Co je kastrace, sterilizace?

Kastrace, sterilizace

Kastrace (též extirpace varlat) je odstranění pohlavních žláz produkujících pohlavní hormony, u mužů se jedná o odstranění varlat (orchiektomie). Ženám se odstraňují vaječníky (ovariektomie) nebo vaječníky i s dělohou (ovariohysterektomie).

Kastrací se zamezí tvorbě pohlavních buněk a jejím výsledkem je vždy neplodnost (sterilizace). Také se sníží sexuální apetence (chuť na sex) a obvykle i potence. Ke kastraci může dojít operativně, po úrazu nebo dokonce přirozeně a to některými parazity pojídajícími pohlavní žlázy např. některé druhy hlístic nebo také motolice Schistosoma mansoni.

Pokud je kastrace provedena v období před pubertou, tedy před dovršením fyzické dospělosti, pak ženám nenarostou prsa ani ochlupení, nedojde k zaoblení v pánevní oblasti a mívají hlubší hlas. Muži jsou na tom obdobně nenaroste jim žádné ochlupení (vousy) a mají vysoký hlas. Mužskému kastrátu se v některých kulturách říká eunuch, ti byli využíváni jako strážci harémů v Orientu nebo jako úředníci či správci paláce.

Kastrát z lat. castratus neboli kleštěnec je nazýván jedinec po kastraci.

Související zdroje


Související témata

Kastrační fetiš

Kastrační fetiš

Kastrační fetiš (Eunuch Wannabe Syndrome, EWS) je specifickým typem sexuální fixace na kastráty (eunuchy) a samotný proces kastrace. Jedinci s kastračním fetišem jsou většinou submisivně založení muži heterosexuální i homosexuální orientace, kteří však zpravidla netouží po změně pohlaví.... ...

Vasovasostomie

Vasovasostomie

Vasovasostomie (doslova „spojení chámovodu s chámovodem“) je chirurgický zákrok, jímž má být vrácena vasektomie (metoda mužské sterilizace) do původního stavu. Jedná se tedy o znovuzprůchodnění chámovodů.... ...

Vybíráme z e-shopu