Co je gynekomastie?

Gynekomastie, mužská prsa

Gynekomastie je nezvyklé zvětšení mužských prsních svalů, až připomínají ženská prsa. Říká se mu také mužská prsa, mužské „kozy“ apod. Jedná se o složeninu řeckých slov gynaeco = ženské, mastia = prsa.

Gynekomastie je způsobena nerovnováhou mezi mužskými hormony (androgeny) a ženskými hormony (konkrétně estrogenem) v těle. V mužském těle se kvůli tomu začne vyvíjet skutečná prsní žláza a hruď začne nabírat tvar prsou. Může se zvětšovat jeden nebo oba prsní svaly. Růst „prsou“ je často doprovázen bolestí a zvýšenou citlivostí hrudi. 

Jedná se o nejčastější poruchu mužské prsní tkáně, která postihuje na 35 % mužů, nejčastěji ve věku od 50 do 69 let. Optikou současného vnímání krásy jsou „mužská prsa“ nevzhledná a mohou mužům způsobit řadu psychických problémů.

Samotný proces gynekomastie má obyvkle 2 fáze. V té první, proliferativní (tj. bující, tvořící) dochází k růstu mléčné žlázy. Trvá několik měsíců, ale zmnožená tkáň může opět ustoupit. Mléčná žláza se nevyvine. Pokud ale dojde k fibróze, ztvrdnutí tkáně, tak už proces nejde zvrátit. Jediným řešením je žlázu vyříznout. 

Stupně gynekomastie

V anglofonním světe se gynekomastie dělí do 4 stupňů podle velikosti prsou a přebytku kůže.

 • Stupeň I: malé zvětšení, žádný přebytek kůže
 • Stupeň II: střední zvětšení, žádný přebytek kůže
 • Stupeň III: střední zvětšení, přebytek kůže
 • Stupeň IV: výrazné zvětšení, přebytek kůže

V Česku se pracuje i s rozdělením:

 • Stadium B1: není hmatatelná žádná mléčná žláza
 • Stadium B2: zvětšené prsní dvorce, klenutá mléčná žláza
 • Stadium B3: mléčná žláza je větší než dvorec
 • Stadium B4: dvorec je nadzvednut mléčnou žlázou (puchýřkovitý útvar)
 • Stadium B5: odpovídá zralému ženskému prsu
4 stupně gynekomastie
Čtyři stupně závažnosti gynekomastie

Gynekomastie podle věku

Děti. V prvních týdnech života je gynekomastie u chlapců poměrně obvyklá (vyskytuje se u 60 – 90 % z nich), protože jsou vystaveni estrogenu z těla matek. 

gynekomastie u dětí
U malých dětí je gynekomastie zcela obvyklá

Puberta. Gynekomastie se může projevit během puberty, už kolem 10 – 12 roku života, častěji ve 13 – 14 letech, kdy se mění hladina hormonů v těle. Projeví se u 60 – 70 % chlapců, ale u ¾ z nich zmizí do 2 let, aniž by byla nutná jakákoliv léčba.

gynekomastie v pubertě
Pubertální gynekomastie se obvykle ztratí do 18 měsíců. Pokud se tak nestalo, možná je na čase zajít za doktorem

U obézních mužů se projevuje gynekomastie, protože tuková tkáň produkuje aromatózu, enzym zodpovědný za syntézu estrogenu

Ve stáří se projevuje gynekomastie kvůli útlumu a snížené produkci androgenů (hlavně testosteronu) v těle. Jedná se o tzv. stařeckou gynekomastii, která se projevuje mezi 50 a 80 lety a postihuje 25 – 65 % mužů v tomto věku.

stařecká gynekomastie
Pokud se chcete vyhnout stařecké gynekomastii, snažte se, aby vaše tělo produkovalo co nejvíc testosteronu

Pseudo-gynekomastie, aidipomastie

Gynekomastie se liší od pseudo-gynekomastie, zvané také adipomastie. Adipo = tuk, tloušťka, takže adipomastie znamená „tuková prsa, prsa z tloušťky“. Běžně se projevuje u obézních mužů, případně u mužů, kteří rapidně zhubli.

