Prolaps dělohy aneb jak může gravitace ovlivnit váš intimní život

Co když intimní partie přemůže síla gravitace? Seznamte se s dámským strašákem číslo jedna – prolapsem dělohy. Tento vážný problém může zapříčinit až úplné vyhřeznutí orgánů z vaginy. Lze ho léčit? A jak moc ovlivní váš sexuální život? 

Prolaps dělohy aneb jak může gravitace ovlivnit váš intimní život

Spousta žen nemá ani tušení, že něco jako prolaps dělohy existuje, dokud na sobě nezpozorují nepříjemné příznaky, které ho doprovázejí. Na prevenci v tomto ohledu není kladen dostatečný důraz, intimní potíže si však nevybírají. Týká se to i vás? Pojďme si teď ukázat, co to prolaps dělohy vlastně je.

Co je prolaps dělohy

Děloha, respektice děložní tělo, je svalová struktura, která má v těle přesně dané místo. Pokud dojde k výraznému oslabení pánevního svalstva, vnitřní orgány (děloha, močový měchýř, střeva, konečník) ztratí podporu a sklouznou níž – prolaps je na světě. Jako výhřez pánevních orgánů pak označujeme vyboulení nebo vysunutí orgánů do pochvy nebo dokonce ven z ní. Prolaps má většinou významný vliv na snížení kvality života – ženy trápí tlak v podbřišku, inkontinence, bolest při sexu a hlavně něco, co jim v pozdějších stádiích vylézá z pochvy.

Ženy nejčastěji pociťují tzv. descensus, tedy pokles dělohy. Ten někdy vede k tomu, že děloha s sebou jakoby táhne i přední nebo dokonce zadní stěnu poševní. Přední nazýváme cystokéle (protože je v její blízkosti močový měchýř), zadní pak rectokéle (protože je v oblasti konečníku, tedy rekta). Někdy se děloha dokonce doslova obrátí “na ruby”, jako když obrátíte rukavici. Takto se pak dostává ven přes pochvu až před zevní rodidla. To je ten nejvážnější stav, který probíhá jako náhlá příhoda a obvykle se řeší radiálním operačním zákrokem.

Prolaps dělohy postihuje ženy všech věkových skupin, přičemž nejohroženější jsou ženy nad 50 let (pokles dělohy trápí až 50 % z nich). Podobně jako u ostatních zdravotních potíží, tak i u prolapsu jde především o čas – čím rychleji je zahájena léčba, tím rychlejší je návrat k normálu.

Výhřez dělohy
Pokleslá děloha v posledním stádiu už kouká z pochvy ven

Příčiny poklesu dělohy

Mezi rizikové faktory patří vrozená slabost pánevního svalstva, nadváha, chronický kašel (např. u kuřáků či astmatiků), komplikované porody (mnohočetné porody, velké plody, porodnické operace apod.) či stavy v menopauze. Značným problémem může být časté a opakované zvedání těžkých předmětů, ale také zvýšení břišního lisu při zácpě.

Mnohdy jde o kombinaci různých faktorů. Pokud má žena vrozenou slabost pánevních svalů, porodí a v šestinedělí se dostatečně nezregeneruje, je velká pravděpodobnost, že se s poklesem dělohy setká. Po vaginálním porodu totiž může dojít k narušení vazů a pojivových tkání. Ženy by proto měly v šestinedělí odpočívat, vyvarovat se fyzické zátěži a dát svému tělu dostatečný čas na regeneraci.

Snížená děloha pak nejčastěji trápí ženy ve stáří. Po menopauze dochází k prolapsu v důsledku hormonálních změn, které snižují elasticitu tkání – ty se pak mohou oslabit a ztratit svou podpůrnou funkci.

Příznaky povoleného pánevního dna se mohou i nemusí objevit

To, že je něco v nepořádku, si ženy uvědomí mnohdy až ve chvíli, kdy si v pochvě nahmatají něco jako malý balónek. Zpočátku lze útvar zatlačit zpět, v pokročilejších stádiích je bolestivý a vrátit nejde. Příznaky poklesu dělohy však mohou být různé a někdy se ani žádné neobjeví – záleží na typu a stupni prolapsu. 

Nejčastější příznaky snížené dělohy:

- bolest při sexu
- tlak v pánvi
- pocit “sezení na míči“
- bolest v dolní části zad
- časté močení nebo inkontinence
- problémy s vyprazdňováním
- časté infekce močového měchýře
- vyboulení v oblasti vaginálního otvoru

Typy výhřezu pánevních orgánů

K výhřezu může dojít na třech místech – na přední straně poševní, zadní straně poševní nebo v horní části pochvy. U mnoha žen dochází ke kombinovanému výhřezu.

Pokles přední poševní stěny

V tomto případě močový měchýř (cystokéla) nebo močová trubice tlačí na přední stěnu pochvy, která se vyklene do poševního vchodu. Díky tomu se mění úhel mezi močovým měchýřem a močovou trubicí, a stav proto často doprovází inkontinence. Navíc se měchýř neúplně vyprazdňuje a v zadržené moči se množí bakterie, které způsobují časté záněty močových cest.

