Travesti, Travesty

Travesti, Travesty

Travesti show je představení na pomezí divadla. Tradičně spadá do humoristického žánru, který zpracovává vážné téma zlehčujícím způsobem.

Travestita je muž, který se převléká za ženu, aby v této podobě vystupoval, nejčastěji v rámci představení kabaretního typu.

Co je travesti show?

Travesti show je performance, způsob uměleckého vyjádření, při němž se zpravidla muži oblékají, líčí a chovají jako ženy. Často napodobují slavné osoby, občas dochází až ke karikatuře žen a ženskosti. Travesti umělci se občas inspirují u burlesky, v té však vystupují ženy a oslavují ženské tělo.

Pro české travesti show a travestity je typické zakrývání (popírání) mužského těla a snaha napodobit co nejvěrněji (a nejkrásněji) konkrétní ženu.

Oproti drag show, která se často snaží o smazání stereotypů, má česká travesti show spíše tendenci na stereotypech stavět a posilovat je, neboť představení pak působí o to vtipněji.

Jakkoliv se jedná primárně o muže převlékající se za ženy, v rámci vystoupení se může objevit i žena převlečená za muže, nebo dokonce člověk imitující zvíře.

V rámci travesti show se dnes setkáte například i s imitováním dětské postavičky krokodýla Schnappiho

Varietní travesti show

Varietní travesti show se nejvíce podobá divadlu. Skupiny během představení využívají kulisy, mění jednotlivé scény a mají divadelní pauzy.

Většinou se hraje v divadlech, kulturních domech a společenských sálech. Tento způsob travesti show je typický pro performery, kteří se travesti živí profesionálně – kupříkladu skupiny Screamers, Hanky Panky a Techtle Mechtle.

Klubová/napodobující travesti show

Klubová/napodobující travesti show se více podobá zahraniční „drag show“.

Představení probíhají většinou na diskotékách. Dalším typickým prostorem jsou plesy (ve formě půlnočního překvapení) nebo soukromé a firemní večírky či gay kluby.

Typickými představiteli varietní/klubové travesti show je v Praze například travesti kabaret Tingl Tangl.

Proč lidé dělají travesti show

Průzkum z roku 2011 identifikoval 3 hlavní důvody, proč se lidé pouštějí do travesti. Většinou jim jde buď o:

  • umělecký projev
  • přivýdělek, boj o slávu
  • cestu k transsexuální přeměně

Neplést s…!

Transvestita =  transvestity sexuálně vzrušuje a uspokojuje převlékání se do šatů opačného pohlaví a vystupování v roli ženy. Po změně pohlaví netouží.

Transsexuál = neidentifikuje se se svým vrozeným pohlavím a chce změnu.

Drag = univerzální pojmenování pro převlékání se do opačného genderu s účelem veřejného vystupování. Rozlišuje se zpravidla přidáním „queen“ pro muže travestující ženy a „king“ pro ženy předvádějící muže.

Petr Vostárek alias Chichi Tornado, travesti
Petr Vostárek alias Chichi Tornado, jeden z nejznámějších českých travestitů. Narozdíl od jiných performerů se nesnaží zakrývat, že je muž (viz odhalená chlupatá hruď), což je pro českou travesti scénu neobvyklé.

Co dalšího s tím souvisí

Cross-dressing (také psáno jako CD) = označuje samotný akt převlékání se (příp. líčení) do opačného genderu, přijímání opačných genderových atributů. (Nemusí být spojen se sexualitou.)

Transgender (TG) = prostor pro všechny trans identity tj. těch, jejichž biologické tělo není v nějakém směru v souladu s tradičně vnímaným genderem (mužstvím a ženstvím). Patří sem intersexualita, transsexualita, transvestitismus, ale také samotné travesti a drag show. Je možné sem zařadit i další identity (androgynie, gender blending, shemales atd.).

Cross-dressing
Kupříkladu na divadle není převlékání za opačné pohlaví ničím neobvyklým 

Proč se to tak plete?

Jednoduše řečeno, kvůli podobnosti slov a obecné neinformovanosti široké veřejnosti. 

Nejčastěji dochází k záměnám travestismu s transvestitismem. První z pojmů pochází z francouzštiny („travestir“ – převléci se), kořeny druhého je pak možné hledat v latině („trans“ – přes, „vestire“ – oblékat se). 

