Rozumíte bisexualitě? 2/2 – sexuální experimenty, předsudky

Ve druhém článku o bisexualitě se dozvíte, jaký je rozdíl mezi bisexuální orientací a chováním. Zjistíte, zda mají bi partneři větší sklony k promiskuitě a proč si lidé většina lidí myslí, že si užívají vždy a s každým. Skrývají tyto předsudky v sobě alespoň zrnko pravdy? Ukojte svou zvědavost a začtěte se do dalšího pokračování našeho bisexuálního povídání.

Rozumíte bisexualitě? 2/2 – sexuální experimenty, předsudky

Bisexuální orientace vs. chování

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde o jedno a totéž, není to tak docela pravda.

 • Bisexuální orientace

  Bisexuální orientace je typ nevyhraněné sexuální preference, která přináší svému nositeli fyzické i psychické uspokojení. Např. žena orientovaná bi se může zamilovat do ženy i muže a sex je jí stejně příjemný s kterýmkoli z nich.

 • Bisexuální chování

  U bisexuálního chování však jde pouze o sex. Styk s oběma pohlavími může mít i typický hetero nebo homosexuál, aniž by se tím změnilo jeho zaměření. Velmi často jde o jednání vynucené.

Muž se miluje s mužem.
Když holka nechce, zkusíme to sami.

Bisexuálem z donucení

Charakteristickým příkladem vynuceného bisexuálního chování je například muž homosexuál, který se bojí reakce svého okolí. Proto se ožení, často má i děti a v soukromí se potají schází s milencem. Vztah se ženou ho ale ve skutečnosti vůbec nenaplňuje, spokojený je jen v přítomnosti svého partnera.

Sexuální chování u vězňů

Jiným příkladem jsou vězni, odsouzení k dlouhému výkonu trestu. I u nich pozorujeme známky homosexuálního chování, ale ve skutečnosti hledají jakýkoli objekt, na kterém by si mohli vybít svou sexuální energii. Po návratu do normálního života se z nich opět stávají heterosexuálové.

Bez feny se i pes stane homosexuálem.
Homosexuální psi? Bez feny se prostě musí občas obsloužit sami.

Bisexualita u zvířat

Podobného chování jsou schopna i zvířata. Jde o jev typický zejména pro smečky psů, kterým je dlouhodobě znemožněn kontakt s fenou. Nejslabší pes pak slouží ostatním k sexuálnímu ukojení, což mimo jiné také snižuje agresivitu ve smečce.

Sexuální experimenty

Nejasný vztah ke své vlastní sexualitě nebo touha po změně může vyústit v erotické experimenty se stejným pohlavím. Charakteristickým pokusným obdobím je puberta. Zatímco dívky své občasné úlety s kamarádkami obvykle neberou nijak vážně, u chlapců jde často o období plné pochybností a zmatků.

Jsem homosexuál, když jsem se vyspal s klukem?

Noc strávená s kamarádem ještě neznamená homosexuální orientaci.
Noc strávená s kamarádem ještě neznamená homosexuální orientaci.

Chlapci si často kladou otázky, typu: "Když jsem se jednou vyspal s klukem, jsem homosexuál? A můžu mít normální vztah s holkou?" Jestliže sebere dostatek odvahy a svěří se se svým problémem rodičům, setká se obvykle s ještě většími rozpaky a nepochopením.

Přitom vysvětlení je zcela prosté. V období dospívání dochází ke zvýšené produkci pohlavních hormonů. Kromě stimulace růstu kostí, svalů a pohlavních orgánů, mají hormony na svědomí také vývoj a funkce mozku, a s tím spojené přechodné změny v myšlení a uvažování. Dospívání osobnosti, neuvědomělý boj proti autoritám – to všechno je přímo dokonalým prostředím pro experimenty, které není třeba brát extrémně vážně.

Bisexualita jako prostředek sebepoznání

Do podobné situace se dostávají i dospělí lidé, kteří zrovna ukončili dlouholetý vztah. Také oni si často položí otázku, jestli to nebylo vinou jejich odlišné sexuální orientace či preferencí. Někteří pak dokonce nějakou dobu žijí v homo nebo bisexuálním vztahu. Většina z nich se ale po nějaké době opět vrací ke svým zažitým zvykům.

Předsudky o bisexuálech

Queer motto: vyber si lásku, ne pohlaví.
Vyber si lásku, ne pohlaví.

