Latex, pryž, gumové oblečení

Latex, pryž, gumové oblečení

Mimo prostředí sexu a sexuálních pomůcek je latex tekutou lepkavou látkou vylučovanou specifickými druhy stromů (např. kaučukovníkem). Na vzduchu rychle zasychá, je sbírán a slouží jako výchozí látka pro výrobu gumy nebo pryže, ale také kondomů či populárního latexového oblečení. Kromě získávání ve formě přírodní substance lze latex také vyrábět synteticky.

Materiál latex vyniká svou pružností, která se zpravidla odvíjí od jeho tloušťky – čím je latex tenčí, tím je také pružnější. Kromě významného užití ve formě gumy téměř na každém kroku našich životů má latex početnou fanouškovskou základnu zejména v řadách fetišistů a vyznavačů BDSM, kde se většinou používá společně s kůží a PVC. I když se latexové oblečení nehodí pro každodenní nošení do společnosti, ve dvou zmíněných komunitách jde o standardní a očekávanou výbavu šatníku.

Jak zacházet s latexem

Latexové minišaty s korzetem
Latexové minišaty s korzetem

Manipulace s latexovými dresy by měla, minimálně co se oblékání a svlékání týče, probíhat opatrně, neboť materiál je poměrně náchylný na poškození jakýmikoliv ostřejšími předměty včetně různých řetízků, prstýnků, ale třeba také delších či nezapilovaných nehtů. Toto pravidlo je většinou bez problémů splněno, neboť samotné navlékání latexového prádla bývá u většiny fetišů spojených s latexem součástí milostné předehry.

Pružnost latexu a teplo lidského těla způsobí, že materiál velmi pohodlně přilne na lidskou pokožku, takže nijak výrazně nepřekáží v pohybu. Další dávku opatrnosti je potřeba mít při svlékání latexu, kdy jej lze také velmi jednoduše poškodit, neboť zatímco vnější vrstva je studená, vnitřek oděvu je zahřátý na tělesnou teplotu a drží se na pokožce. Vhodným způsobem svlékání latexu je proto kontakt s teplou vodou – ideálně teplou sprchou. I přesto není dobré svlékání latexového oblečení, stejně jako jeho oblékání, uspěchat.

Údržba

Latexová maska znemožňující používat ústa
Latexová maska znemožňující používat ústa

Kromě používání latexu je dobré nezapomínat i na údržbu tohoto materiálu. Pot a chloupky jsou hlavním důvodem, proč je nutné latexové oděvy po každém použití umýt vlažnou vodou a tekutým mýdlem z obou stran. Aby si latex uchoval svou lesklost, je potřeba jeho povrch pravidelně leštit speciálními přípravky. Dlouhodobé ochrany tohoto materiálu lze rovněž docílit použitím silikonového oleje, který se po rozmíchání ve vlažné vodě nanáší na latex, na kterém po zaschnutí olej vytvoří tenkou ochrannou vrstvičku.

Nedoporučuje se vystavovat latexové oblečení slunečnímu svitu a nechávat jej v blízkosti zdrojů tepla. Při skladování je vhodné zvolit tmavé suché místo s pokojovou teplotou. Všechny typy oblečení je vhodné skladovat složené a zvlášť od jiných materiálů, jako je kůže nebo kov. Také barva latexového oblečení hraje roli – tmavší odstíny mohou při skladování zanechat na světlejších neodstranitelné skvrny. Kromě sušení po omytí se nedoporučuje věšet oděvy za účelem skladování na žádná ramínka a raději latex vždy skladovat uložený a nezmuchlaný například v černém igelitovém pytli.

Použití latexových oděvů

Latexový catsuit doplněný o rukavice a boty
Latexový catsuit doplněný o rukavice a boty

Latex slouží jako primární prostředek k ukojení tužeb v tzv. rubber fetišismu. Lidé s tímto fetišem vyhledávají jednak jiné osoby oblečené v latexových či PVC oblečcích, nebo se do nich za účelem sexuálního vzrušení oblékají sami. Kromě lesklého povrchu a pocitu „druhé kůže“ poté, co latex zcela přilne na tělo, vyhledává mnoho „gumových fetišistů“ latex a PVC také díky jejich vůni či pocitu blízkému bondage, který může těsný gumový obleček snadno navodit. Odchylky od rubber fetiše mohou zahrnovat sexuální vzrušení způsobené například plynovými maskami, „gumáky“ (vysokou gumovou obuví), nebo lesklými vysokými podpatky (high heels). Latexový fetišismus má kromě PVC fetišismu velmi blízko také ke koženému fetišismu nebo spandex fetišismu, které se v rámci rubber fetiše často prolínají.

