Jak správně pečovat o vaginu? Nedejte šanci zápachu, mykóze ani infekcím

Správná péče o vaginu je důležitá. Co dělat, aby byla zdravá a vy šťastná? Přečtěte si o správných zásadách intimní hygieny a vaginálních potížích. Poradíme vám, jak si udržet zdravé poševní prostředí a zatočit se zápachem, mykózou i infekcemi.

Jak správně pečovat o vaginu? Nedejte šanci zápachu, mykóze ani infekcím

Na světě nenajdete dvě stejné vaginy. Odlišují se svou velikostí, tvarem, odstínem i mírou ochlupení. I jejich aroma je různé – vagina někdy voní nasládle, jindy zemitě nebo pižmově. Vždy záleží na aktuálním složení jídelníčku i fázi menstruačního cyklu, protože množství bakterií produkujících všem známé intenzivní aroma, se neustále mění.

Jak vypadá zdravá vagina? Seznamte se s tím, co máte tam dole

Vagina by nikdy neměla vonět po fialkách. I poševní výtok je zcela běžný a za normálních okolností nás nemusí děsit. Pokud je výtok čirý či bělavý a nedoprovází ho zápach a nepříjemné pocity, poukazuje na fungující poševní sliznici.

Vaginální výtok během menstruačního cyklu

Konzistence poševního výtoku se mění v průběhu celého cyklu. V první fázi ho zpravidla bývá méně nebo se nevyskytuje vůbec. V období ovulace, kdy usnadňuje početí, by měl být průhledný, vodnatý a tažný. V následující premenstruační fázi pomalu houstne, mění barvu na mléčně bílou a je čím dál víc lepkavější (nikoliv však hrudkovitý).

I množství sekretu, který vagina produkuje, je individuální. Proto je důležité, abyste se naučila vnímat své tělo. Jedině tak dokážete rozpoznat změny, které mohou být předzvěstí nějakého problému.

Ideální péče o vaginu

Jak vypadá správná péče o tělo? Ženy si svůj poklad dennodenně drhnou agresivními mýdly nebo dokonce používají parfémy, aby zakryly fakt, že je "tam dole" něco v nepořádku. Tak se to ale nedělá. Pokud chcete svému lůnu dopřát správnou péči, pořiďte si speciální gely určené k hygieně intimních partií a zamyslete se nad složením vašeho jídelníčku.

Jak se správně utírat po “čůrání“?

Aby byla vagina zdravá, je důležité si osvojit základní hygienické návyky. Utíráte se po návštěvě toalety správným směrem? Některé ženy v tom možná tápou, proto je vhodné si ujasnit, že správný směr je jenom jedenzepředu dozadu. Okolo konečníku se mohou vyskytovat střevní bakterie, které se při utíraní špatným směrem snadno dostanou do pochvy, kde způsobí ošklivou infekci.

Jak se utřít po toaletě
Správný směr utírání je jenom jeden – zepředu dozadu.

Každodenní intimní hygiena

Klasická mýdla mění přirozené pH pochvy. Narušení pH pak napomáhá patogenním bakteriím osídlovat poševní prostředí – zánět je na světě. Již zmíněné gely pro intimní hygienu sice nenarušují kyselost sliznice, ale ani s nimi nesmíme péči přehánět. Postačí, když si ji “vymydlíte“ jednou denně. Nadměrná hygiena totiž škodí nejen vaší vagině, ale i pokožce a vlasům.

pH vaginy

Zdravá pochva má pH v hodnotě od 3,8 do 4,5 – nachází se v intervalu kyselosti, což je způsobeno bakteriemi žijicími v pochvě, které produkují kyselinu mléčnou (ta hodnotu pH snižuje).

Víte, jak se správně starat o zevnějšek vaginy? Pokud ne, přečtěte si článek: Epilace a depilace intimních partií: jak a čím zkrotit divočinu v kalhotkách.

