Kapavka - neodnesli jste si nechtěný "dáreček" z nedávného sexu?

Kapavka patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné nemoci na světě. Jak moc ovlivní váš sexuální život? Prozradíme vám, jak se přenáší, jak kapavku poznat a co dělat, když ji chytíte.

Kapavka - neodnesli jste si nechtěný "dáreček" z nedávného sexu?

Kapavka (gonorea, tripl, kapela, gonorrhoea) je nemoc, kterou způsobuje bakterie Neisseria gonorrhoeae (známá také jako gonokok). Onemocnění se obvykle projevuje jako akutní hnisavý zánět sliznic vylučovacích a pohlavních orgánů, ale může zasáhnout i konečník, hltan, nebo oční spojivky. Právě podle typického výtoku dostala kapavka své jméno.

Jak se přenáší kapavka?

Přenos kapavky probíhá prakticky pouze pohlavním stykem (vaginálním, análním i orálním), a to přímým kontaktem s nakaženou sliznicí. Jediným přenašečem je člověk.

I přesto, že je kapavka velmi málo odolná vůči zevnímu prostředí (je velice náročná na životní podmínky a nesnáší sucho a zimu), může výjimečně dojít k nepohlavní nákaze, a to především při nedodržování základních hygienických pravidel, např. při bezprostředním sdílení ručníku nebo erotické hračky.

Pokud vám tedy váš miláček donese domů dáreček v podobě kapavky a tvrdí vám, že s nikým jiným nic neměl, tak vám téměř na 100 % lže. Ze vzduchu ani z prkénka na veřejných záchodcích ji určitě nemá (a právě veřejné záchodky jsou dle internetových diskuzí častou výmluvou).

VĚDELI JSTE? Kapavka se nejčastěji objevuje u mladých lidí. Asi 75 % všech zaznamenaných případů kapavky se vyskytuje u osob ve věku 15 - 30 let. Nejpostiženější je skupina žen ve věku 15 - 19 let a mužů ve věku 20 - 24 let (v Česku 25 - 29 let).

Výskyt souvisí s vyšší frekvencí nechráněného sexu a dalšího rizikového sexuálního chování, sexem s více partnery, sexuálním stykem s cizími partnery a s užíváním drog. S vyšším výskytem kapavky u mladých lidí mohou souviset i nižší obavy z této nemoci a snadná dostupnost léčby.

Infikované ženy mohou přenést kapavku na novorozence během vaginálního porodu, což se nejčastěji projeví jako oční infekce. Proto se v ČR u dětí narozených v porodnici preventivně ošetřují oči léčivým přípravkem.

"nadělaji s kapelou.... před 35 lety, jsme jako partia ze šachty chodili chlastat a šo*stat ke dvěma babam...ty dvě se nějak nakazily a nakazily 16 chlapů, všichni vysoce kvalifikovaní hornici. jak vám onemocni 3 kombajneři neni je kým nahradit....kapavka stejně jako dnes měla ohlašovací povinnost. takže policie...atd, na šachtě kde pracovalo 3000 lidi, byl vyhlašen mimořádny stav, 12 chlapu skončilo v nemocnici, baby dostaly asi 5 paragafu, jeden byl dost usměvný , narušení socialistické výroby nebo tak něco. ja naštěsti do toho nespad, byl sem mladej a tam se tak chlastalo že jsem nějakyho sexu schopen nebyl. a pak že alkohol je metla lidstva. legračni bylo, když chlapi museli poslat manželky na testy zda je nenakazili. bylo to vesele období." - Cesarj v dizkuzi u článku na Eurozpravy.cz.
Kondom v ruce
Kapavka se šíří prakticky jen pohlavním stykem, takže myslete na ochranu.

Inkubační doba kapavky a průběh nemoci

Inkubační doba kapavky bývá obvykle 2 – 14 dnů od rizikového pohlavního styku. První symptomy se u mužů obvykle objevují mezi 2. a 5. dnem po infikaci, u žen 4. až 7. den. Někteří lidé (zejména ženy) mohou být bez příznaků i několik měsíců.

První infikované místo je obvykle močová trubice a výstelka děložního hrdla. Kromě těchto míst se bakteriím daří také v konečníku, ústní části hltanu a spojivkách očí. Do nich si můžete bakterie kapavky přenést např. infikovanou rukou.