"Bi" si hodně užívají

K jedincům zaměřeným bi se váže mnoho nejrůznějších pověr a předsudků, z nichž nejčastějším je tvrzení že si hodně užívají. Mají totiž na výběr prakticky ze všech typů sexuálních orientací krom asexuálů. Skutečnost je taková, že např. homosexuálové odmítají bisexuály přijmout do svých postelí. Podobnou fobií ale často trpí i heterosexuálové, takže člověk orientovaný bi, si ve skutečnosti hledá partnery jen velmi těžko.

Často střídají partnery (promiskuita)

S otázkou bisexuality se často pojí také diskuze o loajálnosti vůči jedné osobě. Mezi laiky panuje rozšířený názor, že bisexuálně orientovaný člověk nemůže být věrným jednomu partnerovi, protože je neustále nutkavě přitahován k dalšímu pohlaví.

Ve skutečnosti neexistuje důvod, proč by měli být bisex jedinci promiskuitnější než ostatní lidé. Věrnost je totiž otázkou volby, nikoli orientace. Vždyť všichni lidé se setkávají s potencionálními objekty sexuálního vzrušení každý den, a přesto se většině z nich podaří tuto skutečnost zvládnout a zůstat věrný svému současnému partnerovi. Samotní bisexuálové uvádějí, že si partery nevybírají podle pohlaví, ale podle vzájemné přitažlivosti, porozumnění a dalších vlastností.

Bisexuál je osoba, která když strčí ruku do kalhot jiné osobě, je spokojena s tím co tam najde.
Definice bisexuality

Promiskuita – jak je to doopravdy

Předsudky a nepravdivá tvrzení rozšířená ve společnosti mohou za to, že se bisexuálové často bojí ke své orientaci přiznat. Na dobře míněnou upřímnost totiž jejich protějšek často reaguje neadekvátně a pod tíhou zažitých předsudků dává partnerovi "kopačky". Ačkoliv jsou v tom bisexuálové tedy často nevinně, udržet dlouhodobý vztah je pro ně težší. Když se pak bisexuála zeptáte na počet jeho sexuálních partnerů, odpovědí je často i dvouciferné číslo. A právě odsud asi pramení častá tvrzení o promiskuitě.

Vlajky a symboly bi komunity

Symboliku bisexuality poznáte na první pohled. Obvykle jde o spojení astrologických symbolů pro muže (Mars) a ženu (Venuše) a to v libovolné kombinaci. Obvykle o dva znaky ženské a jeden mužský (nebo naopak), které jsou vzájemně propletené.

Ženská bisexualita: žena s ženou a mužem
Symbol ženské bisexuality
Autor: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Mužská bisexualita: muž s mužem a ženou
Symbol mužské bisexuality
Autor: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Bi-trojúhelník se spojeným symbolem muže a ženy
Další ze symbolů bi-komunity.
Australské logo bisexuálů.

Australský bi symbol

V tomto směru se výrazně odlišuje australský symbol bisexuality. Je v něm totiž použit taoistický znak jin-jang (symbolizující rovnováhu mužského a ženského principu) propojený s prvky ženského a mužského symbolu.

Vlajka bisexuální hrdosti

Vlajka bisexuální hrdosti

Nejznámějším symbolem bisexuálů je ale bezpochyby Vlajka bisexuální hrdosti. Světlo světa spatřila v roce 1998 a zdobí ji růžový, modrý a levandulový pruh. Její symbolika je jednoduchá: modrá je barvou přitažlivosti mezi muži, růžová mezi ženami a levandulová představuje vzájemnou přitažlivost mezi oběma pohlavími.

Organizace sdružující bisexuály

Na světě samozřejmě existují i organizace věnující se nejrůznějším minoritně zaměřeným menšinám a bisexuálové rozhodně nejsou výjimkou. Většina z nich má sídlo v zahraničí, ale místní skupiny se najdou i u nás. Na závěr vám tedy přinášíme seznam těch nejdůležitějších z nich.

 • Rozdílné rytmy – Neformální a nezávislé sdružení L-Bi-T a sympatizujících žen
 • One4One – sdružení L/Bi žen
 • 004.cz – internetový magazín nejen pro gaye a lesbičky
 • BiFlag.com – oficiální stránky Vlajky bisexuální hrdosti. Kromě její historie tu najdete i spoustu zajímavých informací o nejrůznějších bi-sex akcích.
 • BI.org – praktický rozcestník na weby bisex komunit v USA, Británii, Kanadě a Austrálii


Související hračky