Co je nidace?

Nidace, implantace, uhnízdění vajíčka

Nidace (anglicky implantation čili implantace) je zahnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Začíná 5. den po oplodnění a trvá až do 10. – 11. dne.

Před oplodněním

Po menstruaci se ženské tělo cca dva týdny připravuje na ovulaci, tj. okamžik, kdy se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a může být oplodněno. Pokud oplodněno není, opustí vajíčko tělo společně s výstelkou dělohy v podobě menstruační krve. 

Je-li vajíčko oplodněno, tj. úspěšně se spojí se spermií, mění se v zygotu, tj. buňku obsahujících všech 46 chromozomů potřebných pro vývoj člověka. 

Po oplodnění, před nidací

Aby mohlo dojít k nidaci, musí v zygotě nejprve dojít k tzv. rýhování – prvnímu dělení buněk. K tomu dochází 1 – 3 dny po ovulaci.

Ze zygoty vzniknou 2 buňky (tzv. blastomery) a nadále se dělí každých 20 hodin, až dokud jich není 16. Celý útvar se nazývá morula a jedná se o embryo (zárodek člověka), které zatím prochází vejcovodem.

4. – 5. dne dochází k postupnému spojování blastomerů a v embryu vzniká dutinka. Takový útvar nazýváme blastocysta. Právě uvnitř této dutinky se nakonec vyvine dětské tělo. Embryo také protrhává svoji ochrannou membránu a vstupuje z vejcovodů do dělohy

Nidace

5. – 6. den po oplodnění už embryo dosáhne dělohy a začne ze svého povrchu uvolňovat enzymy, které natráví povrch dutiny děložní. Vajíčko se začne zanořovat do děložní sliznice (endometria), zhruba jako když se horká železná kulička noří do včelího vosku. Po zanoření se nad ním dutina děložní uzavře – tento proces končí 9. – 11. den po oplodnění a může začít vývoj plodu. 

Embryo začne vylučovat látky, které působí na prasklý folikul (z něhož se vajíčko vylíhlo) a mění ho ve žluté tělísko těhotenské. To produkuje více estrogenů a progesteronů, díky nimž děložní sliznice dále bují a k menstruaci už nedojde.  

Jako když přistává letadlo

Děložní sliznice a embryo spolu během nidace komunikují na buněčné úrovni. Doktorka Milena Králíčková nabízí metaforu přistávajícího letadla. Endometrium coby přistávací dráha signalizuje letadlu (embryu), že může přistát, stejně tak letadlo (embryo) signalizuje, co dělá a kam přistává.

Při umělém oplodnění se ovšem stává, že buďto vajíčko, nebo děložní sliznice nevysílají signály správně a k zahnízdění nedojde.

Neúspěšná nidace

K nidaci průměrně dochází 20 – 23 dní po poslední menstruaci. Závisí samozřejmě na ženině přirozeném cyklu (jehož délka se liší).  Cca 30 – 60 % oplodněných vajíček však zaniká a jsou během očekávané (případně během mírně opožděné) menstruace vyloučeny z těla. Proto někteří odborníci považují za začátek těhotenství teprve úspěšnou nidaci.


Související hračky


Související témata

Děloha

Děloha

Děloha (latinsky uterus, řecky metra či hystera) je dutý svalový orgán ženské reprodukční soustavy. Svým tvarem připomíná obrácenou hrušku a její hlavní úlohou je vývoj plodu během těhotenství. Děloha se nachází za pochvou v dutině pánevní, kde je zavěšená na širokém děložním vazu.... ...

Oplodnění

Oplodnění

Oplodnění (také oplození nebo fertilizace) je splynutí dvou pohlavních buněk vedoucí ke vzniku nového organismu. U lidí (a savců obecně) to znamená, že prostřednictvím pohlavního styku dojde ke splynutí mužské pohlavní buňky (spermie) a ženské pohlavní buňky (vajíčka).... ...

Progesteron

Progesteron

Progesteron je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje hlavně v ženském těle. Je vytvářen především ve žlutém tělísku vaječníků, ale během těhotenství ho produkuje i placenta. Navíc ho vytváří kůra nadledvin a varlata u mužů. Během klimakteria jeho produkce klesá.... ...

Superfetace

Superfetace

Superfetace je vzácný stav, kdy spermie oplodní další vajíčko, i když už je v děloze zahnízděno jedno embryo (zárodek člověka). Obvykle k ní dochází od jednoho dne až k několika týdnům po oplodnění. Název superfetace vychází z řeckého slova fetus čili plod.... ...

Vybíráme z e-shopu