BDSM praktiky posouvají nošení latexových, gumových, kožených, ale také igelitových pomůcek ještě dál. Častým obrázkem, který se ve spojení latexu a BDSM vybaví, je domina, která má oblečené latexové šaty nebo je zahalená v jednodílném latexovém oblečku zahalujícím celé tělo (catsuit). Latexový catsuit pevně přilne na tělo, čímž zakryje jakékoliv nedostatky a naopak zvýrazní tvary všech předností, čímž je ideální pomůckou pro potřeby dokonalé dominance. Také otroci a submisivní partneři nosí v rámci BDSM latex, a to zejména pevné latexové kazajky či latexové masky, které znemožňují pohyb a zhoršují, či úplně znemožňují schopnost používat zrak nebo ústa, což ještě umocňuje efekt vzrušení u podřízeného partnera.

Z latexu se však vyrábí v podstatě jakékoliv prádlo pro ženy i muže, např. latexové korzety, topy a trička, sukně, kalhotky, šaty či latexové legíny.

Domina v latexovém oblečku se strap-on dildem
Domina v latexovém oblečku se strap-on dildem

Na trhu existují také latexové oblečky s vestavěnými erotickými pomůckami (dilda, vibrátory, strap-on penisy apod.). Aby je bylo možné na osobu zcela oděnou v latexu použít, má zpravidla většina oblečků v rozkroku podlouhlý zip, který umožňuje přístup k pohlavním orgánům či análnímu otvoru. Při oblékání latexu pro praktiky sadomasochismu je často kladen důraz na to, aby pokořovaný jedinec nesměl použít nic, co by zjemnilo kontakt latexu s pokožkou. Poté, co se latex díky potu zcela přilepí na kůži těla, začne každé pohlazení působit jemné tahání kůže a například masírování může vyvolávat až pocity lehkého štípání.

Související odkazy

Související zdroje

  • Latexwiki.com (vše o latexu, latexovém prádle a fetiši na gumu)

Související hračky


Související témata

Dental Dam

Dental Dam

Latexová rouška, známá především pod svým anglickým názvem Dental Dam, je vhodnou pomůckou pro bezpečný sex, kterou sexuální... Latexová rouška, známá především pod svým anglickým názvem Dental Dam, je vhodnou pomůckou pro bezpečný sex, kterou sexuální průmysl převzal ze zubařského prostředí a udělal z ní velmi populární záležitost posledních let (zejména mezi teenagery či promiskuitními osobami).... ...

Domina

Domina

Domme, Dominatrix i Domina jsou všechno označení dominantní ženy v Dominantně-submisivním D/s vztahu. Historicky vzniklo toto označení převzetím z latiny, kde Domina znamená paní domu.... ...

Fetišismus

Fetišismus

Fetišismus je erotické zaměření na určité druhy předmětů (např. spodní prádlo, boty, doplňky atp.), materiálů (např. latex, kůže) či na jisté části těla (např. nohy, prsa, ruce, atp.). Fetišisté užívají neživé objekty (oděvy, boty, gumu, kůži atd.... ...

Humina

Humina

Dominantní žena, která v rámci BDSM her praktikuje na svém podřízeném partnerovi v rámci dominantně-submisivního vztahu (D/s)... Dominantní žena, která v rámci BDSM her praktikuje na svém podřízeném partnerovi v rámci dominantně-submisivního vztahu (D/s) zejména ponížení (Humimliation), nikoliv fyzickou bolest. Ponížení může být jak fyzické, tak psychické, psychologické.... ...

Kondom

Kondom

Kondom je mužská bariérová antikoncepce. Je vyroben z latexu a před pohlavním stykem se nasazuje na ztopořený penis. Jeho účelem je zabránit početí a přenosu sexuálně přenosných nemocí včetně AIDS. Kondomy jsou na jedno použití, po použití se vyhazují.... ...

Spandex fetišismus

Spandex fetišismus

Jako Spandex fetišismus se označuje lidská sexuální přitažlivost k této synteticky vyráběné látce. ... ...

Vakuová postel

Vakuová postel

Vakuová postel je erotická pomůcka, která v sobě kombinuje potěšení z latexu, naprostého znehybnění, smyslové deprivace a hrátky s kontrolou dechu. Postel bývá tvořena pevným rámem a povlakem, do kterého si znehybňovaný vleze a zaujme příslušnou pozici.... ...

Vybíráme z e-shopu