Co je pilulka po, postkoitální antikoncepce?

Pilulka po, postkoitální antikoncepce

Pilulka po je všeobecně užívaný výraz pro postkoitální antikoncepci, která se používá především jako „první pomoc“ po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání jiné antikoncepční metody (protržený kondom, zapomenutá tableta perorální antikoncepce aj.).

Existují dva druhy nouzové antikoncepce, které se prodávají pod různými obchodními názvy:

  • tablety obsahující ulipristal acetát - EllaOne
  • tablety obsahující levonorgestrel - Postinor-2, Egianti, Escapelle, Afternor, Nulsora

INFO: Nejedná se o potratovou pilulku (nepřeruší již probíhající těhotenství), ale o tabletu, která za pomoci hormonů oddálí ovulaci a zároveň zahušťuje cervikální hlen a ztíží tak hybnost spermií.

Jak se používá postkoitální antikoncepce

Postkoitální antikoncepci je nutné užít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku (nejlépe do 12 hodin, nejpozději do 72 nebo 120 hodin podle typu pilulky), aby se zabránilo otěhotnění. Spolehlivost „pilulky po“ výrazně klesá s prodlužujícím se intervalem od sexu.

  • Postinor-2,, Egianti - 2 tablety naráz se užijí tak brzy, jak je to jen možné, nejpozději do 72 hodin po styku
  • Escapelle, Afternor, Nulsora - tableta se užije tak brzy, jak je to jen možné, nejpozději do 72 hodin po styku (tato tableta obsahuje dvojnásobné množství účinné látky, než je v přípravku Postinor-2 a Egianti, proto se užívá jen 1 tableta)
  • EllaOne - tableta se užije tak brzy, jak je to jen možné, nejpozději do 120 hodin po styku

Po užití postkoitální antikoncepce používejte bariérovou metodu (kondom, pesar) až do začátku dalšího menstruačního cyklu. Po 3 týdnech od užití je vhodné provést těhotenský test, případně navštívit gynekologa, abyste se ubezpečila, že byl přípravek byl účinný.

Kolik stojí pilulka po?

Pilulky po koupíte v lékárně za cenu kolem 500 Kč. Nepotřebujete recept od doktora a mnohdy se nemusíte prokazovat ani občanským průkazem. Pokud je vám méně než 16, můžete použít tabletky poslední záchrany pouze na doporučení lékaře. 

Co je potřeba vědět o pilulce po:

  • přípravky Postinor-2, Egianti, Escapelle, Afternor, Nulsora a EllaOne se nesmí užívat zároveň
  • nedoporučuje se užití nouzové tabletky vícekrát během jednoho menstruačního cyklu
  • postkoitální antikoncepce nezabrání vývoji plodu, pokud již došlo k uhnízdění vajíčka (po uplynutí 72/120 hodin od oplodnění), tedy pokud již těhotná jste
  • pokud kojíte, tak je doporučeno po užití léku EllaOne doporučeno 7 dní nekojit. Lék Postinor-2 nebo Escapelle užijte bezprostředně po kojení a poté dodržte pauzu 8 hodin do dalšího kojení dítěte.

Kdy nelze použít postkoitální antikoncepci?

  • pokud máte alergii na levonorgestrel / ulipristal-acetát
  • jestliže od předpokládaného početí uplynulo více než 72/120 hodin nebo máte podezření, že jste těhotná (např. menstruace zpožděná o více než 5 dní, v nezvyklé síle apod.)
  • pokud máte vážné onemocnění jater, těžké astma, nevysvětlitelné záchvaty migrén
  • pokud jste prodělala v minulosti mimoděložní těhotenství

POZOR! Postkoitální antikoncepce je vhodná pouze jako nouzové řešení a nemůže nahradit tradiční metody antikoncepce!

Možné nežádoucí účinky nouzové antikoncepce

Nouzová antikoncepce může často vyvolat bolesti hlavy, břicha, nevolnost či zvracení (většinou odezní v průběhu dalšího dne). Pokud se zvracení nebo těžký průjem objeví do 3 hodin od užití tablety, je nutné užít dávku novou.

Zvýšená dávka hormonů v nouzových tabletkách může u některých žen zapříčinit neočekávané krvácení. Toto krvácení není nebezpečné (nejedná se o potrat) a obvykle vymizí do příští periody. Pokud je však krvácení neobvykle silné, nebo ho doprovází příznaky jako silná bolest břicha nebo malátnost, je potřeba kontaktovat gynekologa.

Po užití postkoitální antikoncepce může docházet ke změnám menstruačního cyklu – změny délky krvácení, zpožďování nebo předčasný nástup menstruace.

Yuzpeho metoda

Pokud nemáte možnost pořídit si ani jednu z pilulek po, můžete vyzkoušet tzv. Yuzpeho metodu. Ta spočívá v tom, že si vezmete najednou 2-4 pilulky (podle množství obsažených hormonů) běžné hormonální antikoncepce do 48 hodin po nechráněném pohlavním styku a to samé zopakujete za 12 hodin.

Spolehlivost této metody je zhruba stejná jako u ostatních postkoitálních přípravků. Antikoncepce by však měla obsahovat estrogen i gestagen (např. Microgynon, Stediril 30 nebo Minisiston). U této metody doporučujeme konzultaci s gynekologem.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Escapelle

Escapelle

Escapelle je tzv. pilulka po, která se používá, pokud selhaly jiné metody antikoncepce (např. praskl kondom, špatně jste si spočítaly neplodné dny nebo si zapomněly vzít prášek). Hlavní aktivní látkou v Escapelle je levonorgestrel.... ...

Oplodnění

Oplodnění

Oplodnění (také oplození nebo fertilizace) je splynutí dvou pohlavních buněk vedoucí ke vzniku nového organismu. U lidí (a savců obecně) to znamená, že prostřednictvím pohlavního styku dojde ke splynutí mužské pohlavní buňky (spermie) a ženské pohlavní buňky (vajíčka).... ...

Pharmatex

Pharmatex

Pharmatex je lokální nehormonální spermicidní antikoncepce, kterou můžete sehnat i bez předpisu, a to jako globule či krém. Přípravky Pharmatex se zavádějí co nejhlouběji do vaginy, kde se rozpustí.... ...

Postinor

Postinor

Postinor je jedna z komerčních značek tzv. postkoitální antikoncepce. Jedná se o tablety používané po „nehodách“ při sexu, tedy pokud při něm selhaly jiné metody antikoncepce, sperma se dostalo do vaginy a hrozí nechtěné oplodnění (např.... ...

Pilulka po - související

Související hračky

Články na téma

Vybíráme ze Sexypedie

Vybíráme z e-shopu