Pokles zadní poševní stěny

Při sestupu zadní poševní stěny sestupuje konečník nebo tenké střevo (často obojí). Sestoupením může vzniknout kapsa, ve které se hromadí stolice. Ženy potýkající se s prolapsem zadní poševní stěny často trápí zácpa.

Pokles vrcholu dělohy

Při poklesu přední či zadní poševní stěny nemusí ještě nutně sestupovat děloha. Ta poklesne v případě, kdy jsou oslabeny nebo poškozeny její závěsné vazy. V raném stádiu je pokleslá děloha skrytá v pochvě a může tlačit na konečník či močový měchýř. V pokročilém stadiu už vystupuje z pochvy ven (a spolu s ní močový měchýř nebo střevo). Vše je skryto pod pružnou stěnou pochvy. 

Stadia prolapsu dělohy

1. stupeň – mírný sestup, hrdlo nedosahuje k poševnímu vchodu
2. stupeň – hrdlo dosahuje k poševnímu vchodu
3. stupeň – celá děloha je vyhřezlá

Typy prolapsu
Typy prolapsu pochvy

Pokles dělohy v těhotenství

Za normálních okolností je děloha velká zhruba 8 až 10 centimetrů a váží okolo 50 až 100 gramů. Během těhotenství se však roztáhne a po porodu může vážit až 1 kilogram! V šestinedělí pak dochází k “zavinování dělohy“, kdy se ona i okolní orgány pomalu vrací na své místo – ženám se najednou lépe dýchá, nepotřebují neustále močit a vytrácí se i potíže s pálením žáhy.

V šestinedělí je důležité odpočívat a nepřepínat se (nosit těžké věci, chodit v podpatcích, silové tréninky), jinak může dojít k výhřezu dělohy. V tomto období je vhodné začít pomalu cvičit pánevní dno (pokud by pro vás bylo cvičení namáhavé nebo zvyšovalo poporodní krvácení, odložte ho na později).

Diagnostika poklesu poševní stěny

Prolaps dělohy vám diagnostikuje odborný lékař vyšetřením pánve – a to buď ultrazvukem, CT vyšetřením břicha a pánve nebo magnetickou rezonancí.

Jak léčit prolaps?

Sestup dělohy je poměrně časté onemocnění, jehož léčba má v České Republice vynikající výsledky. Jestliže problém odhalíte včas, nemusíte ani podstupovat chirurgický zákrok. U žen s prolapsem 1. a 2. stupně se obvykle doporučuje cvičení pánevního dna a nošení pesaru. Ale ani v pokročilejších stádiích není nic ztraceno. Od prolapsu vám pomůže operace – a čím dřív zákrok podstoupíte, tím dřív se váš život vrátí k normálu.

Léčbu prolapsu dělíme na konzervativní (Kegelovy cviky, pesar, hormonální léčba) nebo chirurgickou.

Při poklesu dělohy pomáhají Kegelovy cviky

Povolené pánevní dno můžete dostat zpátky do kondice pomocí jednoduchých Kegelových cviků, které posilují svalstvo fixující pánevní orgány. Návod na toto jednoduché, ale velmi účinné cvičení naleznete v článku Kegelovy cviky pro ženy.

Trénink pánevních svalů také dokáže prolapsu a dalším problémům, jako je například inkontinence, snadno předcházet.

Pesar nedovolí pánevním orgánům sestoupit

Pesar je plastová pomůcka, nejčastěji ve tvaru kroužku, která se zavádí do pochvy, kde poskytuje podporu pro sestupující orgány a zmírňuje příznaky výhřezu. Uvnitř pochvy se pesar opírá o pánevní svaly a mechanicky nedovoluje poševním stěnám ani děloze sestoupit. Pokud pesar ženě vyhovuje, může ho nosit i dlouhodobě. Většinou se však používá v období před operací nebo v případech, kdy žena plánuje otěhotnět.

Pesar se hodí buď jako dočasné řešení nebo se používá u podstatně starších žen, které již například neprovozují sex. Je totiž velmi nepraktické vždy pesar vyndat a pak zase následně zavést - má určitý rozměr a většinou jej musí zavést znovu lékař. Pesar se musí po zavedení v pochvě otočit tak, že se na jedné straně opře o stydkou sponu a na straně opačné o křížovou kost.

Pesar při prolapsu
Existují různé druhy pesaru - kroužkový pesar, miskový pesar, kostkový pesar a další. 

Hormonální léčba prolapsu v menopauze

Ženám po menopauze s nižším stupněm prolapsu se obvykle předepisují estrogeny. Tyto hormony zvyšují prokrvení a obsah kolagenu v poševní sliznici, čímž zmírňují příznaky prolapsu. Lokální estrogeny se často předepisují i s pesarem, aby bylo sníženo riziko narušení sliznice pochvy.

Léčba trvá vždy jen určitou dobu, protože při delším užívání existuje nebezpečí tzv. hormonálně dependentních (závislých) nádorů, které by estrogen mohl vyvolat. Někdy ženy užívají tzv. hormonální substituci, což jsou nízké dávky hormonů, které se berou denně podobně jako antikoncepce.

