Co je estrogen?

Estrogen

Estrogen je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje především v ženském těle – zajišťuje funkci reprodukčního systému, stará se o pravidelnost menstruačního cyklu, může za růst prsou, boků a je důležitý v období těhotenství. Jeho produkce také ovlivňuje libido, chrání před řídnutím kostí a nemocemi cév.

Druhy estrogenu

Rozlišujeme 3 druhy estrogenuestradiol, estron, estriol. Každý z nich produkuje jiná část těla a jejich hladina se v různých obdobích ženského života mění.

Estradiol

Estradiol je steroidní hormon, který se syntetizuje ve žlutém tělísku (dočasný útvar ve vaječníku, který zaniká, pokud není vajíčko během ovulace oplodněno). V období těhotenství ho produkuje placenta a malé množství vzniká i v játrech a nadledvinách. Estradiol převažuje u žen od první menstruace po menopauzu (poté převažuje slabší estron).

Estriol

Estriol je důležitý v období těhotenství. Tvoří se v placentě a jeho hladina nepřetržitě narůstá od osmého týdně těhotenství až do porodu. Jeho hladina se měří pomocí tzv. Triple testu, který se provádí okolo 14. týdne těhotenství. Nízká hladina estriolu může znamenat riziko vývojové vady.

Estron

Estron produkují především nadledvinky a podkožní tukové mazivo – ze všech typu estrogenů je estron nejslabší. Dominuje u žen v období menopauzy, kdy již nejsou aktivní vaječníky.

Druhy Estrogenu
Druhy estrogenu

Funkce estrogenu

  • připravuje tělo na rozmnožování a vyživuje oplodněné vajíčko

  • dělá ženu ženou (je zodpovědný za růst prsou, boků atd.)

  • ovlivňuje pozornost, paměť i náladu

  • pod jeho vlivem rostou reprodukční orgány

  • urychluje metabolismus

  • udržuje cévy a kůži v kondici

  • podporuje zdraví kostí

Příznaky nadbytku a nedostatku estrogenu

Aby byla žena zdravá a plná energie, musí mít v těle estrogenu tak akorát. Nedostatek nebo naopak jeho nadbytek může mít na tělo negativní vliv.

Příznaky vysoké hladiny estrogenu

  • nízké libido

  • bolesti hlavy

  • úzkost

  • únava

  • nadýmání

  • citlivá prsa

  • změny nálad

Jak snížit estrogen

V případě zjištění nadbytku estrogenu je dobré vynechat sojové produkty, alkohol a kofein, zlepšit životní styl, kvalitně odpočívat a pravidelně cvičit. Těžší případy pak řeší lékař vhodnými medikamenty.

Příznaky nízké hladiny estrogenu

  • bolest při pohlavním styku

  • pocení

  • návaly horka

  • problémy s pamětí

  • deprese

  • infekce močového měchýře

  • nepravidelná menstruace

  • vypadávání vlasů

Jak zvýšit estrogen

Pokud je lékařem zjištěn nedostatek estrogenu, měla by se žena vyvarovat nadměrnému stresu, špatným stravovacím návykům (hlavně cukru) a nadměrnému cvičení. Naopak by si měla dopřát dostatek kvalitního spánku a zaměřit se na potraviny, které zvyšují hladinu tohoto hormonu v těle.

Přírodní estrogen

Nastolit hormonální rovnováhu lze i přirozenou cestou. V rostlinné říši můžeme najít nespočet surovin obsahujících fytoestrogeny, které se svou strukturou podobají estrogenům tvořeným v lidském těle. Fytoestrogeny bývají využívány jako přírodní alternativa při hormonální léčbě.

Estrogen v potravinách

sojové výrobky (např. tofu, tempeh, hummus, sojové mléko), luštěniny, zelený ječmen, mrkev, okurka, červená řepa, fenykl, petržel, česnek, lněné semínko

Menopauza – ženské hormony na ústupu

Menopauza je přirozený stav v životě každé ženy zhruba mezi 45. až 55. rokem. V důsledku snížené tvorby estrogenu a progesteronu se zastavuje menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti, kdy žena není schopná otěhotnět přirozenou cestou.