Postupem času se nemoc může rozšířit do dělohy a vejcovodů a ve výsledku zapříčinit tzv. pánevní zánětovou nemoc. Ta může způsobit neplodnost (postiženo je asi 10 % infikovaných žen) či mimoděložní těhotenství.

Vzácně se kapavka může přenést krví do velkých kloubů a vyvolat onemocnění pohybového aparátu, srdce, duhovky, mozkových blan či kůže. Infekce kapavkou navíc výrazně zvyšuje riziko nákazy virem HIV.

Příznaky kapavky

Kapavka má příznaky u mužů a žen různé. U mužů bývají projevy kapavky mnohem výraznější a snáze se tak u nich diagnostikuje. Asi 50 % žen s kapavkou je asymptomatických (bez příznaků), případně jsou u nich symptomy mírné či atypické. I když ale nemají žádné příznaky, stále mohou nakazit další osoby.

Příznaky kapavky
Jedním z příznaků kapavky je výtok z penisu a vaginy. (Zdroj: hengkangclinic.com)

Kapavka u žen

U žen se kapavka projevuje vaginálním výtokem, pálením a řezáním při močení a mezimenstruačním krvácením nebo krvácením po styku. Děložní čípek může vypadat normálně, případně může nastat zánět děložního hrdla s hlenohnisavým výpotkem. V oblasti stydkých pysků může dojít k infekci Bartholiniho žlázky a tvorbě malých bolestivých hnisavých váčků.

Příznaky kapavky u žen:
• bolest při pohlavním styku
• otok zevních rodidel
• žlutý až zelený vaginální výtok
• krvácení mimo menstruaci

Kapavka u mužů

Nejčastějším projevem kapavky u mužů jsou obtíže při močení doprovázené řezáním, pálením a hustým hnisavým výtokem z močové trubice (ten je bílý, žlutý, nazelenalý nebo béžový). Ze začátku je výtok silný a častý, později může být patrný pouze ráno (ranní kapka). Ústí močové trubice bývá zarudlé.

Objevit se může také otok předkožky, zánět žaludu se zúžením předkožky, zvětšení uzlin v oblasti třísel nebo bolest a krvácení v oblasti řitního otvoru, a to hlavně při vyprazdňování. Takto výrazné obtíže ale postihují zhruba jen čtvrtinu nakažených mužů.

Příznaky kapavky u mužů:
• pálení a bolest při močení
• hojný hnisavý výtok z močové trubice
• zarudlé ústí močové trubice

Infekce konečníku

Ženy i muži s rektální (konečníkovou) kapavkou mohou mít anální výtok, svrbění kolem análního otvoru a rektální krvácení. Proktoskopie (instrumentální vyšetření rekta) ukáže zapálenou slizniční membránu s malým množstvím slizu.

Kapavka v krku

Kapavka v krku (odborně faryngeální kapavka, neboli hltanová) se projevuje podobně jako angína (bílé povlaky na mandlích, zvětšené uzliny, obtížné polykání). Často však nemá žádné příznaky nebo se projeví jen jako mírná bolest v krku.

Kapavka v krku
Kapavka v krku a ústech se projevuje podobně jako angína.

Jak poznat kapavku?

Pokud pozorujete některé příznaky kapavky nebo byla diagnostikována vašemu partnerovi, neprodleně navštivte lékaře. Diagnostika kapavky většinou zahrnuje kombinaci několika různých vyšetření. Nejčastěji se provádí:

  • Vyšetření výtoku močové trubice
  • Vyšetření moči
  • Vaginální stěr
  • Rozbor krve
  • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů

Před nasazením léčby se obvykle provádí i krevní odběr na možnou nákazu virem HIV, případně na přítomnost množství protilátek v těle.

Domácí test na kapavku

V lékárně si můžete pořídit domácí test na kapavku. Díky němu si můžete během několika minut udělat orientační představu o závažnosti svého zdravotního stavu. Testy jsou vhodné i pro kontrolní domácí diagnostiku po zaléčení. Rozhodně se však nejedná o náhradu vyšetření u lékaře.

Domácí test na kapavku
Domácí test na kapavku slouží pouze pro orientační představu o závažnosti zdravotního stavu.

Léčba kapavky

Úspěšnost léčby kapavky závisí na co nejrychlejším podání léků. Rozhodně se však nesnažte léčit sami, léky vždy musí předepsat lékař. Na rozdíl od syfilitidy není během léčby kapavky zapotřebí hospitalizace (ta je nutná pouze při komplikacích), léčba se však musí zahájit včas. Základem léčby jsou antibiotika na kapavku. Lékaři často předepisují kombinaci antibiotik, která léčí zároveň s kapavkou i chlamydie.