Jak zvýšit imunitu a obnovit přirozené vaginální prostředí

Stav rovnováhy poševního prostředí je velmi křehký a může ho narušit celá řada faktorů. Zdravá vagina je osídlena ochrannými mikroorganismy rodu Lactobacillusty obstarávají samočistící mechanismus a chrání pochvu před jinými škodlivými mikroorganismy. Laktobacily jsou bakterie mléčného kvašení a vytváří v pochvě mírně kyselé prostředí, které brání přemnožení kvasinek. Proto je dobré o svou mikroflóru pečovat a zacházet s ní jako s pokladem.

Množství bakterií Lactobacilla je přímo úměrné kvalitní produkci ženských hormonů, především estrogenu. Když se díky hormonální poruše hladina estrogenu sníží, může to vést ke snížení odolnosti pochvy a tedy častějším poševním infekcím.

5 nejlepších zdrojů laktobacilů

Je spousta způsobů, jak zásobit své tělo laktobacily. Nabízí se možnosti jako probiotické vaginální čípky nebo doplňky stravy. Pokud se vám nechce do lékárny, laktobacily můžete doplnit i přirozenější cestou - zkuste do svého jídelníčku zařadit následující potraviny: 

Kefír – fermentovaný mléčný výrobek obsahuje spoustu vitamínů, upravuje střevní mikroflóru a má antibakteriální a antifungální účinky, takže chrání náš organismus (tím i vaginu) před množením škodlivých bakterií a plísní.

Acidofilní mléko – je obohaceno o ušlechtilé druhy mléčných bakterií a ve srovnání s obyčejným mlékem ho naše tělo lépe tráví.

Jogurty – nejlepší jsou bílé jogurty s nízkým obsahem cukru, obohacené o živé kultury (Lactobacillus acidophilus nebo Bicfidobacterium bifidus).

Kysané zelí – zelí je bohaté na živé kultury a navíc je skvělým zdrojem vitamínu C.

Kimchi – nakládaná zelenina na korejský způsob je díky mléčnému kvašení plná prospěšných bakterií, vitamínů a minerálů.

Probiotika v jogurtu
Nechutná vám samotný bílý jogurt? Vylepšete si ho čerstvým ovocem

Zdraví vaginy nezávisí pouze na přítomnosti hodných a zlých bakterií. Aby vše fungovalo tak, jak má, je zapotřebí posílit imunitní systém jako celek. Pokud se budete řídit následujícími zásadami, celé vaše tělo vám poděkuje.

 • Jezte zdravě a pravidelně 
  Přemíra cukru, alkoholu či nárazové večerní obžerství po celodenním půstu – nic z toho našemu tělu nesvědčí. Správná strava dodá tělu potřebné živiny a vitamíny.

 • Aktivně se hýbejte 
  Jedete do práce autem nebo hromadnou dopravou, osm hodin sedíte a následně se uvelebíte u televize? Zařaďte do vašeho programu procházky a lehkou sportovní aktivitu, čímž povzbudíte celý imunitní systém.

 • Věnujte pozornost pitnému režimu 
  Voda napomáhá detoxikovat organismus. Skvělé jsou i bylinné čaje. Na slazené nápoje však rovnou zapomeňte.

 • Otužujte se
  Studená voda zvyšuje obranyschopnost organismu. Nemusíte se zrovna "rochnit" v ledovém jezeře. Bohatě postačí, když se pomalu vytrénujete na dvě minuty ledové sprchy denně.

 • Dopřejte si vydatný spánek, relaxujte a zbytečně se nestresujte 
  Umožněte tělu se zregenerovat. Zbytečně neponocujte a naučte se relaxovat. Během odpočinku nechte starosti za hlavou a hoďte se do klidu.

 • Vychutnejte si orgasmus 
  Je vědecky prokázáno, že orgasmus léčí :)

Nezbytná je i péče o poševní svalstvo

Kromě bakteriálního osídlení je důležité pečovat také o poševní svalstvo. Pravidelným posilováním pánevního dna docílíte lepších prožitků při sexu, užší vaginy, vyhnete se inkontinenci a zároveň obnovíte nervová zakončení v oblasti poševního vchodu

A jak svoji vaginu doslova vycvičíte k dokonalosti? K tomu vám dopomohou Kegelovy cviky, vaginální činky a venušiny kuličky. Inspirujte se články Kegelovy cviky pro ženy Jak vybrat venušiny kuličky a jak je používat? a pusťte se do tréninku. 

