Jak na poruchu erekce? Vědci zkoumají pavoučí jed

Ve spojení se sexuální dysfunkcí u mužů si každý zřejmě vybaví pověstné „modré pilulky“. Viagra je známý a hojně používaný produkt, který do jisté míry zaručuje dostatečně dlouhou trvající erekci. Ne každému však tato konvenční léčba poruchy erekce dokáže pomoci.

Jak na poruchu erekce? Vědci zkoumají pavoučí jed

Vědci proto neúnavně hledají další substance, jejichž složení by mohlo nabídnout alternativní způsob, jak erekce dosáhnout. Nezůstávají však jen v oblasti farmacie, ale nahlížejí také do přírodní říše. Jelikož je erekce teoreticky řečeno jen dokonalou chemickou souhrou hormonů lidského těla, lze velmi dobře určit její hlavní spouštěče.

Nebezpečná erekce jako důsledek pavoučího kousnutí

A jeden takový bezpečný spouštěč erekce našli vědci v poměrně nečekané podobě – v pavoučím jedu. Objektem zájmu se stal pavouk Palovčík brazilský (Phoneutria fera / Phoneutria nigriventer). Jedná se o asi 16 centimetrů velkého pavouka, který se vyskytuje v tropických oblastech Jižní Ameriky.

Jde o poměrně hojný a agresivní druh, který si nestaví stálý úkryt a loví rychlým útokem ze zálohy. Má na svědomí zhruba 7000 zaznamenaných kousnutí člověka. Díky tomu jsou účinky jeho jedu velmi dobře zmapovány.

Priapismus je dlouho trvající bolestivá erekce
Priapismus je dlouho trvající bolestivá erekce

Silný jed Palovčíka tvoří neurotoxin, který vyvolává u člověka řadu symptomů, jako je ztráta kontroly nad svalovou soustavou, palčivá bolest, nebo zhoršené dýchání. Podle záznamů však bylo kousnutí tímto pavoukem smrtelné pouze pro desítku osob.

Jedním z vedlejších účinků jedu Palovčíka brazilského je však také priapismus. Tento pojem označuje dlouho trvající bolestivou erekci, která přichází bez předchozích erotických podnětů. U žen dochází k bolestivému ztopoření klitorisu, čemuž se říká klitorismus.

Zejména u mužů je priapismus nebezpečným jevem. Erekce, která trvá déle, než 24 hodin, totiž může nevratně poškodit topořivá tělíska v penisu a tím zcela znemožnit erekci v budoucnu. Neléčený priapismus tak může vést až k impotenci.

  • Nejjedovatější pavouk na světě

    Od roku 2010 je Palovčík brazilský zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejjedovatější pavouk na světě. Za toto prvenství vděčí neurotoxinu, který produkují jeho jedové žlázy. Je tak silný, že pro zabití dvaceti gramové myši jej stačí pouhých 6 mikrogramů. Při kousnutí přitom do své oběti vstřikuje až 1 069mg jedu. Díky tomu je nebezpečný i pro člověka.

Potenciální alternativa Viagry

Erektilní dysfunkce je jednou z nejčastějších sexuálních poruch u mužů
Erektilní dysfunkce je jednou z nejčastějších sexuálních poruch u mužů

Právě zde se vědci zastavili a zamysleli. Je jasné, že není možné používat pro léčbu erektilní dysfunkce pavoučí jed s celou řadou nepříjemných účinků na lidský organismus. Jed však ve svém složení musí obsahovat jednu konkrétní látku, která je za způsobení intenzivní erekce (resp. klitorismu) zodpovědná.

Vědkyně Keina Nunesová se rozhodla, že se pavoučímu jedu Palovčíka brazilského podívá na zoubek. Chemický rozbor ukázal, že jed obsahuje řadu toxinů. Testy na potkanech ukázaly, že za způsobení erekce může jeden konkrétní toxin, a to peptid s označením PnTx2-6. To zřejmě nikomu nic neříká.

Důležité však je, že peptidy jsou sloučeniny organického původu a vyskytují se běžně i v lidském těle. Peptidem je například inzulin. Jejich základní vlastností je to, že ve formě, ve které jsou organismem syntetizovány (vytvářeny), nemají žádné účinky. Až ve chvíli, kdy je jejich aktivita stimulována a dostanou se na konkrétní místo působení, projdou chemickou změnou na svou aktivní formu.

Teoreticky by tak tento peptid s krkolomným označením mohl být vhodným přírodním léčivem na poruchu erekce. Jeho konkrétní slabá dávka by zřejmě způsobila nebolestivou, avšak silnou a dlouho trvající erekci. Navíc je mechanismus účinku peptidu zcela jiný, než u viagry. K dispozici by tak byla alternativní léčba.

Výzkum se zabývá také tím, zda by tato složka pavoučího jedu mohla být použita jako lék na sexuální dysfunkci u žen.

Na euforii je ještě hodně času

Na dosažení kvalitní erekce s pomocí pavoučího jedu si ještě počkáme
Na dosažení kvalitní erekce s pomocí pavoučího jedu si ještě počkáme

Vědci však po zveřejnění této zprávy ihned krotili vášně, které ve společnosti vyvolala. Výzkum je teprve ve svém začátku a případný lék, obsahující účinný toxin z jedu Palovčíka brazilského, se v nejbližší době na pulty lékáren určitě nedostane.

Zároveň v žádném případě nedoporučují, aby se někdo pokoušel s jedem tohoto pavouka experimentovat na vlastní pěst. Nejenže by si neopatrný kutil mohl přivodit kvůli špatnému dávkování priapismus, ale zároveň by mohlo jít o jeho poslední erekci v životě.

Autor:

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem

Související hračky