Proč při líbání zavíráme oči

Děláme to všichni. Když se blíží rty našeho idolu, mimoděk přivíráme oči. Ale proč? Vědci to konečně vyzkoumali. Taky mám dobrou zprávu pro všechny učitele, kterým studenti na přednáškách zavírají oči.

Proč při líbání zavíráme oči

Když s někým mluvím a chci se na něj opravdu soustředit, tak se musím dívat jinam. Nemohu koukat do jeho očí, to mě ruší. Někdo může únik z očního kontaktu vnímat jako pohrdání řečníkem. U mne je to však znamením toho, že dotyčného doopravdy poslouchám. A nejsem zdaleka sama. U líbání je to tentýž princip.

Smyslový multitasking prostě nezvládáme

"Zvyšování nároků na zrakové vjemy může snížit celkové vnímání zrakových a sluchových podnětů." uvedli američtí vědci svým komplikovaným jazykem. Jinými slovy – je vědecky dokázáno, že pokud jsou přetěžovány naše oči, nedokážeme tak dobře vnímat, o čem je řeč.

Pokud na přednáškách zavíráš oči, nemusí se už na tebe učitelé zlobit. Vysvětli jim, že chceš pouze eliminovat rušivé vizuální vjemy a více své mozkové kapacity tak věnovat sluchu.

Ve svém výzkumu šli vědci ještě dál. "Náš výzkum rozšiřuje toto poznání na hmat." A při dotýkání se rty také používáme hmatový smysl.

"Zjistili jsme, že pokud se zraku předkládají složitější vjemy, snižuje se citlivost hmatu. To tedy znamená, že například zavřením očí můžete zvýšit tzv. hmatové vědomí, což může být jeden z důvodů, proč lidé u líbání zavírají oči."

Zavázané oči při sexu zvyšují prožitek z doteků
Zavázané oči při sexu zvyšují prožitek z doteků

Zavázat oči při sexu

Stejný princip se využívá u lehkého BDSM. Když ti tvá láska zaváže oči šátkem, vychutnáš si sex zcela jinak. Najednou nemůžeš používat ten nejdůležitější smysl a plná pozornost se přesune k ostatním smyslovým vjemům. Mnohem citlivěji budeš vnímat doteky, vůně i zvuky.

TIP: Inspiruj se třemi scénáři na hrátky využívající smysly.

Tím se tedy vysvětluje – alespoň pro mně – proč musím fixovat oči na nějaký pevný bod, když někdo mluví. Jinak to totiž nepoberu. Jestli na mě někdo příště vyrukuje s tím, že si ho nevážím, když koukám jinde, můžu na něj udeřit s vědeckými studiemi. Anebo jej začít líbat, to by ho mělo umlčet :)


Související hračky