7 důvodů, proč mít v divočině u sebe kondom

Nejnovější poznatky mluví jasně: Kondom by rozhodně neměl chybět v žádné KáPéZetce (KPZ – krabička poslední záchrany, pozn.red.). V krizové situaci vám může obyčejná „šprcka“ třeba i zachránit život. Že vám tajemství latexového multifunkčního zachránce ve skautu vedoucí zamlčel? Pak váš oddíl patrně nevedl Creek Stewart, věhlasný expert na přežití v divočině. Pojďme si objasnit důvody, proč byste bez kondomu v kapse neměli vyrazit ani za humno.

7 důvodů, proč mít v divočině u sebe kondom

Creek Stewart - věhlasný odborník na přežití v divočině
Creek Stewart - věhlasný odborník na přežití v divočině

Creek Stewart se o přežívání ve volné přírodě zajímal už od dětství. Že by své mnohaleté zkušenosti mohl nějak zhodnotit, jej napadlo v 21 letech, když měl problém s financováním studií. Tehdy vydal svou první knihu. O celých 15 let později založil společnost, kterou pojmenoval Willow Haven Outdoor a z přežívání v divočině tak udělal regulérní byznys.

1. Kondom jako nádoba na vodu

Přibalování kondomu do krabiček poslední záchrany není žádnou novinkou. Nejčastěji jej lidé používají jako kompaktní nádobu na vodu.

Kondom plný vody navlečený v ochranné ponožce
Kondom plný vody navlečený v ochranné ponožce

V zabaleném stavu kondom bez problémů strčíte do kapsy, ale v případě potřeby v něm bez problémů unesete až 2 litry vody. O to, že by vám kondom třeba prosákl, strach mít nemusíte. Koneckonců, kondomy jsou vyráběny právě proto, aby skrz ně nic neproniklo.

Problém kondomů spočívá v tom, že tenké latexové stěny jdou velmi snadno propíchnout. Stačí ostrý lístek trávy a máte po vodě i po kondomu. Řešení tohoto problému je snadné. Stačí si sundat ponožku a opatrně ji natáhnout na kondom s vodou.  Tím nejenom, že vaše trochu „neposedná“ nádoba na vodu získá tvar, ale ponožka kondom ochrání před poškozením.

2. Kondom jako ochrana podpalovače před vlhkem

kondom chrání troud před nežádoucím navlhnutím
Kondom chrání troud před nežádoucím navlhnutím.

Troud na rozdělání ohně je základní výbavou zapáleného zálesáka. Obvykle se jedná o svitek březové kůry, chmýří z bodláku či rákosu nebo o suchou trávu.

Jak ale zajistit, aby v nepříznivém vlhkém počasí zůstal váš přírodní podpalovač suchý? Jednoduše. Strčte jej do kondomu.

3. Kondom jako náhrada syntetického podpalovače

I kondom samotný se může stát skvělým podpalovačem ohně. Pokud máte k dispozici zdroj otevřeného ohně, například zápalky nebo zapalovač, latexový kondom chytne téměř okamžitě a hoří poměrně intenzivně až několik minut.


Video: Creek Stewart názorně předvádí, jak jednoduché je rozdělat oheň pomocí podpalovače z kondomu. (zdroj Youtube.com)

4. Kondom jako podpalovač ohně

Ale co když zdroj otevřeného ohně nemáte? Oheň potřebuje ke svému životu tři věci – zdroj ohně (tedy teplo), palivo a kyslík. Pokud nemáte k dispozici žádný zdroj tepla, je možné si jej pomocí kondomu vyrobit. Naplňte jej vodou, obraťte se ke Slunci a použijte „šprcku“ k podpálení ohně podobně jako lupu. Pro méně chápavé zálesáky přikládáme i instruktážní video. Tento postup samozřejmě funguje, jen pokud je zrovna v divočině krásný slunečný den.


Video: Jak rozdělat oheň pomocí kondomu naplněného vodou a slunečních paprsků. (zdroj Youtube.com)

5. Kondom jako součást smrtící zbraně

Nezbytnou věcí, kterou si v divočině budete muset obstarat, je jídlo. Věřte nebo ne, i k pěkné flákotě masa vám může v divočině dopomoci kondom. Tedy pokud máte k dispozici ještě několik dalších nástrojů a dobrou mušku.

Kondom totiž může posloužit jako velmi účinná guma k praku. Pro výrobu této střelné zbraně budete potřebovat, krom hezky rostlého klacíku a 6 kondomů, i kus provázku, lepidlo a pravý zálesácký nožík s pilkou.

1. najdeme vhodnou větvičku ve tvaru písmene Y
1. Najdeme vhodnou větvičku ve tvaru písmene Y.
2. pilkou vyřízneme potřebnou část dřeviny
2. Pilkou vyřízneme potřebnou část dřeviny.
3. dle potřeby upravíme velikost praku
3. Dle potřeby upravíme velikost praku.
4. prak očistíme, vytvoříme zářezy a připravíme si 6 kondomů
4. Prak očistíme, vytvoříme zářezy a připravíme si 6 kondomů.
5. kondomy vložíme do sebe vždy po 3 kusech
5. Kondomy vložíme do sebe vždy po 3 kusech.
6. kondomy upevníme na prak izolepou nebo provázkem
6. Kondomy upevníme na prak izolepou nebo provázkem.
7. Mezi kondomy upevníme provázek
7. Mezi kondomy upevníme provázek
8. Obstaráme si tenčí, pěkně rostlou větvičku
8. Obstaráme si tenčí, pěkně rostlou větvičku
9. Z větvičky vyřízneme šipky s háčkem. Hrot z trnu připevníme lepidlem.
9. Z větvičky vyřízneme šipky s háčkem. Hrot z trnu připevníme lepidlem.


Video: Creek Stewart představuje palnou sílu kondomového praku. (zdroj Youtube.com)

6. Kondom jako náhrada za zdravotní rukavice

kondom jako ochranná rukavice
Kondom jako ochranná rukavice

Nechceme to přivolávat, ale v divočině není o všelijaká zranění nouze. Pro případ, že byste náhodou v lékárničce postrádali gumové rukavice, kondom je dokáže nahradit poměrně obstojně.

Tržnou ránu v takových rukavicích z kondomu sice asi nezašijete (z důvodu omezené hybnosti prstů), ale jako ochrana před infekcí poslouží kondomové rukavice skvěle.

7. Kondom jako protektor hlavně vaší pušky

kondom chrání hlaveň pušky před znečištěním
Kondom chrání hlaveň pušky před znečištěním.

Tenhle tip ocení vášniví lovci a myslivci. Pokud chodíte po lesích s puškou přes rameno a střílíte jen zřídka, je dost možné, že až se jednou ta kýžená chvíle zmáčknutí spouště dostaví, výstřel se neozve.

Jakto? Hlaveň vaší pušky je totiž totálně zabordelená. Nenavlékli jste na ni totiž latexovou ochranu.

Kam pro více rad pro přežití?

Creek Stewart se na svůj oficiální web pravidelně vkládá zajímavé tipy, jak se neztratit a přežít v divočině. Ve snaze nalákat co nejvíce platících zájemců o jeho kurz přežití, produkuje jeden vtipný článek za druhým.

Vybíráme z e-shopu