Heterosexualita, Be straight

Heterosexualita, Be straight

Heterosexualita (z řeckého heteros = jiný, odlišný; sexus = pohlaví) je romantická, erotická a sexuální náklonnost k jedincům opačného pohlaví.

V základní formě má dvě podoby: ženy jsou přitahovány muži (ženská androfilie) a muži ženami (mužská gynekofilie).

Termín heterosexualita se poprvé objevil v roce 1869 díky spisovateli Karl-Maria Kertbenyho (podle jiných zdrojů s ním přišel už o deset let dříve vědec Gustav Jäger).

Společně s homosexualitou (náklonost k osobám stejného pohlaví) a bisexualitou (náklonost k oběma pohlavím) patří k hlavním sexuálním orientacím lidstva.

Znak heterosexuality
Znak heterosexuality

Teorie přirozeného výběru

Většina lidského chování je vysvětlována s pomocí teorie přirozeného výběru. Sexuální orientace není výjimkou. Vědci předpokládají, že pro člověka je přirozené, aby vyhledával partnery opačného pohlaví. Jenom s nimi totiž může zplodit děti a zajistit tak přežití lidského druhu.

Proti názorům, že heterosexuální sex je normální a přirozený, se dá namítnout, že i zvířata mívají homosexuální sex. Pozorujeme u nich i další parafilie – sex s mrtvými (nekrofilie), s mláďaty (pedofilie), mezi různými druhy atd.

Heterosexualita ve světě

"Já nejsem gay"
"Já nejsem gay", aneb hranice mezi hetero a bisexualitou je nejasná

Kinseyho výzkumy z let 1948 a 1953 naznačují, že na 37 % mužů z USA mělo nějakou homosexuální zkušenost. V případě žen to bylo pouze 13 %. Jiní vědci ale napadli Kinseyho výběr vzorku.

Podle australského výzkumu z roku 2003 se 97,4 % mužů identifikovalo jako heterosexuálové, 1,6 % jako homosexuálové a 0.9 % jako bisexuálové. V případě žen se jich 97,7 % považovalo za heterosexuály, 0,8 % za homosexuály a 1,4 % za bisexuály.

Nicméně 8,6 % mužů a 15,1 % žen přiznalo, že se cítí přitahováni k osobám stejného pohlaví. A 8,6 % žen a 5,9 % mužů přiznalo, že měli alespoň jednu homosexuální zkušenost. Výsledky výzkumů se ale liší napříč státy. 

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Bisexualita

Bisexualita

Bisexualita je pojem, který označuje emocionální, sexuální či romantickou náklonnost jedince k osobám bez rozdílu pohlaví.

Coming out

Coming out

Do češtiny přejatý termín coming out je označením pro přijetí odlišné sexuální orientace.

Gay

Gay

V užším smyslu slova gay označuje muže homosexuály, tj. muže, kteří jsou přitahování k mužům.

Heteroflexibilita

Heteroflexibilita

Heteroflexibilita je forma sexuální orientace, při níž je člověk primárně heterosexuální, ale občas si to rozdá i s osobou stejného pohlaví.

Homosexualita

Homosexualita

Homosexualita (z řeckého homo = stejný; sexus = pohlaví) je romantická, erotická a sexuální náklonost k jedincům stejného pohlaví.

LGBT

LGBT

LGBT je zkratka, která označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender (transsexuály, transvestity, crossdresery apod.).  V 60. a 70.

Metrosexuál

Metrosexuál

Metrosexuál je moderní termín označující muže, který se výrazně stará o svůj zevnějšek. Dává si pozor na pečlivé vyholení těla, navonění, úpravu, účes.

Pansexualita

Pansexualita

Pansexualita, či jinak omnisexualita, je emocionální, romantická či sexuální přitažlivost jedince k vytoužené osobě bez preference...

Queer

Queer

Queer je zastřešující termín pro sexuální a genderové menšiny, které nepatří mezi heterosexuály. Není to vědecký, ale politický termín.

Vybíráme z e-shopu