Co je vasektomie, vazektomie?

Vasektomie, vazektomie

Vasektomie (také vazektomie) je metoda mužské sterilizace. Je považována za jednu z forem mužské antikoncepce. O sterilizaci si ze zákona může zažádat každý od 21 let. 

Při vasektomii jsou chirurgicky přerušeny mužské chámovody. Díky tomu se spermie z varlat nemohou dostat do ejakulátu. Po vasektomii tedy budete „stříkat“, ale v ejakulátu nebudou spermie, které by ženu oplodnily.

Vasektomie se provádí pod lokální anestezií (tj. během operace budete při vědomí, ale neucítíte žádnou bolest), takže vám nehrozí ani hospitalizace, ani pracovní neschopnost. Doktor vám nejprve znecitliví kůži, podkoží a chámovod. Nemusíte se bát žádné jehly, dnes už se používá kapénkové anestetikum, kterým vám postříkají kůži.

Vasektomie hrazená pojišťovnou

V České republice není vasektomie obvykle hrazená pojišťovnou. Jedinou výjimkou je, pokud má pacient nemoc, která by mohla ohrozit zdraví matky nebo dítěteTeoreticky se jedná např. o cukrovku nebo psychologické choroby.

V takovém případě může požádat revizního lékaře, aby pojišťovna zákrok uhradila. Revizní lékaři ale často takovou úhradu neschválí. 

Očistné ejakulace

V ejakulátu zůstávají funkční spermie schopné oplodnit ženu po celé dny a týdny, a to i po vasektomii. V průběhu 3 měsíců tak musíte mít alespoň 20 „očistných“ ejakulací. Masturbace je samozřejmě nejbezpečnější řešení. Po 3 měsících byste měli zajít na spermiogram – vyšetření ejakulátu, abyste zjistili, jestli už je všechno v pořádku a bezpečné. 

Vasektomie nemá vliv na kvalitu erekce a orgasmu. Většina ejakulátu je produkovaná v přídatných pohlavních žlázách, takže se jeho objem sníží jenom o 5 %. 

 Vasektomie se dá provádět několika různými metodami. Zaměřme se na ty nejrozšířenější v Česku. 

mužské pohlavní orgány
Díky tomu, že se přeruší chámovody, se spermie nemohou dostat do ejakulátu

Konvenční vasektomie

Při konvenční vasektomii lékař nahmatá chámovod a přesune ho co nejblíže ke kůži ve vrcholu šourku. Nařízne kůži, rána má cca 1–2 cm. Rankou chámovod vytáhne, uvolní od probíhajících cév a nervů, poté chámovod podváže, mezi podvazy přeruší a umístí ho zpátky. Následně řez sešije jedním či dvěma stehy. To stejné udělá i s druhým chámovodem. 

Celá operace trvá do půl hodiny.

řez a zašití rány při vasektomii
Po konvenční vasektomii vám zůstane jedna nebo dvě malé jizvičky

Vasektomie bez skalpelu

Vasektomie bez skalpelu probíhá podobně jako konvenční vasektomie, ale s využitím speciálních nástrojů, díky kterým není potřeba ranky na šourku zašívat – jsou tak malé, že se zatáhnou samy.

Doktor dvěma malými vpichy na šourku vytáhne chámovody, přeruší je a vrátí zpátky.

Zákrok obvykle trvá kolem 10 minut. Bezskalpelovou techniku provází méně komplikací.

vasektomie bez skalpelu
Při vasektomii bez skalpelu vám speciální nástroj udělá do šourku malou dírku, jíž doktor protáhne a následně přeruší chámovody

Více se o průběhu vasektomie dozvíte v reportáži od COOL Red:

Vasektomie u ženy

Ženská sterilizace se jmenuje podvázání vejcovodů čili laparoskopická sterilizace.

Sterilizace ženy je náročnější než u muže. Žena zůstane v nemocnici alespoň jeden den, musí jít pod celkovou anestezii a po operaci jí zůstane jizva a několik stehů. Díky tomu se jí nezmění hormony ani menses, může ale dojít ke změně menstruačního cyklu. 

ženská vasektomie
Při „ženské vasektomii“ o vaječníky nepřijdete, nenaruší se tedy ani produkce ženských hormonů

Nejspolehlivější antikoncepce

Sterilizace (ať už vasektomie u mužů, nebo podvázání vaječníků u žen) je nejbezpečnější formou antikoncepce. Přesto se stává, že v 1 ze 100 případů dojde k otěhotnění. Navíc vás neochrání před pohlavně přenosnými chorobami.

Nic není nevratné

V České republice vyjde jak mužská, tak ženská sterilizace na cca 10 tisíc korun a výše. Měli byste k ní přistoupit, pouze pokud jste stoprocentně rozhodnuti, že už děti nechcete. Pánové, pokud máte pochybnosti, vyplatí se nechat si před vasektomií zamrazit spermie a uchovat je ve spermabance

V nejhorším případě se dá vazektomie zvrátit znovunapojením chámovodů. Podobným způsobem se dají spojit i vejcovody. Je to ale náročný a drahý proces a nic vám nezaručí jeho úspěšnost. Ta je poměrně malá a klesá s časem.

Pokud se znovunapojení chámovodů nezdaří nebo nechcete tento zákrok absolvovat, může lékař odebrat spermie z nadvarlat či z tkáně varlat. Tato metoda má vysokou úspěšnost, ale je nutné provést umělé oplodnění.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Gynekologie

Gynekologie

Gynekologie (z řeckého gyné = žena) je lékařský obor zabývající se prevencí nemocí a léčbou ženských pohlavních orgánů.

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepcí (HA) se označuje forma antikoncepce pro ženy, založená na dodávání určitých hormonů do těla.

Kondom

Kondom

Kondom je mužská bariérová antikoncepce. Je vyroben z latexu a před pohlavním stykem se nasazuje na ztopořený penis.

Mezi stehna

Mezi stehna

Pánové, nemusíte ho „strkat“ do partnerky“, abyste dosáhli uspokojení. Existují i tzv.

Pesar

Pesar

Pesar je druh nehormonální bariérové antikoncepce. Jedná se o bariéru z lékařského silikonu, latexu nebo gumy, která se vloží do vaginy a zakryje poševní čípek.

Postinor

Postinor

Postinor je jedna z komerčních značek tzv. postkoitální antikoncepce.

Potrat

Potrat

Abort čili potrat je ukončení těhotenství před porodem, a to zánikem embrya nebo plodu.

Přerušovaná soulož

Přerušovaná soulož

Nejlevnější antikoncepce je vytáhnout ho před orgasmem a vyvrcholit ven.

Spermicidy

Spermicidy

Spermicid (nebo také chemická antikoncepce) je druh nehormonální antikoncepce, který obsahuje chemikálie bránicí spermiím v dosažení vajíčka.

Vybíráme z e-shopu