Sex po porodu aneb jak zkrátit sexuální půst?

Sex po porodu už není jako dřív? Přečtěte si rady, jak zlepšit sexuální život po narození dítěte. Začneme šestinedělím a tipy jak si zkrátit sexuální půst. Dozvíte se vhodné polohy pro sex po porodu a tipy na erotické pomůcky, když to posteli neklape. Zmíníme také antikoncepci po porodu vhodnou pro kojící ženy, která neovlivňuje chuť mateřského mléka a neohrožuje novorozence.

Sex po porodu aneb jak zkrátit sexuální půst?

Stres a starosti s dítětem odkládají sex na neurčito.
Teď myslet na sex?
Ani pomyšlení!
Ještě musím vyžehlit,
přebalit, nakojit...

Porod a následná péče o dítě mohou být pro ženu náročné, ale není to důvod proč skončit se sexuálním životem. Důležité pro oba partnery je zpomalit a najít nový životní rytmus jako rodina. Sex je jednou ze čtyř oblastí partnerského soužití (vedle finanční oblasti, trávení společného času a výchovy dětí) a rezignovat na sex by byla škoda. Nepřipravte se o tento požitek.

Šestinedělí

Šestinedělí je období přibližně šesti týdnů po porodu, kdy se tělo ženy navrací do stavu před otěhotněním. V praxi to znamená, že se ženě hojí všechna viditelná i mikroskopická porodní poranění. Například nástřih hráze (episiotomie), trhliny na děložním hrdle, trhliny stydké oblasti apod. Žena během šestinedělí krvácí, tomuto krvácení se říká očistky a ty jsou vysoce infekční. Proto by žena měla dbát na zvýšenou hygienu a omývat rodidla po každém močení či stolici a zároveň větrat poranění, aby se snáze zhojila. Neméně důležitá je i hygiena a péče o prsy.

Šestinedělí a sex

V šestinedělí je třeba hodně odpočívat, vyhnout se stresu (je-li to alespoň trochu možné) a především být sexuálně zdrženlivý alespoň do té doby, než žena přestane krvácet a zahojí se. Násilné zkracování tohoto období může vést k bolestivým pocitům při sexu nebo k zánětlivým komplikacím, protože v této době je ženský genitál méně odolný k vzestupným infekcím. Mnoho žen také trpí po porodu inkontinencí, nedostatečnou přirozenou lubrikací vagíny nebo hemeroidy (křečová žíla v oblasti konečníku), což sexualitu trochu komplikuje. Ale nevěste hlavu, hemeroidy lze vyléčit úpravou stravy, čípky či sedací koupelí v dubové kúře nebo mastmi, které léčí a zároveň znecitlivují. V lékárně vám jistě poradí.

Kojení zvyšuje hladinu hormonu prolaktinu
Více kojení, méně sexu
(kvůli hormonu prolaktinu)

V šestinedělí nemá většina žen na sex ani pomyšlení. Není to jen kvůli bolesti a citlivosti rodidel – přichází také deprese, plačtivost, chronická únava, starost o dítě, špatná koncentrace na sex a nespokojenost se svým vzhledem. Žena je více matkou než partnerkou a sex jí může být lhostejný. Způsobuje to hormon prolaktin, jehož hladina se zvyšuje při kojení.

Čím více žena kojí, tím více má mateřského mléka a zároveň vyšší hladinu prolaktinu, který zvyšuje kvalitu mléka. Ovšem o to menší je také chuť na sex. Chuť na sex se obvykle vrátí po ukončení kojení.

