Co je superfetace?

Superfetace, přeoplodnění

Superfetace je vzácný stav, kdy spermie oplodní další vajíčko, i když už je v děloze zahnízděno jedno embryo (zárodek člověka). Obvykle k ní dochází od jednoho dne až k několika týdnům po oplodnění.

Název superfetace vychází z řeckého slova fetus čili plod. Mezi zvířaty je superfetace obvyklá u hlodavců, hospodářských zvířat, vačnatců, primátů a u některých ryb. 

Superfetace u lidí

U lidí je superfetace extrémně vzácná – zatím existuje pouze 10 známých případů. Je ale možné, že se o spoustě případech superfetace neví. O superfetaci víme tak málo, že její symptomy ještě nejsou dobře popsány. I když doktor objeví v ženině děloze dvojčata, může předpokládat, že vznikly z jiných důvodů než kvůli superfetaci.

Proč dochází k superfetaci

K superfetaci může dojít v případě zdvojené dělohy (je to vzácné, ale některé ženy se narodí se dvěma dělohami), anebo v případě neočekávané ovulace. Vědci spekulují, že k superfetaci dochází hlavně kvůli umělému oplodnění – žena otěhotněla přirozeně, aniž by o tom kdo věděl, a vědci jí zároveň do dělohy vložili embryo vzniklé ve zkumavce.

superfetace
Teoreticky můžete otěhotnět i během těhotenství. Takové případy jsou ale neskutečně vzácné.

Aby nastala přirozená superfetace, musí najednou dojít k 3 nepravděpodobným událostem:

  1. Ovulace během těhotenství. Jakkoliv při nidaci začne žluté tělísko vylučovat hormony, které ovulaci potlačují, občas k tomu nedojde dost rychle.
  2. Druhé vajíčko musí být oplodněno spermií. To je také nepravděpodobné, protože ženské tělo během těhotenství vytváří hlenovou zátku, která blokuje děložní hrdlo.
  3. Oplodněné vajíčko se musí uhnízdit v děloze (nidace). A to je obtížné, protože k nidaci jsou potřeba určité hormony, které ženské tělo obvykle nevylučuje, když už je žena těhotná. Druhým problémem je otázka, jestli bude v děloze dost místa pro druhé embryo.

Komplikace superfetace

Hlavním problémem spojeným se superfetací je, že jeden z plodů začne růst později a dítě musí být tedy porozeno předčasně (spolu s již vyvinutým dítětem), obvykle císařským řezem. Stále je však šance, že se obě dětí narodí zdravé.

Související zdroje


Související témata

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce (případně umělé oplodnění) jsou lékařské procedury sloužící k léčbě neplodnosti u žen i mužů. Podrobné informace o neplodnosti a metodách umělého oplodnění se dozvíte ve článku Neplodnost a umělé oplodnění: co dělat, když se vám nedaří otěhotnět?... ...

Děloha

Děloha

Děloha (latinsky uterus, řecky metra či hystera) je dutý svalový orgán ženské reprodukční soustavy. Svým tvarem připomíná obrácenou hrušku a její hlavní úlohou je vývoj plodu během těhotenství. Děloha se nachází za pochvou v dutině pánevní, kde je zavěšená na širokém děložním vazu.... ...

Nidace

Nidace

Nidace (anglicky implantation čili implantace) je zahnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Začíná 5. den po oplodnění a trvá až do 10. – 11. dne. Po menstruaci se ženské tělo cca dva týdny připravuje na ovulaci, tj. okamžik, kdy se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a může být oplodněno.... ...

Oplodnění

Oplodnění

Oplodnění (také oplození nebo fertilizace) je splynutí dvou pohlavních buněk vedoucí ke vzniku nového organismu. U lidí (a savců obecně) to znamená, že prostřednictvím pohlavního styku dojde ke splynutí mužské pohlavní buňky (spermie) a ženské pohlavní buňky (vajíčka).... ...

Vybíráme z e-shopu