Co jsou feromony?

Feromony

Feromony jsou chemické látky vytvářené tělem, které vyvolávají podvědomé signály u dalších jedinců stejného druhu. Feromony řídí sociální chování a vazby, jako určování pozice ve společnosti a také ovlivňují sexuální chování.

Feromony jsou vylučovány kožními žlázami zejména v podpaží, ušních kanálcích, pod ušima a v okolí prsních bradavek a pohlavních orgánů. Feromony však nevnímáme jako běžnou vůni. Místo čichovými buňkami je zachycuje vomeronasální orgán (resp. Jacobsonův orgán, VNO), který je umístěn u nosní přepážky. Směs feromonů představuje pro každého jedince specifickou čichovou stopu.

Výzkum lidských feromonů probíhá teprve od 50. let 20. století. Od té doby bylo izolováno několik látek, jejichž působení bylo prokázáno - androgeny (androstenol, androsterol, androstenon, androstadienon - působící na dívky) a estratetraenol (působící na muže). U dalších látek, např. u feromonu kopulin, se přímý účinek na chování člověka prokázat nepodařilo.

V našem sexshopu pro vás máme feromony pro ženy i feromony pro muže (čisté i v parfémech, toaletních vodách a další drogerii).

Související odkazy

Pokud hledáte informace o feromonech, dejte si pozor na překlepy. Lidé často hledají feromoni. Správná psaná forma je však jediná, a to feromony.


Související hračky

Vybíráme z e-shopu