Léčení se totiž musí podrobit i on, jinak hrozí, že si nemoc budete předávat navzájem!
Test na chlamýdie
Laboratorní diagnostika chlamydiózy

Chlamydie a léčba antibiotiky

Efektivním lékem pro potlačení chlamydiozních infekcí jsou některá makrolidová (Azithromycin) a tetracyklinová (Doxycyklin) antibiotika. Ta je nutné brát minimálně 14 dní v dávkování předepsaném lékařem a pod jeho kontrolou! V opačném případě se jednorázová záležitost může překlopit do dlouhodobého, vyčerpávajícího zdravotního problému.

Určitě se nepouštějte do samoléčby antibiotiky, mohli byste si spíše uškodit. Uvažujete-li o čistě „přírodní“ léčbě, uvědomte si, že nehazardujete jen se svým zdravím – ohrožujete i své blízké! Samozřejmě, různé bylinné výtažky jsou schopny podpořit imunitní systém a dokonce zmírnit příznaky chlamýdií, účinná léčba je však podmíněna nasazením antibiotik na chlamydie!

 • Obrovským problémem zdravotnictví se stávají bakterie, odolné vůči mnoha typům antibiotik. Dané antibiotikum potom není schopné takové bakterie, způsobující infekci, potlačit a nemoc se vesele rozvíjí dále. Problémové je také sdílení této odolnosti mezi různými druhy bakterií.
 • V současnosti je již velice obtížné léčit např. kapavku a dá se čekat, že chlamýdiové infekce se k tomuto bodu blíží také. Alternativní typ léčby přitom neexistuje, i proto není moudré považovat chlamýdie za nemoc, které se zbavíte během okamžiku.
Doxycyklin
antibiotikum Doxycyklin

Jak se tedy chránit?

V otázce prevence proti chlamydiím existuje odpověď, která pro vás nebude žádnou novinkou. Máte náhodnou sexuální známost? Využijte kondom. Že vypadá váš nový sexuální partner zdravě? Vzpomeňte si na veliký počet nakažených, kteří nejeví žádné známky infekce. Použijte kondom!

Odlišnou situaci představuje např. veřejné koupaliště. Sami uznáte, že sdílení bazénu s ostatními návštěvníky se vyhnout zkrátka nelze. I když je voda v koupališti dezinfikována chemickými prostředky (oblíbený chlór), není od věci dbát po opuštění bazénu na důkladnou hygienu. Choroboplodným zárodkům dáte sbohem pečlivým omytím celého těla ve sprše.

A rada na závěr – vyhněte se látkovým ručníkům na veřejných toaletách. O sdílení osušky neznámého původu se raději šířeji zmiňovat nebudeme...

Kondom
Sex bez ochrany? Ruská ruleta!

Použité zdroje

Související témata

Související hračky

Vybíráme z e-shopu