Co je testosteron?

Testosteron
Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů. Jedná se o mužský pohlavní hormon, který se tvoří ve varlatech a v buňkách nadledvinek.

Testosteron se vytváří i v ženském organismu, avšak v mnohem menším množství než u mužů (díky tomu má na ženy i menší vliv). Produkují ho vaječníky nebo nadledviny a vzniká také přeměnou steroidních hormonů v těle. Ženskými pohlavními hormony jsou estrogen a progesteron.

Testosteron u mužů

Testosteron u mužů ovlivňuje tvorbu spermií a vývoj sekundárních pohlavních znaků. Jeho vliv je patrný především v pubertě, kdy dochází k růstu varlat a penisu, pigmentaci a vrásnění šourku, začíná růst ochlupení, zvětšuje se prostata a hrtan a dochází k nárůstu svalové hmoty.

V dospělosti testosteron s jinými androgeny stimuluje tvorbu spermií a brání rozvoji osteoporózy. Je spojován také s dominancí, libidem a agresivitou. Znamením vyšší hladiny testosteronu je také lepší prostorová představivost.

Účinky testosteronu

• zvýšení schopnosti budovat svalovou hmotu
• lepší pálení podkožního tuku
• silnější erekce, libido a sexuální výkonnost
• zvýšení touhy po úspěchu, dominanci a moci
• zlepšení nálady a motivace
• zesílení kostí a zdravější srdce

Nedostatek testosteronu

Množství testosteronu v mužském těle výrazně roste v období puberty a dosahuje vrcholu kolem pětadvaceti let. Už po třicátém roce života však začíná jeho hladina klesat, a to přibližně o procento ročně. Tento pokles může být významně urychlen mnoha faktory, například nezdravým životním stylem, stresem a pracovní vytížeností.

K příznakům nedostatku testosteronu patří únava, návaly pocení, snížená výkonnost, ztráta svalové hmoty a vyšší sklon k obezitě. Výjimkou není ani podrážděnost, horší soustředění, nervozita, deprese, nespavost, snížení libida a poruchy erekce. Dalším nepříznivým důsledkem nízké hladiny testosteronu je ukládání tuku na břichu a uvnitř břicha.

Snížená hladina testosteronu negativně ovlivňuje celkový zdravotní stav a může vést k vyššímu výskytu závažných onemocnění, dokonce až k předčasnému úmrtí. Muži s nedostatkem testosteronu mají vyšší výskyt cukrovky, vysokého krevního tlaku, závažných onemocnění srdce a cév a různých dalších.

Nadbytek testosteronu

Testosteron má pozitivní vliv na krevní tlak, který je udržován v normální hladině. Vyšší hladina tohoto mužského hormonu snižuje pravděpodobnost obezity a infarktu. Muži s vyšší hladinou testosteronu jsou více sebevědomí, pociťují méně obav a úzkosti a zlepšuje se jejich bystrost. U starších mužů je pak v lepší kondici nejen tělo, ale i paměť.

Vyšší hladina testosteronu má však i stinnou stránku. Je spojována s agresivitou a arogancí, pocitem nadřazenosti a impulzivním chováním. Muži mají tendenci konzumovat více alkoholických nápojů a častěji kouří. Vysoká hladina testosteronu navíc může přispět k rizikovému chování a kriminální činnosti. Muži také mohou mít problémy s předčasnou ejakulací.

Mezi možné příznaky patří neplodnost a nízký počet spermií, akné, vysoké libido, nadměrné ochlupení, vysoký krevní tlak, vysoký počet červených krvinek či agrese.

Jak snížit testosteron?

Pokud je příčinou užívání steroidů nebo jiných hormonálních látek, stačí tyto doplňky přestat užívat a problémy by se měly vyřešit.

Testosteron u žen

U žen ovlivňuje testosteron chuť na sex, prožitek z něj, případně schopnost dosáhnout orgasmu podobně jako u mužů.

Zvýšená hladina testosteronu

Vyšší přirozená hladina testosteronu je výhodná například pro sportovkyně. Jsou díky němu výkonnější a výbušnější.

Zvýšená hladina testosteronu však může způsobit i celou řadu problémů - od drobných kosmetických potíží (zvýšený růst ochlupení, častější maštění vlasů a zhoršení kvality pleti) až po závažnější problémy jako nedozrávání vajíček či vynechávání menstruace a následné potíže s oplodněním.

Příznaky zvýšené hladiny testosteronu

• hlubší hlas
• potíže s akné nebo s mastnou pletí
• problémy s nepravidelnou menstruací
• problémy s otěhotněním

Snížená hladina testosteronu

Testosteron pomáhá regulovat umístění svalové hmoty a tuku na těle a nedostatek tohoto hormonu mění rovnováhu ve prospěch tuku, zvláště v oblasti pasu. Nízké hladiny testosteronu jsou spojovány s pocitem únavy, depresemi a poklesem sexuální touhy.

Jak zvýšit testosteron?