Jana Mašková Zimolová

Frndička, kundička, Jóni nebo Láska, v první řadě bychom měli pro ni najít jméno. Vagina je lékařský výraz a je opravdu asexuální. Přitom je místem nekonečné rozkoše a slasti, jak pro ženy, tak pro muže. Je divoká, laskavá, citlivá i zranitelná, každopádně je to místo, které vás může vzít na výlet do Vesmíru. Při laskavém a respektujícím zacházení vám ukáže, co to znamená být v extázi. Za vaši péči a úctu vás nekonečně mnohokrát odmění pocity lásky, přijetí a spokojenosti.

Poklad v ženském klíně by měla být jako poklad opečován a laskán. Jak samotnou ženou, tak i mužem, který k ní přistupuje!

Lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů Jana Mašková Zimolová, CSB
terapiedotykem.cz

Nemoci pochvy: co je banalita a co už samy nevyřešíte?

Pokud střídáte partnery a rozpoznáte na své vagině jakékoliv změny, měla byste zpozornět. Za svěděním, zápachem, výtokem a špiněním může stát nějaká pohlavně přenosná nemoc. Ani spořádaný milostný život však není zárukou stoprocentně zdravé vaginy.

Mezi nejčastější onemocnění patří tzv. vulvovaginitidy – záněty pochvy a vulvy, které se projevují klasickým diskomfortem jako je výtok, svědění intimních partií, pálení vulvy a dyspareunie (nepříjemné pocity při sexu). Ke vzniku vulvovaginitid dochází ve chvíli, kdy je narušen “ekosystém“ poševního prostředí. Pokud se problémy neřeší, hrozí chronické a recidivující infekce pochvy.

Za svědění pochvy nejspíš může vaginální mykóza

Vaginální mykóza (kvasinková infekce) je poměrně časté (za život postihne skoro 75 % žen) a velmi nepříjemné onemocnění vaginy, za kterým stojí přemnožení kvasinek rodu Candida albicans. Tyto přemnožené potvůrky dokážou pořádně potrápit i muže – při sexu si pak partneři mykózu vzájemně předávají.

Proč je vaginální mykóza (nesprávně mikoza) tak častá?

Kvasinky milují teplo a vlhko, kterého je ve vagině dostatek. A jakmile v tomto citlivém prostředí dojte k narušení pH, kvasinkám se začne obzvlášť dařit.

Kdy jste mykózou nejvíc ohroženy?

Jestliže nosíte neprodyšné prádlo z umělých materiálů, nadužíváte antibiotika a nevhodně se stravujete, připravujete kvasinkám přímo živnou půdu. Mykózy hrozí také těhulkám, cukrovkářkám i ženám, které si neosvojily správnou hygienu (časté mytí, agresivní mýdla, špatné utírání genitálu nebo naprosto zanedbaná péče).

Projevy kvasinkové infekce

Svědění pochvy, otok a zarudnutí, bílý povlak na vagině, bolest při pohlavním styku, hrudkovitý výtok a nepříjemný zápach z pochvy.

Jak se zbavit kvasinek?

Od mírných forem si pomůžete sama pomocí volně prodejných preparátů (např. Canesten). Také se zaměřte na jídelníček – omezte cukr, alkohol, kávu a bílé pečivo. Pomohou i bylinné sedací koupele a probiotika. Pokud však mykózami trpíte opakovaně, obraťte se na svého gynekologa.

Kvasinky a plísňové infekce namají jen dočasné místo na zevních rodidlech a v pochvě, ale mohou také dlouhodobě přežívat v zažívacím traktu. Pokud se infekce často opakuje, jde zcela jistě u tuto formu infekce, často spojenou se snížením imunity, kterou právě střevo díky mikrobiomu zajišťuje.

