Kondylomata, genitální bradavice

Kondylomata, genitální bradavice

Kondylomata (condylomata acuminata) jsou bradavice či výrůstky způsobené virem HPV (sexuálně přenosný vir).

Vyskytují se na vulvě, uvnitř pochvy, na hrdle děložním, kolem análního otvoru, u mužů  na penisu a u obou pohlaví se mohou objevit i v krku vlivem orálního sexu.

Genitální bradavice nejsou zhoubné, ale nevypadají esteticky, mohou svědit a komplikovat vám sexuální život.

Jak se léčí genitální bradavice?

Některé bradavice časem zmizí samy od sebe, vždy je ale potřeba navštívit lékaře. Současná medicína nabízí celou řadu možností, jak odstranit genitální bradavice, žádná z nich však není  100% a nezaručí vám, že se neobjeví znovu. Léčba genitálních bradavic se totiž zaměřuje na jejich odstranění, nikoliv na léčbu virové infekce.

Jde buď o léčbu farmakologickou (pomocí léčivých přípravků, mastí) nebo léčbu chirurgickou (léčba lokální destrukcí – seškrábnutím ostrou lžičkou, odpařením laserem či poleptáním).

Prevence před kondylomaty

Před venerickými bradavicemi se můžete bránit očkováním proti HPV a částečnou ochranu skýtá i používání kondomu.

Svou obranyschopnost můžete posílit díky přípravkům s betaglukany, které se dají zakoupit v lékárně nebo prodejnách se zdravou výživou. Tyto látky jsou bohatě obsaženy například v houbách (hlíva ústřičná, shitake) nebo v obilovinách (ječmen, ovesné vločky).


Související hračky


Související témata

HPV virus

HPV virus

HPV je zkratka anglického Human papillomavirus čili lidský papilomavirus. Je to nejrozšířenější sexuálně přenosný vir na světě. Aktuálně je jím nakaženo zhruba 630 milionů lidí po celém světě. Během svého života se s ním setká 80 % žen a alespoň 50 % mužů.... ...

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci jsou přenášeny mezi partnery při sexu. Většinou se jedná o penetrativní sex, ale není to pravidlo. Rizikové je v podstatě každé sexuální chování zahrnující kontakt s druhou osobou nebo výměnu tělesných tekutin (včetně slin při líbání).... ...

Kondylomata - související

Související hračky

Články na téma

Vybíráme ze Sexypedie

Vybíráme z e-shopu