Při aidipomastii mají muži nadbytek prsní tkáně, aniž by měli prsní žlázu. Od gynekomastie lze snadno odlišit palpací (tj. vyšetření pohmatem) a kontrolou přítomnosti žlázové tkáně.

Gynekomastie a pseudo-gynekomastie se ale mohou objevit naráz. Tuková tkáň totiž produkuje aromatózu, enzym zodpovědný za syntézu estrogenu. Nadměrnou tloušťku tudíž doprovází i nadměrná produkce estrogenu, což může vést k vývoji prsní žlázy.

aidipomastie, pseudo-gynekomastie
Občas nemusíte mít gynekomastii, občas prostě máte příliš mnoho tělesného tuku 

Mám gynekomastii, nebo pseudo-gynekomastii?

 • Při gynekomastii si můžete pod bradavkou a okolní kůží nahmatat měkkou, stlačitelnou, pohyblivou prsní tkáň, která se lišší od měkčí tukové tkáně.
 • Vzácně se může objevit i mléčný výtok z bradavky
 • Kromě toho se mužům může zvětšit průměr dvorce a objevit se asymetrie hrudníku.
zvětšené dvorce při gynekomastii
Jedním z projevů gynekomastie jsou zvětšené prsní dvorce

Příčiny gynekomastie

Gynekomastie může být vyvolána jakoukoliv nemocí nebo tělesným stavem, při němž dochází ke zvětšené produkci ženských hormonů, nebo snížené produkci mužských hormonů. Kromě zcela přirozených projevů v dětství, pubertě a andropauze se může objevit i z různých patologických důvodů, hlavně kvůli: 

 • nádorům varlat, nadledvin nebo hypofýzy
 • nemocem: cirhóza jater, zvýšená funkce štítné žlázy, obezita, nedostatečná funkce ledvin
 • řadě léků, např. anabolicko-androgenní steroidy, diazepan aj.
 • drogám: alkohol, heroin, metadon, marihuana, amfetaminy aj.
 • výjimečně se projevuje i vliv životního prostředí, např. sójové mléko, mýdla a šampony s obsahem levandulového nebo čajovníkového oleje, fytoestrogeny, isoflavony
 • mechanickým vlivům tlakem, úderem, třením apod.
 • genetickým faktorům (Klinefelterův syndrom aj.)

Určit přesnou příčinu gynekomastie je často komplikované – většinou se objevuje kvůli kombinaci různých faktorů.

Diagnóza gynekomastie

Pokud máte podezření na gynekomastii, rozhodně vám neuškodí zajít si za svým doktorem, který vám pomůže, případně vás odkáže na odborníka. S tímto konkrétním případem vám kromě praktického lékaře může pomoci:

 • androlog
 • urolog
 • endokrinolog (specialista na žlázy s vnitřní sekrecí)
 • v případně pubertální gynekomastie i odborný lékař pro děti a dorost

O gynekomastii s doktorem Liborem Kmentem

Vyšetření gynekomastie

Lékař vás prohmatá, aby poznal, že se skutečně jedná o gynekomastii. Následně musí rozpoznat fyziologickou (tj. více méně přirozenou) gynekomastii od patologické, tj. způsobené nějakým onemocněním nebo jiným problémem.

Postupuje vylučovací metodou a soustředí se na:

 • nástup a průběh gynekomastie
 • výživu, konzumaci alkoholu a drog
 • užívané léky
 • příznaky nedostatku androgenů

Mimo jiné muži prohmatá genitálie, aby vyloučil nádor varlat.

Laboratorně poté může určit hladinu hormonů, stav jater a ledvin, podezření na nádory. Může provést ultrazvuk prsou, mamografické vyšetření (aby vyloučil rakovinu prsu), případně další úkony podle jeho dosavadních zjištění.

Léčba gynekomastie

I. a II. stupeň gynekomastie se dá léčit změnou životního stylu, správnou dietou a cvičením. Vážnější případy gynekomastie se léčí medicínsky, často chirurgicky.

