Hemoroidy, hemeoridy

Hemoroidy, hemeoridy

Hemoroidy (chybně označované jako hemeroidy) jsou rozšířené a zanícené žíly, které se mohou vyskytovat jak na povrchu konečníku, tak hlouběji v análním kanálu. Projevují se občasným krvácením z konečníku, nepříjemnými pocity, svěděním, drážděním a oděrkami.

Vnitřní a vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy, které se nacházejí v okolí řitního otvoru, bývají měkké, vlhké a zpravidla nebolí ani nekrvácejí. Potíže obvykle pocítíte až v případě, že se v oblasti vytvoří krevní sraženina. Z té totiž následně vzniká bolestivý uzlík, při jehož prasknutí můžete naopak cítit úlevu.

S vnitřními hemoroidy je to trochu jiné, protože jsou známkou pokročilejšího stádia nemoci. Zasahují hlouběji do anální trubice a jejich typickým příznakem je krvácení při odchodu stolice. Většinou nebolí, protože uvnitř konečníku nejsou nervová zakončení, která by do mozku donesla informace o bolesti. Objevit se může i takzvaný prolaps, což je vyhřeznutí hemoroidů. Ty se v počátečním stádiu obvykle samy zasunou zpět, časem je však musíte vracet zpátky do konečníku rukou.

POZOR! V případě, že si dopřáváte sex s partnerem, který hemoroidy má, nezapomeňte na ochranu! Hemoroidy totiž způsobují krvácení a tím se zvyšuje riziko přenosu pohlavních chorob.

Co pomáhá na hemoroidy?

Při konzervativní léčbě nejvíce pomohou masti, čípky a tablety, které jsou účinné proti bolesti a svědění, ale rovněž působí na posílení střevní stěny. V některých případech je léčba doplněna i o léky – takzvaná venotonika. Pomohou také sedací koupele ve vývaru z heřmánku či dubové kůry. Dietologická opatření spočívají v obohacení stravy o vlákninu a vitamíny.

Konzervativní postup bývá efektivní pouze u hemoroidů prvního a druhého stupně. Odstranění výraznějších hemoroidů vyžaduje lékařský zákrok.

Ambulantní odstranění hemoroidů

Zákroky jsou prováděné bez hospitalizace, a to v jednom nebo několika sezeních. Povětšinou nevyžadující ani pracovní neschopnost. Všechny tyto metody směřují k lokálnímu odumření tkáně hemoroidálního uzlu.

Starší a méně využívané metody:

  • Kryalizace – k odstranění uzlů je použito rychlé zmrazení
  • Fotokoagulace a laserterapie – využívají koncentrované světlo
  • Sklerotizace – pomocí speciální injekční jehly je do oblasti hemoroidu vstřikován roztok, který způsobí sklerotizaci (vazivovou změnu uzlu a jeho stažení a vymizení)

Současně nejvyužívanější metody:

  • Barronova ligace – speciální gumový kroužek nastřelený na hemoroid v místě jeho výstupu (uzel zaškrcuje a zbavuje přítoku krve, po výkonu odumře a odpadne).  Nevýhodou je častá bolestivost při aplikaci gumového kroužku a několik dnů poté. Zpravidla se používá na hemoroidy I. a II. stupně.
  • Hemoron – odstranění hemoroidů pomocí nízkovoltážních proudů. Největší výhodou je bezbolestnost, protože proudy lze přesně nastavit podle individuální citlivosti pacienta. Metoda je použitelná na hemeroidy I. až III. stupně. V některých případech i na stupeň IV.

Operace hemoroidů

Chirurgická léčba s hospitalizací je vhodná pro malou skupinu pacientů s vysokým stupněm hemoroidů, u kterých ambulantní léčebné techniky selhaly.

  • Klasický chirurgický zákrok – spočívá v odříznutí uzlů a podvázání jejich cévní stopky. Nevýhodou této metody je větší bolestivost, rizika spojená s operačním zákrokem v anální lokalitě a delší pracovní neschopnost.
  • Longova metoda – miniinvazivní metoda operace hemoroidů. Pomocí speciálního nástroje (stapleru) se provede vytětí a sešití sliznice konečníku. Oproti klasické operaci se výkon odehrává v oblasti nad linea dentata v hloubce asi 4 cm, kde už není senzitivní inervace, a tudíž je výkon méně bolestivý. Nevýhodou je nutnost úhrady této operace nemocným.

Související zdroje

Vybíráme z e-shopu