Pacient je povinen se léčit a absolvovat stanovená vyšetření a doporučení, která stvrdil svým podpisem. Nesmí ohrozit nákazou jinou osobu. Porušení je chápáno jako trestný čin. Okamžité léčbě se musí podrobit i sexuální partner. Léčba trvá cca 10 dní a asi 4 měsíce pak ještě probíhají nutná kontrolní vyšetření, která odhalí, zda byla nemoc skutečně vyléčena. Během léčby se musíte vzdát sexuálního života, abyste kapavku nešířili dál.

K doléčení kapavky může pomoci čaj z plodu jalovce, listu ořešáku a natě z třezalky. Denně vypijte 3 šálky, vždy s jednou lžičkou směsi. Čaj napomáhá zklidnit pohlavní orgány po nemoci.

Léčba kapavky je vzhledem k velké infekčnosti povinná a její vědomé šíření je považováno za trestný čin. Také podléhá povinnému hlášení, což znamená, že lékař je ze zákona povinen výskyt onemocnění hlásit na krajskou hygienickou stanici.

Evidence této nemoci patři do oboru dermatovenerologie a návštěva pacienta u dermatovenerologa je přímá (bez předchozího doporučení praktického lékaře).

Při léčbě je nutné myslet také na ostatní. Pokud máte kapavku, kontaktujte všechny sexuální partnery, u kterých existuje riziko, že se od vás nakazili. V opačném případě dochází k rychlému a častokrát i nevědomému šíření nemoci.

Léčba antibiotiky
Kapavka se léčí antibiotiky.

Jaké komplikace přináší neléčená kapavka?

Komplikací bývá zasažení močových cest nebo infekce konečníku a rozšíření do trávicího ústrojí. V případě neléčení kapavky jsou po delší době příznakem bolesti břicha a v případě pohlavního styku i nepříjemná bolest v intimních partiích, stále s rizikem přenosu nákazy.

Mezi následky patří i delší a těžší průběh léčení a zvýšená náchylnost k získání jiných a závažnějších sexuálně přenosných infekcí, především HIV a syfilis.

Neléčené onemocnění může u žen způsobit zánět děložní sliznice a vejcovodů. Ten už bývá doprovázen bolestí a horečkou a pokud by zůstal neléčený, může zapříčinit neplodnost nebo mimoděložní těhotenství, případně častější potraty a předčasné porody.

U mužů se může kapavka bez efektivní léčby rozšířit na nadvarle, varlata nebo prostatu, projevující se navenek bolestí nebo svrběním šourku. Následkem takto rozsáhlé infekce může být neplodnost.

U novorozenecké kapavky a u jedinců, kteří si kapavku sami např. rukama přenesli na oko, je při kapavkovém zánětu rohovky a spojivky nebezpečnou komplikací protrhnutí rohovky vedoucí až ke slepotě.

Diseminovaná kapavka se vyskytuje jen asi u 0,5 - 3 % nemocných. Představuje rozšíření infekce na další orgány. Nejčastěji je postižena kůže či klouby, např. kolena, hlezna, prsty a zápěstí. Klouby jsou zarudlé, oteklé, bolestivé. Na kůži nad klouby nebo na prstech se tvoří červeně prosáklé vyrážky s krustami.

Prevence

Jelikož se nemoc šíří výhradně pohlavním stykem, nejúčinnější prevencí je sexuální abstinence. Riziko nákazy kapavkou lze také snížit správným používáním kondomu a pečlivým výběrem sexuálních partnerů. Pokud máte podezření, že má partner nějakou pohlavní nemoc, tak sex odmítněte. Kapavka se běžně šíří i mezi stálými partnery, a to často kvůli nevěře jednoho z nich.

Kondom byste měli používat nejen při vaginálním, ale i orálním a análním styku. Před samotným sexem zkontrolujte jeho neporušenost a zabraňte protržení a sklouznutí. Při nasazování je třeba vyprázdnit vzduch z rezervoáru na špičce a kondom nasazujte na plně ztopořený penis těsně před stykem. Účinnou mechanickou bariérou proti infekci (včetně HIV) a spermatu jsou také dámské kondomy. Ostatní ochranné prostředky jako pesar nebo lubrikanty nejsou dostatečnou ochranou proti infekci.

Použité zdroje

Související témata

Související hračky

Vybíráme z e-shopu