Domácí lubrikant je 100x levnější, než kupovaný. Jak ho vyrobit?

Letní večer; po perném pracovním týdnu jste s přítelkyní vypadli z ruchu velkoměsta na chalupu. Po dlouhé předehře byste rádi zkusili něco trošku... pikantnějšího. Saháte po lubrikačním gelu, když si najednou uvědomíte, že jste ho nechali doma. Nejbližší sexshop nebo lékárna je několik kilometrů od vás. Čim můžete v nouzi nejvyšší lubrikant nahradit?

Domácí lubrikant je 100x levnější, než kupovaný. Jak ho vyrobit?

Pro mnoho párů je lubrikant nedílnou součástí sexuálních hrátek. Dokáže nahradit poševní sekret a anální sex bez něj hraničí s masochismem. Výroba domácího lubrikantu vám možná připadá jako šílený výplod hnutí Do It Yourself („udělej si sám“), jejich komerční výroba při tom začala před necelým stoletím.

Sperm Oil; tuk z vorvaně obrovského, kdysi využívaný jako průmyslové mazadlo – většinou...
Sperm Oil; tuk z vorvaně obrovského, kdysi využívaný jako průmyslové mazadlo – většinou...

Naši prapradědečkové si i přesto dokázali poradit – ostatně, nebyl sex zábavou chudých? V 19. století se např. jako lubrikační čínidlo využíval zvířecí tuk a různé typy mazadel. Při hlubším pohledu do historie (konkrétně do antiky) zjistíme, že středomořské civilizace svými sexuálními chvilkami doslova proklouzaly na olivovém oleji. Zvláště v takovém Řecku musela být jeho konzumace až na druhém místě...

Kdo maže, ten jede – ale čím mazat?

Pokud odhlédneme od toho, že s výrobou lubrikantu je potřeba si trochu "vyhrát" a možná se u toho i trochu zamazat, jsou domácí lubrikanty vlastně vcelku dobrou alternativou k těm, které běžně seženete v obchodech.

Zaprvé – domácí varianta je nepoměrně levnější. Žádná marže obchodníkům, žádná připlácení za známou značku. Zadruhé – je to ekologičtější. Některé komerční produkty působí negativně na zdraví – co vám lubrikant za pár stovek může krom potěšení přinést?

 • Hormonální výkyvy

  Příčinou kolísání hladiny hormonů mohou být tzv. parabenzenové látky, které se do některých lubrikantů přidávají pro jejich delší trvanlivost.

 • Rozvrácení nebo destrukce vaginální flóry

  Určité lubrikační gely jsou příliš kyselé a mohou zabíjet bakterie, které se v pochvě běžně vyskytují a zajišťují mj. ochranu před různými patogeny.

 • Kvasinkové záněty (kandidózy)

  Glycerol, který je součástí komerčních přípravků, je výbornou výživou pro některé kvasinky, které např. při oslabení imunity způsobují záněty.

Došel lubrikační gel. Najdeme alternativu ve spíži?

Běžná domácnost je vybavena stolním olejem, máslem, sprchovými gely a mýdlem, v lékarničce se možná schovává nějaká ta mast. Nic z toho pro výrobu domácího lubrikantu nepoužívejte.

"Loni v létě jsem nouzově s přítelem použila máslo místo lubrikačního gelu a dost jsem pak trpěla na záněty... nevím, moc bych to nedoporučovala..."

Máslo nechte raději na vymaštění pekáče...
Máslo nechte raději na vymaštění pekáče...

Potravinářské výrobky (stolní oleje a tuky) mají sice výbornou kluzkost, absolutně se ale nehodí pro použití s kondomem. Navíc po čase žluknou a jsou živnou půdou pro nejrůznější patogeny. Jedinou výjimkou je kokosový olej, který má i výrazné protiplísňové účinky – některé ženy ho proto používají i jakou svébytnou samoléčbu infekcí.

Kokosový olej? Podle mě nejlepší lubrikant, jaký jsem kdy měla. Stačí fakt trošku a je super. Navíc má i antimykotické účinky, takže je jím tam dole "máznu" i když třeba cítím nějaké počínající svědění. Fakt pomáhá!“

Mimochodem, panenskému olivovému oleji se – navzdory jeho názvu – v souvislosti se svým prvním análním zážitkem raději obloukem vyhněte.

 • Pokud už musíte využít domácí nabídky, volte sprchové gely, určené pro intimní hygienu. Pro intimní chvíle jsou vhodné už o něco méně, rozhodně ale nenaruší vaginální mikroflóru tolik, jako běžná parfémovaná mýdla. Navíc tolik nevysuší pokožku. Pohlavní orgány s loupající se kůží nejsou zrovna příkladem atraktivnosti...

Návod na výrobu lubrikantu: Vraž tam hroudu glycerinu!

Přísady

Kokosový olej - exotika s erotikou?
Kokosový olej – exotika s erotikou?

Pro výrobu ryze domácího lubrikantu budete potřebovat několik málo surovin – 1/4 čajové lžičky xantanové gumy, polovinu čajové lžíce potravinářského glycerinu a 10 polévkových lžic vody. Je váš sexuální protějšek členem spolku přátel bezlepkové diety? Pak máte vyhráno; glycerin i xantanová guma jsou totiž potravinové ingredience, hojně využívané právě v bezlepkové kuchyni. Pokud nemáte tyto dvě suroviny po ruce, seženete je v prodejně se zdravou výživou. Glycerin můžete najít také pod označením E422.

 • Na kolik domácí lubrikant vyjde?

  150 ml značkového lubrikačního gelu seženete v obchodech v průměru za 220 Kč.

  100 g xantanové gumy (vystačí na 80 dávek domácího lubrikantu) seženete asi za 40 Kč, 100 ml jedlého glycerinu (40 dávek domácího lubrikantu) za 70 Kč.

  Pokud zanedbáme cenu kohoutkové vody, vyjde vás při této investici 150 ml domácího lubrikantu asi na 2,25 KčDomácí lubrikant je tedy 100x levnější, než jeho protějšek ze sexshopu!

Mícháme lubrikant

A jak tedy při výrobě gelu postupovat? V glycerinu rozpusťte xantanovou gumu a doplňte vodou – hotovo! Můžete i experimentovat – např. přidáním více xantanové gumy vytvoříte gel s hustší konzistencí. Alternativní variantu představuje rozvaření několika lžic kukuřičného škrobu ve vodě. Tento přípravek je ale výbornou živnou půdou pro bakterie a kvasinky, proto jeho užívání příliš nedoporučujeme.


Video: Postup při výrobě domácího lubrikačního gelu (zdroj Youtube.com)

Je libo gel s příchutí?

Rádi byste domácí lubrikant s příchutí? Na trhu je možné koupit i různá potravinářská aromata a příchutě (jahoda, lesní ovoce, banán a mnoho dalších). Jen to s jejich přidáním nepřežeňte a hlavně se ujistěte, že váš partner není na žádnou složku gelu alergický. Jinak se vaše intimní chvilky rychle překlopí ve večer, strávený v čekárně na pohotovosti...

 • Je na místě uvést, že koupě lubrikačního gelu (stejně jako kondomu) není věkově omezena. Lubrikanty seženete v lékárnách, drogreriích i ve větších obchodních centrech. K domácí výrobě lubrikantu by vás neměla vést stydlivost, ale spíše ekonomické a zdravotní důvody. Stydíte se kupovat lubrikační gel? Prostě ho (s balíčkem kondomů) při nákupu strčte mezi rohlíky...

Související hračky