Antikoncepce

Pánové a dámy teď pozorně čtěte, každá žena je za život schopna porodit 15–20 dětí, takže antikoncepci rozhodně nepodceňujte ani po porodu. Existuje totiž teorie, že kojení funguje jako antikoncepce, s absolutní jistotou to ale říci nelze. Kdo by přeci jen trval na této přirozené formě antikoncepce, jsou jistá kriteria, která musí kojící žena splňovat, aby to fungovalo:

Pravidla pro antikoncepci kojením

  • Dítě musí být kojeno výlučně z prsu a to ve dne i v noci podle potřeby, kromě mateřského mléka nedostává jinou výživu ani tekutiny.
  • Dítě nesaje dudlík, paleček a ani z láhve.
  • Dítě je během 24 hodin kojeno 10–12x (minimálně 4 minuty po spuštění reflexu let-down – uvolnění zadního mléka).
  • Během 24 hodin nesmí mezi kojením vzniknout prodleva delší 6 hodin (například v noci).
  • Dítě není starší šesti měsíců.
  • Matka ještě neměla menses (pozor – otěhotnět může žena již s první ovulací, která menstruaci o pár dní předchází).

Jsou-li všechna tato kritéria bez výjimky splněna, nabízí tato metoda 98% ochranu před početím. Jestliže však i jediné nesplňujete, použijte ještě jinou metodu antikoncepce, protože otěhotnět lze i během šestinedělí.

Nitroděložní tělísko je spolehlivou volbou antikoncepce po porodu.
Nitroděložní tělísko –
spolehlivá antikoncepce

Další druhy antikoncepce po porodu

Jako další antikoncepce jsou vhodné lubrikované kondomy, spermicidní lubrikační gely a gestagenní hormonální antikoncepce (bez estrogenu, umělé hormony). Poté, co se děloha navrátí do stavu před otěhotněním lze aplikovat i nitroděložní tělísko (IUS), které funguje jako spolehlivá antikoncepce až 5 let. O vhodnosti antikoncepce se poraďte se svým gynekologem.

Jak obnovit sexuální život po porodu?

Kdy se sexem začít?

Sex po porodu je vhodný až po šestinedělí (šest týdnů po porodu), když se žena zcela zahojí a přestane krvácet a špinit. Pokud byl porod fyziologický (proběhl hladce a bez vážných komplikací), žena již nekrvácí ani nešpiní a má chuť, můžete sexuální život obnovit i dříve. Po porodu, který proběhl císařským řezem (sekce), je možné začít se sexem již po čtyřech týdnech, ale je důležité vyhnout se tlaku na břicho, takže misionářská poloha nebude to pravé.

Kegelovy cviky

Kegelovy cviky pro rekonvalescenci po porodu.
Kegelovy cviky jsou vhodné
pro rekonvalescenci po porodu.

U žen, které nedávno porodily, jsou při sexu běžné bolesti vagíny. Tato bolestivost může trvat i devět měsíců, než se žena úplně zahojí, obnoví se pružnost a sex si naplno vychutná. Sexuální abstinenci můžete zkrátit procvičováním intimních partií Kegelovými cviky, které jsou vhodné i po císařském řezu. Jejich technika spočívá v postupném zatínání svalů pánevního dna (svěrače). Pro efektivní cvičení je dobrá pravidelnost v ideálním případě třikrát denně na pět minut. Kegelovy cviky lze provádět kdekoli i v autobuse. Podrobnosti o Kegelových cvicích a cvičení po porodu najdete v samostatném článku.

  • Ze života:  Žena se od vás odtáhne, budete-li ji chtít obejmout, protože si myslí, že chcete sex. A dojde k začarovanému koloběhu, protože vy ji nebudete chtít obejmout, protože se od vás zase jen odtáhne a žena bude čím dál frustrovanější a depresivní a vám to také nebude příjemné. Naznačte ji, že nechcete sex, že se chcete jen přitulit a spát.
Zkuste společnou masturbaci ve sprše.
Erotické hrátky ve vaně

Tipy ke zkrácení sexuálního půstu

Sexuální půst po porodu nemusí trvat věčně, ani když žena nestojí o klasický koitální styk. Není důležité, jak se milujete – uspokojit se lze přece i orálním sexem, příjemná by vám mohla být i poloha 69. Partnera můžete přizvat na společnou masturbaci do sprchy, nebo ho prostě na férovku vykuřte. Třeba vám za odměnu pohlídá dítě a vy se budete moct v klidu vyspat. Smajlík - úsměv

Určitě to je lepší, než aby se na vás díval, jak vás styk bolí nebo že to chcete už mít brzy za sebou. Do sexu se nenechte nutit. Z erotiky (chtěla bych) by se neměla stát povinnost (měla bych).

