Co je vasovasostomie?

Vasovasostomie

Vasovasostomie (doslova „spojení chámovodu s chámovodem“) je chirurgický zákrok, jímž má být vrácena vasektomie (metoda mužské sterilizace) do původního stavu. Jedná se tedy o znovuzprůchodnění chámovodů.

Při vasektomii jsou přestřihnuty a podvázány chámovody, jimiž se spermie posunují do prostaty a semenných váčků. Při vasovasostomii jsou chámovody opět otevřeny a sešity dohromady. Aby byla vasovasostomie považována za úspěšnou, musí spermie procházet alespoň jedním chámovodem.

Limity vasovasostomie

Chámovody mohou být ve většině případů spojeny dohromady, ale zdaleka ne ve všech případech je tím obnovena plodnostChámovody mohou být podvázány, nebo je v nich přítomno příliš mnoho protilátek narušujících normální fungování spermií.

Blokáda
Pokud je chámovod úplně přerušen, může být napojen přímo na nadvarle skrze vasoepididymostomii.

Protilátky
Více než polovina mužů, kteří podstoupí vasektomii, si vyvinou protilátky proti spermiím. Jejich působení je zatím zkoumáno, ale vědci se shodují na tom, že snižují pohyblivost spermií.

Jestli se spermie budou schopny vrátit do ejakulátu, záleží na schopnostech chirurga a na době, která už uplynula od vasektomie. Čím dříve je vasektomie zrušena, tím větší je šance na obnovu plodnosti

Vasoepididymostomie - napojení chámovodu na nadvarle
Vasoepididymostomie je náročnější než vasovasostomie.
Pokud je část chámovodu ucpaná, lze trubici napojit přímo na nadvarle. 

Průběh vasovasostomie

Vasovasostomie je náročná mikro-chirurgická operace, která trvá 2 – 4 hodiny. Měl by ji provádět specializovaný urolog. Hospitalizace po operaci není zapotřebí. 

 1. Pacient je pod sedativy, operace se provádí pod lokální anestezií skrze řez v šourku, který musí být jenom o trochu větší než v případě vasektomie.
 2. Kousky zašitých chámovodů jsou čistě odříznuty.

 3. Následně je odebrán vzorek tekutiny z části chámovodu spojené s varletem. Doktor analyzuje její barvu, hutnost, množství a přítomnost spermií.

  Pokud jsou v tekutině přítomny spermie, je možné provést vasovasostomii.

  Chirurg s pomocí mikroskopu umístí zhruba 25 mikroskopických stehů ve 3 – 4 vrstvách, aby spojil dvě vrstvy chámovodu. Tento zákrok je poměrně těžký, protože chámovod má několik vrstev svalů a stačí 0,2 mm veliký otvor na to, aby spermie unikly.

  Pokud spermie není nalezena, je nutné přistoupí k vasoepididymostomii
  a napojit chámovod nad místo, které je zablokované, což je jedna z nejnáročnějších operací vůbec.

Animace průběhu vasovasostomie

Po vasovasostomii

Zákrok je výrazně bolestivější než vasektomie. Bolest můžete pociťovat ještě několik dní po operaci. Kromě toho vás může potkat infekce, krvácení v šourku, natékání oblasti (hematom) aj. Jakékoliv problémy byste měli okamžitě hlásit svému lékaři.

2 – 3 dny po operaci byste měli odpočívat, poté se můžete vrátit k lehčí práci. Na několik týdnů byste se ale měli zdržet sexuální aktivity, než se vaše tělo zahojí. 

Může trvat i několik měsíců, než se spermie znovu vrátí do ejakulátu. Dva až tři měsíce po zákroku půjdete na kontrolu a bude vám odebráno sperma k analýze. O další čtyři až šest měsíců později vás čeká další kontrola.

Cena vasovasostomie a kde ji podstoupit

Vasovasostomie můžete podstoupit ve specializovaných urologických klinikách. Na rozdíl od vasektomie se vasovasostomie nepropaguje komerčně. V České republice budete odkázáni na domluvu s urologem. Cena operace se může pohybovat od cca 90 do 180 tisíc Kč.   

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Kastrace

Kastrace

Kastrace (též extirpace varlat) je odstranění pohlavních žláz produkujících pohlavní hormony, u mužů se jedná o odstranění varlat (orchiektomie). Ženám se odstraňují vaječníky (ovariektomie) nebo vaječníky i s dělohou (ovariohysterektomie).... ...

Oplodnění

Oplodnění

Oplodnění (také oplození nebo fertilizace) je splynutí dvou pohlavních buněk vedoucí ke vzniku nového organismu. U lidí (a savců obecně) to znamená, že prostřednictvím pohlavního styku dojde ke splynutí mužské pohlavní buňky (spermie) a ženské pohlavní buňky (vajíčka).... ...

TESE

TESE

TESE čili TEsticular Sperm Extraction je chirurgická extrakce spermií z varlat. Chirurg odebere malou část tkáně z varlete a extrahuje z ní jakékoliv životaschopné buňky spermií, které budou následně použity v rámci dalších zákroků umělého oplodnění.... ...

Vasektomie

Vasektomie

Vasektomie (také vazektomie) je metoda mužské sterilizace. Je považována za jednu z forem mužské antikoncepce. O sterilizaci si ze zákona může zažádat každý od 21 let.  Při vasektomii jsou chirurgicky přerušeny mužské chámovody.... ...

Vasovasostomie - související

Související hračky

Články na téma

Vybíráme ze Sexypedie

Vybíráme z e-shopu