Spermobanka, kryobanka

Spermobanka, kryobanka

Spermobanka je speciální instituce, která uchovává mužské sperma. Zamražování má několik důvodů: 

 • autokryokonzervace – uchování vlastních spermií pro svoji potřebu
 • darování spermatu – pro manželské a partnerské heterosexuální páry, které pro oplodnění nemohou využít spermií partnera
 • vědecké účely

Kryobanka slouží pro bezpečné uložení biologického materiálu v podmínkách hlubokého zmrazení, tedy nejen spermatu, ale také např. ženských vajíček a embryí.

Autokryokonzervace

Muži mají možnost nechat si zamrazit vlastní sperma pro své potřeby. To pak bude uchované a použitelné po příštích 20 let. Kryokonverzace (zamražení spermatu) se doporučuje mužům, kteří:

 • odkládají rodičovství (s věkem klesá hladina testosteronu a může se snížit i schopnost reprodukce)
 • mají diagnostikované některé závažné onemocnění a jsou v péči např. diabetologa, revmatologa či onkologa
 • chtějí jít na vasektomii (pro případ, že by v budoucnu přece jen chtěli dítě)
 • provozují rizikové sporty či povolání, kde hrozí poškození pohlavního ústrojí či trvalé znehodnocení kvality spermií
 • pohybují se ve zdraví škodlivém prostředí

Postup při autokryokonzervaci

Pokud si chcete nechat zamrazit spermie, čeká vás:

 1. Prohlídka, která vyloučí možné infekce, které by spermie znehodnotily.
 2. Odběr spermatu (masturbace do zkumavky v soukromí). 
 3. Stanovení spermiogramu (stanovení kvality spermií).
 4. Zamražení spermií.

Ceny se liší podle kliniky, ale počítejte s cenou cca 6 000 Kč za vyšetření a zamražení spermií a k tomu 2 000 za roční uskladnění.

Darování spermatu

Sperma může darovat zdravý plodný muž mezi 18 – 40 lety, který splňuje podmínky spermobanky (kritéria jsou natolik přísná, že projde zhruba jen jeden z deseti zájemců).  Každá spermobanka si může nastavit vlastní podmínky pro výběr dárců spermatu. Diskvalifikovat vás může, pokud kouříte, berete drogy, pijete příliš mnoho alkoholu, máte genetické choroby aj.

V Česku můžete za dárcovství spermií dostat okolo 10 000 Kč, záleží ale především na vybrané klinice. Dárcovství spermatu je u nás naprosto anonymní.

Jak probíhá dárcovství spermatu

 1. Zájemce o darování spermií musí podstoupit v prvé řadě vyšetření spermiogramu.
 2. V případě, že hodnoty spermiogramu vyhoví požadavkům podstoupí budoucí dárce genetickou konzultaci, při které s ním lékař podrobně probere osobní a rodinnou anamnézu a sestaví rodokmen.
 3. Následují vyšetření na urologickém oddělení a specifická genetická vyšetření, která jsou stanovená zákonem (testy na přítomnost pohlavně přenosných onemocnění a testování na přítomnost návykových látek v moči, genetické vyšetření na přítomnost patologických mutací v genu pro cystickou fibrózu a spinální svalové atrofie a vyšetření karyotypu, které odhalí případné nesrovnalosti v počtu chromozomů).
 4. Jakmile jsou všechna vyšetření provedena a vyhodnocena, určí se termín darování spermií. Při každé kryokonzervaci spermií se vyšetřuje moč a krev na pohlavně přenosné choroby (HIV, syfilis, žloutenku, chlamydie trachomatis). Počet kryokonzervací závisí na kvalitě dávky, většinou stačí 2 – 3 návštěvy.
 5. Po 180 dnech od poslední kryokonzervace spermií proběhne závěrečné vyšetření sexuálně přenosných infekcí.

TIP: Chcete být při dárcovství úspěšnější? Mrkněte se na článek Jak zlepšit kvalitu spermatu.

Pokud hledáte informace o spermobance, dejte si pozor na překlepy. Lidé často hledají spermabanka. Správná psaná forma je však jediná, a to spermobanka.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce (případně umělé oplodnění) jsou lékařské procedury sloužící k léčbě neplodnosti u žen i mužů. Podrobné informace o neplodnosti a metodách umělého oplodnění se dozvíte ve článku Neplodnost a umělé oplodnění: co dělat, když se vám nedaří otěhotnět?... ...

Ejakulace

Ejakulace

Ejakulace je prudké vypuzení ejakulátu, ke kterému dochází při orgasmu. Při mužské ejakulaci ze ztopořeného penisu vystříkne ejakulát (sperma). Během jedné ejakulace se uvolní dávka o průměrném objemu 2 – 6 ml ejakulátu.... ...

Ejakulát

Ejakulát

Ejakulát je výměšek pohlavních žláz. Skládá se ze spermií a semenné (seminální) plazmy. Spermie se tvoří ve varlatech, semenná plazma v přídatných pohlavních žlázách. Z těla se dostává během ejakulace.... ...

Oplodnění

Oplodnění

Oplodnění (také oplození nebo fertilizace) je splynutí dvou pohlavních buněk vedoucí ke vzniku nového organismu. U lidí (a savců obecně) to znamená, že prostřednictvím pohlavního styku dojde ke splynutí mužské pohlavní buňky (spermie) a ženské pohlavní buňky (vajíčka).... ...

Vybíráme z e-shopu