Slovo transvestitismus poprvé použil lékař Magnus Hirschfeld na začátku 20. století pro označení osob (bez ohledu na to, zda šlo o muže či ženy a zda byli hetero-, homo-, bi- či asexuální), u nichž převlékání se (cross-dressing) bylo spojené se sexuálním vzrušením a zájmem. Takto jej chápeme dodnes. 

Naproti tomu francouzské „travesti“, ale i od něj odvozené anglické „travesty“ mají význam překroucení, převrácení a parodie, nebo také – převlečení. Přenesení tohoto významu se objevuje i v Česku v souvislosti s literární vědou a divadelními formami.

Travestie = žánr humoristické literatury, která zpracovává vážné nebo vznešené téma zlehčujícím až karikujícím stylem. Vznikl za renesance.

Rôle travesti čili kalhotková role = divadelní termín označující herce, kteří hrají roli opačného pohlaví.

Historie travesti

Travesti vychází z divadla. V minulosti bylo převlékání mužů za ženy na divadelních prknech zcela normální – obzvláště proto, že ženy divadlo hrát nesměly. Proto se muži strojili za ženy už v Antickém Řecku, Římě, v renesanci či ve feudálním Japonsku. Zrovna tak bylo obvyklé, že se muži převlékali za ženy na karnevalech a masopustech.

Původ české travesti show stejně jako "drag queen" je spojený s homosexuály. Z důvodu komunistické izolace (více než 40 let) se lidé v Československu dlouho nemohli potkat a konfrontovat s novými myšlenkovými proudy. V době, kdy nové myšlenkové proudy byly na západě považovány za normální, my jsme o nich ještě ani nevěděli. Homosexualita byla na našem území dlouhou dobu velmi potlačována. Svobodnější časy pro homosexuály nastaly až po společensko-politické změně v roce 1989.

- z Diplomové práce „Postavení travesti show v mediální kultuře“

V Česku přestala být homosexualita nezákonná v roce 1961 (nad 18 let, bezúplatná a soukromá). V 80. letech vznikly v Praze dvě gay diskotéky. Od roku 1990 byl homosexuální sexuální styk povolen od 15 let a od roku 1993 přestala být homosexualita léčena jako nemoc.

První česká veřejná travesti show se konala na pražské diskotéce „Na homolce“ v roce 1990.

Do roku 1995 se travesti show konala výhradně v klubech. V letech 1995-1996 vznikla první oficiální travesti kabaretní scéna v Praze. V roce 1997 se travesti show postupně začala rozšiřovat do kulturních domů, kde ji poprvé mohli spatřit také heterosexuálně orientovaní jedinci.

- z Diplomové práce „Postavení travesti show v mediální kultuře“

Mezi nejznámější české travesti skupiny současnosti patří Screamers, Golden Cats, Hanky Panky a Techtle Mechtle.

Související zdroje


Související témata

Burleska

Burleska

Burleska (z anglického burlesque) je literární, dramatický a muzikálový žánr založený na humoru, karikatuře a ženské kráse. ... ...

Drag King

Drag King

Označením Drag King se v nejširším smyslu slova označuje kdokoliv (bez ohledu na sexuální preference a pohlaví), kdo vědomě... Označením Drag King se v nejširším smyslu slova označuje kdokoliv (bez ohledu na sexuální preference a pohlaví), kdo vědomě předvádí znaky mužství (maskulinity) oblečením, maskováním a chováním.... ...

Drag Queen

Drag Queen

Pojmem Drag Queen je označována osoba mužského pohlaví, která se za účelem pobavení společnosti převléká za ženu. Součástí převleku je i výrazná – až přehnaná – stylizace do ženské role; tomu odpovídá uzpůsobení výšky hlasu, gestikulace a celkového chování.... ...

Go go tanec

Go go tanec

Go-go tanec předvádí najaté tanečnice a tanečníci v nočních klubech. Nemá jasnou formu - jeho smyslem je rozproudit zábavu a odvázat návštěvníky, aby tančili a kupovali alkohol. Go go tanečnice se nesvlékají, ani neposkytují erotické služby.... ...

Transgender

Transgender

Pojem transgender (zkráceně trans) se používá pro označení lidí, jejichž genderová identita (autoidentifikace, pohlavní totožnost)... Pojem transgender (zkráceně trans) se používá pro označení lidí, jejichž genderová identita (autoidentifikace, pohlavní totožnost) není v souladu s pohlavím, které mají od narození.... ...

Vybíráme z e-shopu