Sexuální praktiky zvířat 1/3 – smrt, kanibalismus a drsňárny

Mysleli jste si, že různé sexuální perverznosti, zvrácenosti a úchylárny jsou výhradně parketou lidí? V následujících článcích vás přesvědčíme o opaku. Ani ve zvířecí říši není nouze o BDSM praktiky, skupinový sex, homosexualitu či dokonce nekrofilii. V prvním díle článku o nezvyklých sexuálních praktikách zvířat se budeme věnovat situacím, kdy jsou sex, mrzačení a smrt ruku v ruce.

Sexuální praktiky zvířat 1/3 – smrt, kanibalismus a drsňárny

Když láska (ne)prochází žaludkem

Hladové a nadržené aligátorky

Aligátor se chystá spářit s vyhladovělou samicí
Aligátor se chystá spářit s vyhladovělou samicí.

Samice aligátorů dávají o svých plodných dnech samcům vědět hlasitými zvuky, které jsou podobné výbuchům. Občas ani samotná zvířata nedokáží rozeznat rozdíl například od ohňostrojů, které vybuchují v okolí městských zoologických zahrad. Ze samotného páření mají aligátorky asi trochu stres, protože celých 8-9 týdnů před aktem přestanou přijímat potravu.

Sexuální kanibalismus v podání kudlanek

Pro kudlanky nábožné je každý koitus adrenalinovým zážitkem.
Pro kudlanky nábožné je každý koitus adrenalinovým zážitkem.

Jak je to, když láska žaludkem naopak prochází, to ví mnoho druhů bezobratlých živočichů. Tzv. sexuálním kanibalismem, kdy během styku nebo těsně po něm samička pozře samce, jsou proslulé především kudlanky nábožné nebo snovačky jedovaté, známější jako černé vdovy.

Samci kudlanek tvoří údajně až 63% veškeré potravy samiček. Ty svým partnerům při páření ukousnou hlavu a začnou je požírat, zatímco samečkovo tělo ještě pořád kopuluje… Ptáte se, proč to dělají? Samci tak vlastně plní svou rozmnožovací úlohu do detailu. Jakmile samici oplodní, jejich životní mise skončila. Tím, že se nechají od samičky pozřít, jí zajistí dostatek živin pro nadcházející odnošení potomků. Samci kudlanek jsou zkrátka samicím mnohem užitečnější jako potrava, než jako otcové či partneři.

Banánoví slimáci: Jak se z hermafrodita stane samička?

Banánovým slimákům jejich ukousaný penis už nikdy nedoroste.
Banánovým slimákům jejich ukousaný penis už nikdy nedoroste.

U jisté formy sexuálního kanibalismu ještě chvíli zůstaneme. Banánoví slimáci se sice při sexu navzájem nepojídají, ale v některých případech jsou nuceni jeden druhému ukousnout penis.

Latinský název slimáka banánového je Dolichophallus, což doslova znamená obrovský penis. A skutečně, penisy těchto plžů dosahují až do délky 15 – 20 cm, což mimochodem na chlup odpovídá délce jejich těla. Není divu, že takto velký pohlavní úd se občas v těle partnera zasekne a nejde vytáhnout. V takových případech si banánoví slimáci penis jednoduše ukoušou, a je jim v celku jedno, jestli se jedná o úd jejich vlastní či partnera. Jelikož slimáci jsou hermafroditi a mají tak pohlavní orgány samčí i samičí, amputací penisu se z nich vlastně stávají samičky.

Když páření předchází boj

BDSM v podání tasmánských čertů

Tasmánští čerti jsou drsňáci, samice si potrpí na BDSM prakitky.
Tasmánští čerti jsou drsňáci, samice si potrpí na BDSM prakitky.

Pokud patříte mezi příznivce nejrůznějších BDSM praktik, možná budete potěšeni, že podobnou zálibu nachází v drsnějším sexu i někteří zástupci zvířecí říše.  Například samci tasmánských čertů musí samici před aktem pořádně zmlátit. O kousance, škrábance a rány prackami nebývá nouze, a čím drsnější nakládačku samice dostane, tím více je vzrušená.

Pokud samice tasmánského čerta narazí na partnera slabšího, než je ona sama, a samec ji nedokáže přeprat, místo sexuálního dovádění dostane od samice pořádně na budku. Pokud však dá samici co proto, může se těšit na několik dní plných hodinových souloží se svou drsnou ďáblicí medvědovitou.

Ploštěnci jsou před koitem vždycky na kordy

Šermování penisy: Hermafroditní ploštěnci zápolí o to, kdo bude při páření samička.
Šermování penisy: Hermafroditní ploštěnci zápolí o to, kdo bude při páření samička.

Trochu jinak laděný souboj spolu před každou kopulací svádí páry jednoho druhu mořských ploštěnců. Konkrétně se jedná o hermafroditní živočichy rodu Pseudobiceros hancockanus , kteří se před aktem šermují penisy, aby rozhodli o tom, kdo se stane matkou a kdo otcem nově vyvedeného potomstva.

Vítězem souboje penisů se stává ten, který toho druhého svým orgánem probodne. Probodený je pak potupně donucen stát se matkou.

Když zasáhne člověk

Australští brouci se páří s lahvemi od piva

Zmatení brouci z Austrálie se snaží spářit s pivní lahví.
Zmatení brouci z Austrálie se snaží spářit s pivní lahví.

Lidský zásah v přírodě nechává mnohdy až příliš viditelnou stopu. Své o tom ví samci krascovitých brouků žijících v Austrálii. Ti si totiž celí zmatení jako objekt svého sexuálního zájmu dost často vybírají místo samic svého druhu obyčejné lahve od piva. Přednost dávají těm z hnědého skla, mají totiž přesně takový barevný odstín, jako vnější schránka brouků samotných. A co víc, na světle se lahve krásně lesknou, přesně jako krovky australských členovců.

Problém v tomto na první pohled groteskním omylu je, že brouci snažící se dlouhé hodiny spářit se s prázdnou lahví, na žhavém australském slunci umírají usmažení na uhel, případně se stávají snadnou potravou pro tamní predátory. Smutné je, že se v následujících letech mohou stát tito australští brouci dalším živočišným druhem, který vyhubil člověk svou bezohledností k přírodě.

Co vás čeká v příštím díle?

V druhém díle našeho seriálu o nezvyklých sexuálních praktikách zvířat se podíváme na to, jak to vypadá, když se sexuální praktiky až nápadně podobají těm lidským. Nebude nouze o skupinový sex, piss ani zvířecí porno.


Vybíráme z e-shopu