Bakteriální infekce pochvy (bakteriální vaginóza)

Bakteriální vaginóza nejčastěji postihuje ženy v reproduktivním věku. Mezi obvyklé příznaky patří bílý či šedý vaginální výtok zapáchající rybinou. Svědění se zpravidla neobjevuje, potrápit však může diskomfort při močení (např. pálení). Mezi největší komplikace vaginózy patří to, že neléčená zvyšuje přenos pohlavně přenosných infekcí a v těhotenství předčasný odtok plodové vody a porod.

Příčiny bakteriální infekce

Vaginózu zapříčiňuje nerovnováha bakterií, které se přirozeně vyskytují ve vagině (Gardnerella vaginalis - právě ta má na svědomí rybinou páchnoucí výtok, Prevotella, Mobiluncus). Mezi rizika vzniku patří vaginální výplachy, antibiotika, používání nitroděložního tělíska a nový sexuální partner.

Léčba bakteriální vaginózy

Léčba bakteriální vaginózy obvykle probíhá pomocí antibiotik (klindamycinu nebo metronidazolu). Problém se často vrací, nicméně probiotika pomáhají předcházet recidivě.

Mykóza nebo infekce?
Je důležité rozpoznat, zda se jedná o mykózu nebo infekci

Aerobní vaginitida

Aerobní vaginitiga je zánět pochvy způsobený přemnoženými bakteriemi, které ke svému životu potřebují kyslík (E. coli, enterokoky, stafylokoky, streptokoky). Tyto bakterie k sobě doslova lákají bílé krvinky a výsledkem je hnisavý, nažloutlý a páchnoucí výtok. Příčiny tohoto onemocnění nejsou známé a léčba spočívá v užívání antibiotik.

Pokud se hnisavý výtok objeví, je vhodné odebrat vzorek ke kultivaci, aby se vyloučila gonokoková a chlamydiová infekce.

Nesmíme také zapomenout na závažná onemocnění, která způsobují ureaplazmata, mykoplazmata a chlamydie. Běžná kultivace u gynekologa je neodhalí, musí se provést speciální kultivační vyšetření. Při pozitivním nálezu počítejte s delším užíváním antibiotik - u žen až dvacet dnů, partnery pak čeká 10ti denní léčba.

Poševní laktobacilóza

Laktobacilóza je porucha poševního ekosystému, kterou způsobuje přemnožení vláknitých forem laktobacilů. Příznaky se podobají mykóze a jejich intenzita vrcholí 7 – 10 dní před menstruací, poté se stav spontánně zlepší. Laktobacilóza se léčí širokospektrými antibiotiky, mírným formám uleví výplachy.

Atrofická vaginitida

Atrofická vaginitida je zánět pochvy u žen s nedostatkem pohlavních hormonů (je typická pro ženy v přechodu nebo také u žen po operacích včetně odebrání vaječníků). Poševní sliznice je na hormonech závislá a pokud jich je v těle málo, sliznice se ztenčuje a ztrácí odolnost vůči infekcím, což vede k přemnožení "zlých" bakterií. Následně vzniká zánět, který doprovází řada potíží (pálení, bolest, hnisavý výtok). Léčba spočívá ve zvýšení odolnosti pochvy dodáním ženských hormonů.

Streptokok v pochvě

Streptokoky jsou bakterie různých kmenů, z nichž některé se v těle běžně vyskytují a onemocnění způsobují pouze za určitých okolností. Nás však zajímá Streptoccus agalactiae – tento druh je obyvatelem střevního traktu a občas ho můžeme najít i v pochvě, aniž by jeho přítomnost doprovázely potíže. Problém nastává v případě, kdy žena plánuje otěhotnět. Výskyt streptokoka může být ve vzácných případech důvodem infertility (neschopnosti donosit dítě).

Pokud se streptokok potvrdí v porodních cestách těhotné ženy, novorozenci hrozí závažná infekce v podobě zápalu plic či zánětu mozkových blan. Ochranu plodu pak zajistí jedině antibiotika podané nitrožilní infuzí.

Akné na vagině?

