Co je oplodnění, oplození, fertilizace?

Oplodnění, oplození, fertilizace

Oplodnění (také oplození nebo fertilizace) je splynutí dvou pohlavních buněk vedoucí ke vzniku nového organismu. U lidí (a savců obecně) to znamená, že prostřednictvím pohlavního styku dojde ke splynutí mužské pohlavní buňky (spermie) a ženské pohlavní buňky (vajíčka).

Oplození krok za krokem

1) Základním předpokladem je, aby muž při pohlavním styku vsunul penis do ženiny vaginy a ejakuloval

2) Část ejakulátu pronikne děložním hrdlem a dutinou děložní k vejcovodům (pokud jim v tom nezabrání nějaká forma antikoncepce). V ejakulátu je mnoho spermií (cca 50 milionů spermií na 1 ml ejakulátu), které mohou v děloze přežít až 24 hodin. Z 200 – 300 milionů spermií ve vagině se ale k vajíčku dostane jenom 300 – 500. Pouze jediná pronikne dovnitř, ostatní pomáhají narušit ochranu vajíčka. 

spermie v děloze
Po výstřiku se do dělohy dostane jenom menší část ejakulátu (pokud mu nepomůžete)

3) Spermie se zachytí v oviduktálním reservoáru, což je místo ve vejcovodu sloužící právě k tomuto účelu. Při samotné ejakulaci spermie ještě nejsou schopny ženu oplodnit. Teprve po nějaké době strávené v děloze, kde reagují s látkami v ženském těle, tzv. kapacitují, tj. stanou se schopnými ženu oplodnit.

Jenom 1 – 10 % spermií kapacituje. Navíc nekapacitují všechny najednou, ale postupně, nejspíše proto, že pokud se spermie nepotkají s vajíčkem, tak krátce po kapacitaci umírají. Pokud se během této doby objeví vajíčko ve vejcovodu, má spermie šanci do něj proniknout a oplodnit ho.

Jak spermie najdou vajíčko?

Vejcovody se stahují a nasávají tak do sebe tekutiny včetně ejakulátu a v něm obsažené spermie.

Vejcovody jsou pokryté řasinkami, které se v období ovulace (doba uvolnění vajíčka) pohybují protisměrně a usnadňují tak spermiím pohyb.

Navíc vajíčko při sestupu do vejcovodu produkuje teplo a určité chemikálie, kterými jsou spermie naváděny.

oplození vajíčka ve vejcovodu
Nákres vejcovodu:
spermie se zachytí v oviduktálním reservoáru, kde kapacitují a postupně jsou uvolňovány, aby alespoň jedna z nich oplodnila vajíčko

4) Vajíčko následně sestoupí do dělohy. Pokud je oplodněné, uhnízdí se v děložní sliznici a vývoj plodu může začít. Jinak se rozpadne a je vyloučeno společně se slizniční stěnou v rámci menstruaceI po oplození pořád může dojít k potratu

Co je zygota?

Pokud spermie pronikne do vajíčka, obě buňky splynou do jediné. Tak vznikne tzv. zygota – buňka s kompletní sadou chromozómů. Zygota sestoupí do dělohy, kde se uhnízdí a začne se vyvíjet. Žena je od té doby gravidní (čili těhotná). Zygota se následně vyvíjí do embrya (zárodku) a ten do plodu.

oplození a vznik zygoty
Zygota má plný počet chromozomů (46) a obsahuje tedy veškeré genetické informace, s nimiž bude dítě po narození disponovat

Jak otěhotnět?

Nejpříhodnější doba pro otěhotnění je v rozmezí 3 dny před ovulací až 3 dny po ovulaci. Mužům se doporučuje před sexem 3 dny abstinovat (vyvarovat se ejakulaci), aby se jim v nadvarlatech nahromadilo dostatečné množství spermií.

Pořádná předehra není od věci. Čím bude žena vlhčí, tím snáze si do ní spermie najdou cestu. Dílo pak dokonají stahy svalů při orgasmu.

Žena by si po milování měla dát na půl hodiny nohy nahoru (třeba si je opřít o zeď), nebo si podložit bedra a přizvednout tak vaginu. Využijete tak gravitace a zabráníte spermiím vytéct ven. Po sexu se nevymývejte, snažte se v sobě spermie udržet celou noc.

