Kegelovy cviky pro muže

V dnešním článku si povíme o pozitivních účincích Kegelových cviků na mužskou sexuální výdrž. Kromě podpory erekce a oddálení ejakulace pomáhají také při léčbě inkontinence nebo po operacích prostaty. Dále se dozvíte, které pánevní svaly ovlivňují orgasmus, a pomocí cvičebního návodu se je naučíte posílit.

Kegelovy cviky pro muže

Anatomie pánevního dna

  • Upozornění:  Tento článek nepsal anatom, proto omluvte případné zjednodušení.

Aby bylo cvičení Kegelových cviků účinné, musíme nejdříve vědět, které svaly se nacházejí v oblasti pánevního dna a co který ovlivňuje. Můžeme pak trénovat konkrétní sval a dosáhnout lepších výsledků. Močení, erekci a ejakulaci ovlivňují zejména tyto 3 svalové partie: Pubococcygeus, Bulbospogiosus a Ischiocavernosus. Mezi další svaly v oblasti pánve patří vnitřní a vnější anální svěrač.

Bulbospogiosus stabilizuje penis při erekci.
Sval bulbospongiosus
Pubococcygeus tvoří dno pánevní dutiny.
Sval pubococcygeus
Ischiocavernosus zajišťuje záškuby při orgasmu.
Sval ischiocavernosus
Zdroj obrázků: anglická učebnice Gray's Anatomy (Grayova anatomie)

Běžné Kegelovy cviky mají největší vliv na sval Pubococcygeus, který je součástí větší svalové partie Levator ani. Pubococcygeus se nachází mezi stydkou kostí a kostrčí a tvoří dno pánevní dutiny. Jeho hlavní úlohou je kontola proudu moči, resp. semene při ejakulaci.

Za stabilitu a stoupavý úhel penisu při erekci zodpovídá sval Bulbospogiosus. Obepíná kořen penisu ze spodní strany. Pokud je tento sval ochablý, penis ani při erekci nestojí vzpřímeně a je např. pouze vodorovně. Spolu se svalem Ischiocavernosus přispívá ke stahům a záškubům při ejakulaci.

Silné pánevní dno - přínosy pro muže

Oddálení ejakulace

Vtip o předčasné ejakulaci.

Každý muž by uvítal delší výdrž při sexu. Když se nemusí obávat předčasné ejakulace je jistější a může si sex lépe vychutnat. Potěší tím i partnerku, protože ta při delším sexu snáze dosáhne orgasmu.

Posilování pánevních svalů Kegelovými cviky samozřejmě není jediná technika k oddálení ejakulace. Mezi další patří např. suchá ejakulace, znecitlivující lubrikační gely, tréning s umělou vagínou Fleshlight apod. Výhodou Kegelových cviků však je, že jejich pravidelné cvičení má pozitivní vliv na mužskou sexuální kondici a pomáhají tak nejen s předčasnou ejakulací.

Podpora erekce

Podpora erekce Kegelovým cvičením pánevních svalů
Silné svaly pánevního dna podporují erekci

Posílení zdvihacích svalů pomůže, aby penis stál pevněji a pod ostrým úhlem. Cvičené pánevní dno se lépe prokrvuje, což má pozitivní vliv na citlivost penisu, prodloužení doby erekce a také velikost penisu.

Máte-li pocit, že Kegelovy cviky jsou všelék na problémy s erekcí, mýlíte se. Tréning pánevních svalů sice zlepší vaši sexuální výdrž, erektilní dysfunkci však neléčí. Její příčinou je obvykle chronická nemoc (cukrovka, nemoci srdce), nebo užívané léky (např. na krevní tlak). V samostatném článku se dozvíte o příčinách poruch erekce více.

Rehabilitace po operaci prostaty

Kegelovy cviky se doporučují jako rehabilitační cvičení po operacích v oblasti pánve (např. operace prostaty, močového měchýře, nebo po úrazu). Tréning pánevních svalů pomáhá při regeneraci a urychluje návrat do sexuálního života.

  • Tip:  Pokud víte, že vás čeká operace, začněte s Kegelovými cviky jěště před zákrokem.

Léčba inkontinence

Muži netrpí inkontinencí moči tak často jako ženy, což je dáno anatomicky (delší močovou trubicí) a také tím, že nerodí. Porod je totiž častým spouštěč inkontinence u žen. V pozdějším věku se však potíže s močením objevují i u mužů. Pravidelné cvičení pánevního dna omezí úniky moči i mírné případy uniků stolice.

Kegelovy cviky pro muže - návod

Slabá erekce? Zkuste Kegelovy cviky.
Slabá erekce?
Kegel pomůže!

Zatínejte svaly, jako když chcete zadržet moč, a zase je uvolňujte. Opakujte 20-30x za sebou, vždy po několika sekundách. První týdny udržujte sevření do 5 sekund a mezi stahy 5 sekund odpočívejte. Později můžete prodloužit dobu zatnutých svalů až na 10 sekund.

V další fázi můžete zkusit pokročilý tréning pánevního dna, při kterém musí síla sevření postupně růst a klesat jako pyramida. Svalstvo trochu stáhněte a vydržte 5 sekund. Pak na dalších 5 sekund zatněte víc. Pak svaly stáhněte nejvíc, co můžete, a vydržte opět 5 sekund. Nyní svaly trochu povolte, po chvíli povolte víc a nakonec pánevní svaly zcela uvolněte. Tato pyramida trvá asi 30 sekund, dalších 30 sekund odpočívejte. Opakujte 5x po sobě.

Cvičit pánevní svaly lze kdekoli - při sezení, ve stoje, při běhání, v posteli při sexu apod. Nesnažte se cvičení urychlit kvůli zvýšení počtu opakování, pomalejší cvičení je správnější a můžete se při něm na svalové partie lépe soustředit.

Tipy pro cvičení

  • Snažte se nezatínat jiné partie (břišní svaly, stehna) a nezadržujte dech.
  • Neřiďte se pravidlem Co nebolí, to neroste! Při cvičení byste neměli cítit žádnou bolest.
  • Ideální doba cvičení je 3x denně 5 minut.
  • Vyhraďte si pro cvičení pravidelný čas (např. po snídani, cestou na oběd, v autobuse, u televize apod.)
  • S plným močovým měchýřem se špatně cvičí.

Cvičení na zlepšení erekce

Cvičení pro tvrdou erekci
Cvičení s ručníkem

Výše uvedené cvičení trénuje zejména svaly ovládající močení a je proto vhodné na potíže s inkontinencí. Pokud chcete zvýšit svoji sexuální výdrž, posilujte pánevní svaly ovlivňující erekci a orgasmus. Zkuste cvičení erekce s ručníkem ze článku Jak na potíže s erekci.

Za účelem zesílení svalů a dalších tkání kolem penisu (např. tunica albuginea) jsou na trhu k dostání sady závaží Kegel Male Trainer. Princip se neliší od posilování penisu s ručníkem, avšak pokud nejsou dodrženy instrukce, zavěšení velkých hmotností na penis může způsobit poranění tkání.


Pluto z VyVolených trénuje erekci.
Zdroj: archiv deníku Super.cz
Pluto z VyVolených trénovat erekci s ručníkem
nepotřebuje - má ocelové koule. Tohle ale doma nezkoušejte!

Autor:

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem

Související hračky