Pokud na své vagině objevíte něco, co připomíná akné nebo “beďary“, může to mít hned několik příčin. V nejlepším případě se jedná pouze o zarostlé chloupky, v tom horším může jít o folikulitidu (zánět vlasových váčků) – tu vyvolávají například streptokoky nebo kvasinky. Onemocnění vniká na základě poškozených folikulů, nejčastěji v důsledku holení či odření. Pupínky na vagině často obsahují hnis, svědí a pálí. Na folikulitidu pomáhají antivirotika či antimykotika a od nepříjemných projevů ulevují teplé obklady z vinného octa, heřmánku lékařského a třezalky tečkované.

Vaginální suchost

Za bolest a pálení při pohlavním styku často může vaginální suchost. Podle studií postihuje převážně ženy nad 45 let, ale potrápit může i mnohem mladší ročníky. Mezi největší komplikace suchosti patří diskomfort, který ženy odrazuje od sexu. Přitom existuje spousta produktů, jako jsou zvlhčující krémy, lubrikanty nebo přípravky s obsahem estrogenu. Horším případům uleví laserový zákrok.

Víte, že vaginální suchosti lze předcházet? Klíčem k úspěchu jsou pravidelné orgasmy, správná hygiena a zdravá strava. Více o vaginální suchosti se dočtete v naší sexypedii.

Bulka na vagině: je nutné panikařit?

Malou bouličku na vagině má často na svědomí zanícený nebo zarostlý chloupek. Pokud si podobný útvar nahmatáte, gynekolog vám předepíše mastičku, nějakou dobu se nebudete holit a bulka praskne nebo se úplně vstřebá. Co když si ale nahmatáte vyvýšeninu uvnitř vaginy? Pak je třeba zpozornět.

Zánět Bartholiniho žlázy (bartholinitida)

Bartholiniho žláza je drobná párová žláza, která zvlhčuje zevní genitál a poševní vchod. Pokud není zvětšená, pravděpodobně ji ani nenajdete. V případě, že se ucpe nebo ji napadne infekce, vznikne absces, případně cysta v podobě různě velkého a bolestivého útvaru na okraji velkého stydkého pysku.

Velmi často je nutné operativně zasáhnout - v takových případech se bulka uvnitř stydkého pysku prořízne skalpelem. Vzniklým otvorem pak může obsah žlázy volně vytékat. Pokud se cysta tvoří opakovaně, je nutné provést chirurgické odstranění žlázy.

Bartholinitida
Malá ucpaná žlázka se postará o velký problém

Nádorové onemocnění pochvy

Nádory pochvy nejsou častým úkazem a tvoří pouze 1 % všech gynekologických zhoubných nádorů. Projevy nádorového onemocnění přicházejí pozdě a na většinu případů se přijde až v pokročilém stavu. Rakovina vaginy se projevuje bolestí v podbřišku, potížemi s močením, nepravidelným krvácením nebo výtokem. Někdy se objeví hrbolek přímo v pochvě.

Proč nádory v pochvě vznikají není jasné, mezi rizikové faktory však patří vysoký věk, infekce papilomavirem (HPV), kouření, karcinom děložního hrdla a vulvy, předchozí chemorerapie a další.

Mnohem častější než nádor pochvy je rakovina děložního čípku, za kterou může nekontrolovatelné množení buněk změněných HPV infekcí. Lékaři ročně diagnostikují nádor děložního čípku u více než 500 000 žen a přes 270 000 na toto onemocnění umírá. Mezi rizikové faktory patří především oslabená imunita, kouření a pohlavně přenosné infekce.

České ženy nechodí ke gynekologovi

Každá žena by měla svého gynekologa navštívit alespoň jednou za rok. Podle průzkumů navštěvuje pravidelně gynekologa pouze 60 % žen do pětatřiceti let. U starších je pak situace daleko horší - vyšetřit se nechá zhruba 30 % z nich. Přitom ženy, které nepodstupují každoroční prevenci, se vystavují velkému riziku.

Ne každý problém s vaginou znamená mykózu nebo bakteriální infekci. Rakovina se rovněž může projevovat výtokem, krvácením po sexu či bolestí při močení. Proto v případě jakékoliv nepohody navštivte gynekologa a nezapomínejte na pravidelnou prevenci.

Rakovina děložního čípku
Změny na děložním čípku v důsledku rakoviny

Použité zdroje

Vybíráme z e-shopu