Léčba gynekomastie svépomocí

U slabších případů gynekomastie stačí upravit svůj životní styl a se vším se vyrovnáte. Hlavní je navýšit produkci testosteronu a snížit produkci estrogenu. S tím vám pomůže následující:

 • Pravidelně cvičte. Pro zvýšení produkce testosteronu jsou ideální vysoce intenzivní silové cviky. Zvedejte větší váhy. Dělejte větší počet opakování. Nezapomeňte na benčpres, dřepy a mrtvý tah. Dopřávejte si jen krátké přestávky, méně než 90 sekund. Podívejte se na různé tréninky typu Tabata a HIIT.

 • Upravte svůj jídelníček. Po tréninku (ale i během zbytku dne) je důležité správně jíst. O vhodném jídelníčku pro produkci testosteronu a snížení estrogenu se dozvíte ve článku o andropauze.

 • Omezte alkohol. Alkohol funguje jako aromatóza, což znamená, že u mužů přeměňuje testosteron na estrogen a u žen estrogen na testosteron. Z tohoto důvodu je lépe se v konzumaci alkoholu mírnit.

 • Využijte doplňky stravy. Existuje hodně přípravků, které vašemu organismu pomůžou vytvářet testosteron rychleji. Mimo jiné se to týká i všech přípravků na lepší erekci a prodloužení sexuální výdrže, které jsou na testosteronu často založeny. Mimochodem, pravidelný sex tvorbu testosteronu podporuje také.
workout gynekomastie
Produkci testosteronu podporují intenzivní silové tréninky

Léčba gynekomastie medicínsky a chirurgicky

Doktor vám může doporučit léky stimulující produkci androgenů, případně tlumící produkci estrogenů. Ty jsou nejúčinnější v prvních dvou letech od vzniku gynekomastie.

Jinak je nutné chirurgické odstranění prsní žlázy, případně okolní tkáně. Tzv. mastektomie (odstranění prsní žlázy) zahrnuje i liposukci (odsání tuku).

Cena odstranění mužského prsu

Operace gynekomastie je hrazená pojišťovnou pouze v případě, že je doporučena endokrinologem. Jinak si ji musíte zaplatit sami.

Cena se bude odvíjet od toho, jaké služby si zvolíte. Cena operace se liší kliniku od kliniky. Operace jednoho prsu začíná na 15 tisících korunách, ale pokud k tomu přidáváte i liposukci, tak se může vyšplhat i na 40 tisíc.

K tomu připočtěte částky za konzultaci s plastickým chirurgem, předoperační vyšetření, hospitalizaci či elastické prádlo, které budete po operaci potřebovat, takže se snadno vyšplháte na 50 tisíc.

elastické prádlo po gynekomastii
Jednou z věcí, kterou budete po gynekomastii potřebovat, je speciální elastické spodní prádlo

Operace a následný odpočinek

Samotná operace se provádí za celkové anestezie a trvá 30 – 60 minut.

Chirurg nařízne dolní či boční okraj dvorce a odstraní prsní žlázu na postižené straně. Pokud je kolem hodně tuku, může ho odsát s pomocí liposukce. Po operaci zůstane jenom malá jizva.

 • V nemocnici muž obvykle stráví jenom 1 den a je propuštěn domů
 • 4 – 5 dní by měl nosit elastický obvaz
 • 7 – 10 dní by měl dodržovat klidový režim
 • Až 6 týdnů by měl nosit elastické spodní prádlo. Teprve poté může začít sportovat a tělo zatěžovat.
 • Do sauny se nepodívá až 3 měsíce

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Andropauza

Andropauza

Andropauza (také označována jako mužské klimakterium) je mužskou obdobou menopauzy. Během andropauzy muži přestávají produkovat mužské pohlavní hormony, což má vliv na jejich tělo i psychiku.... ...

Testosteron

Testosteron

Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů. Jedná se o mužský pohlavní hormon, který se tvoří ve varlatech a v buňkách nadledvinek. Testosteron se vytváří i v ženském organismu, avšak v mnohem menším množství než u mužů (díky tomu má na ženy i menší vliv).... ...

Gynekomastie - související

Související hračky

Články na téma

Vybíráme ze Sexypedie

Vybíráme z e-shopu