S menopauzou je spojována celé řada obtíží jako jsou návaly horka, pocení, bušení srdce, nespavost, podrážděnost, ztráta libida a únava.

V boji s nepříjemnými příznaky menopauzy pomáhá změna životního stylu. Je dobré vynechat kořeněná jídla, cukr, alkohol a kávu, a naopak zařadit jídla s vysokým obsahem železa, vápníku a fytoestrogenů.

Na českém trhu najdete různé doplňky stravy, které mimo fytoestrogenu obahují i další potřebné vitaminy, minerály a různé přírodní složky, které pomohou se zvládáním projevů menopauzy, např.:

  • Feminus – obsahuje Macu, indický ženšen, kakao, kotvičník, Muiru, anděliku čínskou, damiánu, vitamin C, B6, D3, B12 a E a zinek
  • FEMM PASSION – kombinace Macy, Damiány, L- argininu, Eleuterokoku ostnitého, Muiry puamy, Schizandry, Vitaminu E a B9, Koenzymu Q 10, červeného jetele a Ginkgo biloby
  • Menostabil – směs extraktu z květu a natě červeného jetele, listů a květů třezalky tečkované, kořene smldince chlupatého a kořene anděliky čínské
  • Menoxin – kombinace jetele lučního, sóji luštinaté, lnu setého, šalvěje lékařské, včelí mateří kašičky, vitaminu B6 a kyseliny pantothenové
  • MACA FRESH Women – obsahuje Macu, Tolici vojtěšku a smldinec chlupatý
Hladina estrogenu
Hladina estrogenu s přibývajícím věkem pomalu klesá

Estrogen u mužů

Estrogen není pouze ženský hormon, významnou roli má i v mužském těle. Hlavní úlohou estrogenu u mužů je regulace libida, zrání spermií nebo třeba udržování správné hustoty kostí. U mužů vzniká v játrech, nadledvinách, v tukové tkáni a v prsech. Jeho hladina by se měla pohybovat v rozmezí 10 – 25 pg/ml.

Gynekomastie

Pokud je v mužském těle nadbytek estrogenu, může se objevit nadváha, řídnutí ochlupení, pokles sexuálního libida a neplodnost. Vážnější případy se potýkají s gynekomastií, což je nezhoubné zvětšení žlázy v mužském prsu. Tento stav není životu nebezpečný, jedná se pouze o estetický problém. Gynekomastie se lze zbavit jedině nastolením hormonální rovnováhy nebo plastickou operací. 

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Libido

Libido

Označení Libido se v současnosti používá pro sexuální touhu a pohlavní pud. Na existenci libida stojí psychologické teorie Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga. V širším významu označuje tento pojem také projevy sexuálního pudu, který pramení z podvědomí.... ...

Menopauza

Menopauza

Menopauza je tělesný stav, kdy žena trvale přestává menstruovat. Určuje se zpětně –⁠ když od posledního krvácení uplyne alespoň rok. S termínem souvisí také následující pojmy: Menopauzální přechod –⁠ období před poslední periodou, kdy stoupá variabilita menstruačního cyklu (tj.... ...

PCOS

PCOS

Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je nemoc způsobená hormonální nerovnováhou, která postihuje cca 5 – 10 % žen v reprodukčním věku. Je to soubor příznaků způsobených zvýšením androgenů (mužských pohlavních hormonů) v těle. Ženám může přivodit řadu obtíží, např.... ...

Progesteron

Progesteron

Progesteron je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje hlavně v ženském těle. Je vytvářen především ve žlutém tělísku vaječníků, ale během těhotenství ho produkuje i placenta. Navíc ho vytváří kůra nadledvin a varlata u mužů. Během klimakteria jeho produkce klesá.... ...

Testosteron

Testosteron

Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů. Jedná se o mužský pohlavní hormon, který se tvoří ve varlatech a v buňkách nadledvinek. Testosteron se vytváří i v ženském organismu, avšak v mnohem menším množství než u mužů (díky tomu má na ženy i menší vliv).... ...

Vybíráme z e-shopu