Co je šovinismus?

Šovinismus

Šovinismus je iracionální víra v dominanci a nadřazenost určité skupiny lidí. Vyvolená skupina je vnímaná jako ctnostná a silná, zatímco ostatní skupiny jsou vnímány jako slabé a podřadné.

Šovinismus původně souvisel s radikálním nacionalismem, v současnosti se ale termín používá hlavně v souvislosti s vírou v nadřazenost mužů nad ženami, která se může projevovat jak chováním, tak slovy.

ZAJÍMAVOST: Podle legendy byl Nicolas Chauvin (čti „Šovin“) napoleonský voják a zapřisáhlý bonapartista. Fanaticky císaře podporoval i poté, co Napoleon abdikoval. Chauvinovo jméno se tak stalo synonymem zaslepené víry. Historikům se však nepovedlo prokázat, jestli skutečně existoval.

Mužský šovinismus

O mužském šovinismu se ve společnosti hodně mluví, ale přesto existuje málo psychologických a sociologických výzkumů na toto téma.

Studie z roku 1976 prováděla psychoanalytickou terapii 11 mužů. Zjistila, že když někdo zpochybnil jejich šovinistické přístupy, vyvolávalo to v nich úzkosti apod. Ukázalo se, že šovinistické postoje u mužů jsou často jenom pokusem psýché zaštítit se před hanbou vyplývající ze 4 primárních zdrojů:

  1. nevyřešené dětské touhy a přání
  2. život v nepřátelském ženském prostředí
  3. Oidipovský komplex
  4. mocenské konflikty související s maskulinním sebevědomím
tragédie moderního šovinisty
Tragédií moderního muže je, že ho společnost učí, že „muži nepláčou“, a zároveň ho trestá, když se chová jako macho

Po celá tisíciletí měli muži socio-kulturní prim před ženami. To se v posledním století začalo měnit, stejně jako se proměňuje i vnímání maskulinity, ženství, role člověka ve společnosti, rozšiřuje se pojetí genderu aj. Tyto změny mají společenské, ale i psychologické dopady.

Proti mužskému šovinismu pak stojí společenský feminismus usilující o zrovnoprávnění mužů a žen ve všech směrech.

Problematika všudypřítomného mužského šovinismu

Mužský šovinismus nepředstavuje nenávist k ženám, ale pouze pocit mužské nadřazenosti, který je lidem socio-kulturně „vtloukán do hlavy“ od dětství.

Je součástí zažitých stereotypů typu:

  • muži jsou racionální, ženy emocionální
  • žena patří do kuchyně
  • nebuď jako ženská (mířeno na muže)
  • muži jsou lepší řidiči než ženy
  • muž by měl za ženu platit v restauraci aj.

Stereotypy mohou být statisticky, ale nikoliv univerzálně platné, a lidé nejsou nuceni se jim podřizovat. Mužský šovinismus vyplývá z posilování stereotypů, které jsou nevýhodné pro ženy (ale svým způsobem i muže, byť to nemusí být na první pohled zřejmé). 

šovinistické vtipy
Vtipy jsou jedním ze způsobů, jak se šovinismus šíří ve společnosti.
Tvůrce je vážně myslet nemusí – ale ti, co je reprodukují, dost často už ano.

Ženský šovinismus

Ženský šovinismus vychází z víry v to, že ženy jsou nadřazeny mužům.

"Ženské šovinistky věří, že muži nemohou být dostatečně emociálně vyvinutí, aby chtěli růst, komunikovat srdcem, být empatičtí a povzbuzovat svoji partnerku."

Karen Salmansohn

Související zdroje


Související témata

Feminismus

Feminismus

Feminismus je řada sociálních a politických hnutí a ideologií, jejichž společným cílem je definovat a ustanovit politickou,... Feminismus je řada sociálních a politických hnutí a ideologií, jejichž společným cílem je definovat a ustanovit politickou, ekonomickou, společenskou i osobní rovnost mezi pohlavími. Feminismus vychází z perspektivy, že společnost dává výsadní postavení mužům na úkor žen (tzv.... ...

Sexismus

Sexismus

Sexismus je předsudek nebo diskriminace na základě pohlaví. Může být namířený vůči komukoliv, i když obvykle se týká žen a ještě více transsexuálů a transgender osob. Stejně tak se ale můžeme setkat i se sexismem namířeným vůči mužům.... ...

Vybíráme z e-shopu