Pomoci vám může i řada doplňků stravy, které stimulují jednak vaše libido, jednak kvalitu spermií. Vyzkoušejte:

Vhodné sexuální polohy

  • Žena by měla být dole, muž nahoře (nakoukněte do našeho seznamu sexuálních poloh pro inspiraci).
  • Žena leží na boku či na zádech. Ideálně si polštářem podepře bedra. Tak do ní penis proniká v úhlu co nejblíže k děložnímu hrdlu.
  • Při poloze zezadu zase muž proniká hlouběji, což také může pomoci.

Při všech variantách kovbojky hraje zemská přitažlivost proti vám – spousta ejakulátu z vás prostě vyteče.

jak otěhotnět
Pokud skutečně chcete otěhotnět, neměla by se z vašich sexuálních hrátek vytratit romantika, předehra a trochu toho experimentování

Umělé oplodnění

Umělé oplodnění (též asistovaná reprodukce) je označení pro lékařské postupy a metody, při kterých dochází k manipulaci se zárodečnými buňkami nebo s embryi za účelem léčby neplodnosti ženy nebo muže. Jedná se vlastně o lékařskou pomoc partnerskému páru, který má problém s otěhotněním.

Příčin sterility (nemožnosti otěhotnět) je celá řada. O postupu a léčbě pomocí technik se vždy poraďte se svým lékařem. Doporučí vám nejlepší postup a pokud nebudete ve snaze o miminko úspěšní, odkáže vás na specializované pracoviště zabývající se metodami umělého oplození.

Metod asistované reprodukce existuje celá řada. Mezi nejpoužívanější patří intrauterinní inseminace (IUI) a oplodnění ve zkumavce (IVF).

IUI je nejméně invazivní metoda, která se zakládá na přirozené schopnosti spermií oplodnit vajíčko. Je to ambulantní výkon, během kterého se pomocí katetru zavedou spermie přímo do dělohy. Metoda IUI nevyžaduje celkovou anestezii a je zcela bezbolestná.

Metoda IVF spočívá v oplodnění vajíčka spermií, které se provádí mimo tělo partnerky.

Co je pro oplodnění nejdůležitější?

Pamatujte, hlavně buďte v klidu a sex si užívejte. O co napjatější budete, o to bude sex mechaničtější a nudnější, až půjde víc o oplození než o požitek. Čím déle se vám nebude dařit, tím budete nervóznější a více ve stresu, což vám s oplozením rozhodně nepomůže.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce (případně umělé oplodnění) jsou lékařské procedury sloužící k léčbě neplodnosti u žen i mužů.

Děložní čípek

Děložní čípek

Děložní čípek (latinsky cervix, čili krček) je v lidském reprodukčním systému nejnižší částí dělohy.

Gynekologie

Gynekologie

Gynekologie (z řeckého gyné = žena) je lékařský obor zabývající se prevencí nemocí a léčbou ženských pohlavních orgánů.

Kapacitace

Kapacitace

Kapacitace je chemický proces, k němuž dochází v pohlavním traktu ženy a který spermiím umožňuje oplodnit vajíčko. Spermie...

Nidace

Nidace

Nidace (anglicky implantation čili implantace) je zahnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Začíná 5. den po oplodnění a trvá až do 10. – 11. dne.

Ovariální hyperstimulační syndrom

Ovariální hyperstimulační syndrom

Ovariální hyperstimulační syndrom je bouřlivá reakce organismu na hormonální stimulaci při umělém oplodnění.

Pilulka po

Pilulka po

Pilulka po je všeobecně užívaný výraz pro postkoitální antikoncepci, která se používá především jako „první pomoc“ po nechráněném...

Potrat

Potrat

Abort čili potrat je ukončení těhotenství před porodem, a to zánikem embrya nebo plodu.

Preejakulát

Preejakulát

Preejakulát je tekutina podobná ejakulátu, kterou může penis vylučovat, pokud se muž vzruší.

Progesteron

Progesteron

Progesteron je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje hlavně v ženském těle.

Spermobanka

Spermobanka

Spermobanka je speciální instituce, která uchovává mužské sperma.

Super 8

Super 8

Super 8 je varianta Misionáře, která muži umožní se více rozparádit. Zároveň je vhodná pro páry, které se snaží otěhotnět.

Superfetace

Superfetace

Superfetace je vzácný stav, kdy spermie oplodní další vajíčko, i když už je v děloze zahnízděno jedno embryo (zárodek člověka).

Těhotenství

Těhotenství

Těhotenství (gravidita) je proces odehrávající se v těle ženy, při kterém vznikne nový lidský tvor od první buňky až po okamžik,...

Vybíráme z e-shopu