Erotické pomůcky

Pokud se muž cítí vaším odmítáním sexu frustrovaný, zkuste mu pořídit exkluzivní honítko Pink Lady či několik Tenga vajíček. Sex také můžete oživit análním vibrátorem pro muže, nebo lubrikačními gely s příchutí jahod, banánů a jiného ovoce. Zajímavým zpestřením je i vibrátor do vany.

Pink Lady pro muže, kteří nevydrží čekat celé šestinedělí.
Když je muž sexuálně frustrován,
potěšte ho Pink lady.
Masturbátory Tenga Egg - zážitek pro sexgurmány
Tenga vajíčka také rychle
pomohou při erekci :)
Potěšte muže stimulátorem prostaty Rude Boy
Vibrátor Rude-Boy
pro masáž prostaty

Jaké sexuální praktiky po porodu vynechat?

Nevhodné polohy a praktiky

Pokud má žena při milování bolesti, zkuste nejdříve jiné polohy a praktiky, třeba poloha na koníčka, kdy si intenzitu penetrace i rychlost styku určuje žena sama. Pokud ani to nepomůže, vynechte koitální sex, do té doby, než se žena úplně zahojí. Jakmile se obnoví pružnost vagíny, oba si sex vychutnáte naplno. Má-li vaše partnerka citlivé nebo bolestivé prsy, zkuste se jim při sexu raději vyhnout, ať ženu od erotických hrátek spíše neodradíte. V období kojení jsou prsy především pro dítě.

A pokud trváte na koitálním styku a chcete překousnout menší bolestivost, větší množství lubrikačního gelu na silikonové nebo vodní bázi jen prospěje a zpříjemní vaši soulož. Pokud ženu styk bolí, trochu zpomalte, pokud není čas (kvůli dítěti – ať jej pohlídá babička) dejte si anální rychlovku (samozřejmě s patřičnou dávkou lubrikantu). Ženám, které mají hemeroidy, anální sex nedoporučujeme, protože nejen že je velmi bolestivý, ale stoupá také riziko infekcí, zanícení a sexuálně přenosných onemocnění.

Místo afrodiziak zkuste svůdné prádélko.
Místo afrodiziak zvolte
sexy prádélko

Stop tabletám na libido (kvůli kojení)

Dále zapomeňte na tablety a chemické povzbuzovače libida pro ženy (např.: Argin Max), nejsou vhodné pro kojící matky. Vyzkoušejte raději jiné afrodisiakum třeba svůdné prádélko nebo přírodní látky. Více o afrodiziacích a zvýšení chuti na sex v samostatném článku.

Přílišné nárazy vs. hormon relaxin

Buďte v sexu opatrní, i co týče přílišného narážení partnerky. Půl roku po porodu ji v těle koluje hormon relaxin, který je produkován v těhotenství placentou, aby se žena snadněji otevřela pro porod. Proto by půl roku po porodu, než se relaxin z těla vyloučí, neměla provozovat cviky spojené s nárazy. Patří tam i běh, kickbox a různé poskoky.

Závěrečný tip pro muže

  • Každá žena je po porodu v jednom kole, takže potřebuje na chvíli vypnout a odpočinout si, aby mohlo vůbec k nějakým erotickým hrátkám dojít. Takže pohlídejte dítě na pár hodin mezi kojením, ať se vaše polovička vyspí nebo si dá teplou vanu.

    A pánové, hlavně chválit, chválit, chválit! Když budete ženě říkat, že zase přibrala pár kilo, určitě si cestu k sexu spíše zablokujete, než otevřete.


Související hračky