Speciální kondomy údajně dokáží zničit virus HIV

Představte si kondom, který nejenom, že dokáže zabránit nechtěnému početí potomka, ale dokáže spolehlivě zničit viry pohlavně přenosných nemocí, a to včetně HIV. V horizontu několika měsíců by takové kondomy už neměly být pouhými výplody naší fantazie, ale měly by se skutečně objevit na pultech obchodů. Kde se speciální kondomy, které ničí virus HIV, vzaly a jak fungují? Pokud se o nich toužíte dozvědět více, nahlédněte do našeho článku.

Speciální kondomy údajně dokáží zničit virus HIV

Kondomy, které mají konečně nadobro zabránit šíření pohlavně přenosných chorob, představila před několika dny australská společnost Starpharma. Tajemství toho, jak preservativy dokáží zničit zárodky virových onemocnění, netkví přímo v kondomech samotných, za vším stojí gel, kterým jsou preservativy lubrikovány. Konkrétně se jedná o VivaGel, který obsahuje mimo jiných příměsí i sloučeninu astrodimer sodium, která byla vyvinuta právě k hubení HIV viru.

Dle oficiálního vyjádření Smartpharmy, dokáží jejich kondomy zachytit až 99,9% všech virů pohlavně přenosných nemocí, včetně virů herpes, lidského papilomaviru a již zmiňovaného HIV.

Kdy se speciální kondomy objeví na pultech?


VivaGel by se měl stát prvním gelem, který eliminuje přenos virových pohlavních chorob.
VivaGel by se měl stát prvním gelem, který eliminuje přenos virových pohlavních nemocí, včetně viru HIV.

Před několika dny obdržela melbourneská Smartpharma povolení od Australského úřadu pro potravinové výrobky. Kondomy potažené speciálním gelem tedy mohou na trh. "Už zbývá finální krok, který nepotrvá víc než pár týdnů. Čekáme už jen na oficiální zápis do národního registru terapeutických výrobků. Během následujících měsíců by se měl produkt objevit na pultech.“ uvedla podle ABC News Jackie Fairleyová ze společnosti Starpharma.

Zda se budou kondomy lubrikované VivaGelem prodávat i u nás, se nám bohužel nepodařilo zjistit. Jisté však je, že krom Austrálie, kde se jejich výroby ujme největší tamní výrobce kondomů, firma Ansell, budou speciální kondomy k dostání i v Japonsku. Tady se o jejich výrobu bude starat společnost Okamoto.

Jsou kondomy s VivaGelem opravdu tak výjimečné?

"Kondomy nejsou 100% ochranou ani před nechtěním početím, ani před pohlavně přenosnými chorobami.“ uvedla pro ABC News Jackie Fairleyová a hned pokračuje ve výkladu: „Doporučujeme udělat všechno co je ve vašich silách, abyste počet virových částic snížili – například použitím VivaGelu. Riziko přenosu se pak rapidně sníží.


Virus HIV - jeden z nejzákeřnějších virů současnosti.
Virus HIV - jeden z nejzákeřnějších virů současnosti.

Výzkum VivaGelu probíhá i na druhé straně planety, v USA. Tady se pokoušeli protlačit tento gel na trh jako účinný lék proti bakteriálním vaginálním infekcím. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv však použití přípravku k těmto účelům nedovolil a léčba těchto onemocnění tak dál probíhá podáváním antibiotik.

Názory na VivaGel se různí, podle článku, který uveřejnil magazín Huffing post, při dlouhodobém užívání gelu jako léku proti bakteriálním vaginálním infekcím se tělo nakonec k účinným látkám stavělo jako k infekci samotné. Vznikla tak nechtěná reakce organismu, která znemožňovala další léčbu tímto přípravkem. Až časem tedy uvidíme, jestli se v případě VivaGelu jedná skutečně revoluci, nebo bude dlouhodobá ochrana znemožněna vedlejšími účinky gelu.

Vybíráme z e-shopu