Chirurgická léčba prolapsu

Existují tři hlavní možnosti chirurgické léčby – rekonstrukční (plastika), uzavírající operace a hysterektomie. Účelem plastiky je vrátit pánevní orgány do jejich správné pozice při zachování sexuálních funkcí. Zákroky provádějí zkušení lékaři na specializovaných gynekologických pracovištích. Operaci lze provádět několika cestami – vaginálně nebo řezem či laparoskopicky přes břišní stěnu.

Při klasické operaci se sešívají svaly pánevního dna k sobě, což má za následek zpevnění svalového lůžka. U takto operovaných pacientek však hrozí velké riziko recidivy. Častěji jsou prováděny tzv. “síťkové operace“, kdy se vkládají podpůrné materiály mezi svaly či orgány tak, aby zesílily stěnu pánevního dna.

Poševní uzavírací operace (kolpokleiza) se praktikuje u starších žen s rozsáhlým výhřezem, které už nemají v úmyslu být nadále sexuálně aktivní. Během této operace lékař sešije poševní stěny k sobě, díky čemuž už nebude docházet k výhřezu. Výhodou této metody je krátký operační čas, rychlá rekonvalescence a poměrně velká míra úspěšnosti (90 - 95 %).

Při hysterektomii je chirurgicky odstraněna děloha přes břicho, laparoskopicky nebo poševní cestou. Při operaci se uzavře cévní zásobování dělohy, ta se odstraní a pahýl pochvy se zavěsí na podpůrný aparát dělohy. 

Odstraněním dělohy (včetně čípku děložního) dojde ke zkrácení pochvy v horní části, která je pak, jak již bylo řečeno, zakončena tzv. pahýlem. Zkrácení pochvy někdy následně vede k dyskomfortu při sexuální aktivitě, zvláště pak pokud je muž více “vybaven”.

Jaký zákrok je pro vás vhodný?

Neexistuje jeden typ operace vhodný pro všechny ženy. Váš ošetřující lékař s vámi prodiskutuje všechny možné varianty operace a doporučí vám tu nejlepší  léčbu v závislosti na vašem zdravotním stavu a potřebách. Obecně se však chirurgické řešení doporučuje až ve chvíli, kdy už žena nemá v plánu otěhotnět.

Prolaps a sex

Prolaps dokáže pěkně zatočit se sebevědomím ženy. Co když se problémy s milováním zhorší? Nebo co když bude partnerovi vyhřezlá děloha vadit? Pokud je výhřez mírný nebo střední, neměl by výrazně ovlivnit vaše ani partnerovo sexuální uspokojení. A nemusíte se obávat ani toho, že by milování prolaps zhoršovalo. Naopak, sexem své pánevní svalstvo pěkně protáhnete. Na závěr pro vás máme pár tipů, jak si užít sex i v případě, že vás trápí pokles pánevních orgánů.

1. Kvalitní lubrikace

Prolaps je spojený se ztenčením poševních stěn. Kvalitní lubrikant vám pomůže ochránit vnitřní tkáně před poškozením. Důkladným promazáním navíc eliminujete nepříjemné pocity a diskomfort.

2. Vyhněte se některým polohám

Vyvarujte se milostným polohám, při kterých je žena nahoře (např. "na koníčka" nebo "amazonka") nebo stojí (např. "na stojáka" ). V takových pozicích je vyvíjen větší tlak na pánevní dno.

3. Milujte se na misionáře

Zkuste upravenou misionářskou polohu (podložte si pánev polštářem nebo stylovou podložkou pro sex) – ta je při poklesu pánevních orgánů nejpohodlnější.

4. Komunikujte

Řekněte partnerovi o svých problémech. Milování není o tom, že to nějak přetrpíte, aby si partner trochu užil. Je důležité, abyste se u sexu cítili dobře oba. Když vám bude něco nepříjemné, můžete spolu najít vhodnou alternativu.

5. Poraďte se s fyzioterapeutem zaměřeným na pánevní dno

Ten vám navrhne cvičení pánevního svalstva na míru a také vám poskytne užitečné rady pro zlepšení milostného života.

Milostné polohy při prolapsu
Tahle milostná poloha zatočí s gravitací

Prevence prolapsu pochvy je snadná

I výhřezu pochvy se lze vyhnout. Stačí změnit životní styl – přestat kouřit, začít trochu sportovat a pravidelně cvičit Kegelovy cviky. Předcházet prolapsu můžete i nošením venušiných kuliček a vaginálních činek (ty mají tendenci vyklouzávat z pochvy a jejich zadržováním uvnitř procvičujete pánevní svalstvo). Rovněž není radno podceňovat regeneraci těla v šestinedělí. 

Pokud na sobě pozorujete některé z příznaků prolapsu, nestyďte se a navštivte svého lékaře. Problémy s pokleslým pánevním dnem jsou běžné a dají se řešit.

Použité zdroje

Vybíráme z e-shopu