První možností je pravidelné dodávání chybějícího hormonu, druhou doplňky stravy obsahující vitamíny, minerály a různé přírodní složky, např.:

 • MenActive – kombinace L-carnitinu, acetyl-L-carnitinu a propionyl-L-carnitinu, extraktu z kotvičníku, pískavice řeckého sena, ženšenu, zinku a vitaminu B6
 • Primulus – vyvážená směs zinku, hořčíku, selenu, vitamínů D3, B6 a C, biotinu, pískavice, kotvičníku a extraktu z černého pepře
 • Proerecta LONG – obsahuje macu, hroznová jádra, vitamíny (B, C, D, E), minerály a aminokyseliny (hořčík, zinek, citrulin)
 • Viamax Testorizer – kombinace argininu, extraktu z kůry borovice, pískavice, magnezia a zinku
 • ProMan PLUS – směs ženšenu, damiány, rozchodnice růžové, pískavice, vitamínů B3, B6, B12 a D3, zinku, magnezia, selenu a norské rybí moučky
 • Andropharma Vigor – směs macy a L-Argininu
 • Vimax – obsahuje kotvičník, Ginkgo Bilobu, ženšen, serenou plazivou, vitamín E, kajenský pepř, hloh a oves
 • BIG BOY Golden XXL – kombinace kotvičníku, L-argininu, sibiřského ženšenu, Muiry, Serenoy plazivé, kalcia a ovsa

Další tipy:

 • méně se stresujte nebo se naučte stresu lépe čelit
 • snažte se dostatečně spát
 • pravidelně se hýbejte, ale se sportem to nepřehánějte, jeho přemíra hormonu škodí (zajistěte, aby vaše cvičení bylo intenzivní, ale krátké, tedy max. 30 minut. Po celý den si pak dopřejte spoustu pohybu s nízkou intenzitou, jako je chůze, lehká cyklistika atd.)
 • pijte co nejméně alkoholu (potlačuje produkci testosteronu)
 • shoďte nadbytečná kila (tuk podporuje tvorbu ženského estrogenu)
 • zařaďte do jídelníčku bílkoviny z kvalitních mas, cholesterol, nejlépe z vajec, zdravé tuky, ale v rozumné míře i ty živočišné, vitamín A, D, zinek a některé další látky nebo potraviny.

Testosteron jako lék

Testosteron se používá jako lék u mužů s příliš malou nebo žádnou přirozenou produkcí testosteronu, určitých forem rakoviny prsu a pohlavní dysforie u transgender mužů známé jako hormonální substituční léčba (HRT) nebo substituční terapie testosteronem (TRT), která udržuje hladiny testosteronu v séru v normálním rozmezí.

Klasické léky poskytují takzvanou náhradu testosteronu. V tomto případě dochází pouze k fyziologickému a v rámci možností i přirozenému doplnění hormonu do těla.

Anabolika obsahují neskutečně vysoké dávky, které jsou ještě kombinovány s jinými substancemi. Často jsou užívána při nepovoleném dopingu.

Testosteron na předpis

Testosteron může být podáván ve formě krému, transdermální náplasti, injekce nebo tablet.

Nežádoucí účinky testosteronových léků

Časté nežádoucí účinky zahrnují akné, otok a zvětšení prsů u mužů. Závažné nežádoucí účinky mohou zahrnovat jaterní toxicitu, srdeční onemocnění a změny v chování.

Mužům, kteří užívají steroidy (jako je právě testosteron) kvůli dosažení lepších výsledků ve sportu, hrozí scvrknutí varlat a růst prsou.

U žen vysoké dávky testosteronu způsobují hrubnutí hlasu, zvětšení klitorisu, vypadávání vlasů a nárůst ochlupení na těle a obličeji. U obou pohlaví pak užívání steroidů může způsobit výkyvy nálad, agresi a další problémy.


Související hračky


Související témata

Andrologie

Andrologie

Andrologie je lékařský obor, který se zabývá léčbou chorob mužských reprodukčních orgánů a jejich prevencí. V podstatě je obdobou gynekologie pro muže. Název andrologie pochází z řeckého slova andros =muž.... ...

Andropauza

Andropauza

Andropauza (také označována jako mužské klimakterium) je mužskou obdobou menopauzy. Během andropauzy muži přestávají produkovat mužské pohlavní hormony, což má vliv na jejich tělo i psychiku.... ...

Estrogen

Estrogen

Estrogen je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje především v ženském těle – zajišťuje funkci reprodukčního systému,... Estrogen je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje především v ženském těle – zajišťuje funkci reprodukčního systému, stará se o pravidelnost menstruačního cyklu, může za růst prsou, boků a je důležitý v období těhotenství.... ...

Gynekomastie

Gynekomastie

Gynekomastie je nezvyklé zvětšení prsní žlázy u mužů. Říká se mu také mužská prsa, mužské „kozy“ apod., protože prsa pak připomínají ženská ňadra. Jedná se o složeninu řeckých slov gynaeco = ženské, mastia = prsa.... ...

Klinefelterův syndrom

Klinefelterův syndrom

Klinefelterův syndrom je genetická odchylka u mužů – místo jednoho chromozomu X mají dva, tedy XXY. Jedná se o 2.  nejčastější extrachromozomální poruchu – potká 1 chlapce z 1000 (některé statistiky tvrdí, že dokonce 1 chlapce z 600). V Česku se vyskytuje u cca 0,2 % mužů.... ...

Progesteron

Progesteron

Progesteron je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje hlavně v ženském těle. Je vytvářen především ve žlutém tělísku vaječníků, ale během těhotenství ho produkuje i placenta. Navíc ho vytváří kůra nadledvin a varlata u mužů. Během klimakteria jeho produkce klesá.... ...

Varlata

Varlata

Varle (množné číslo varlata) je mužská pohlavní žláza. Jedná se o párový orgán. Zdravý muž má dvě varlata, přičemž levé varle většinou bývá větší a sestouplejší. Varlata jsou umístěná za penisem v kožním vaku, který se nazývá šourek.... ...

Vybíráme z e-shopu