Hypersexualita je zvýšená sexuální aktivita na základě zvýšeného sexuálního pudu. Nejeví znaky fyzické závislosti, nýbrž psychické. Člověk postižený hypersexualitou vyhledává styk proto, že to vyžaduje jeho mysl, ne jeho tělo. Hypersexualita je v odborných kruzích považovaná za nemoc s diagnostickým kódem F52.7.
Podle toho, zda se jedná o nadměrně sexuálně aktivního muže nebo ženu, se hypersexualita dělí na nymfomanii (u žen) a satyriázu (u mužů). Více o hypersexualitě se dozvíte v našem článku o závislosti na sexu.
Definice hypersexuality
Definovat hranici zvýšeného sexuálního apetitu a hypersexuality není jednoduché. Sexuální chuť – libido – se u jednotlivců liší. Obecně lze ale říci, že lidé trpící touhle nemocí nedosáhnou sexuálního uspokojení, i když dosáhnou orgasmu. To je nutí vyhledávat stále nové známosti, takže se vyznačují značnou promiskuitou.
Dochází tak k cyklické frustraci, která vede k patologickým vzorcům chování. Pokud takové chování způsobuje poškozování sociálních vztahů, jedná se o problém, který je nutno řešit.
Léčba
Pokud je u jedince trpícího hypersexualitou zjištěna zvýšená hladina pohlavních hormonů, lze pomoci farmakologicky. Většinou se ale přistupuje jenom k psychoterapii, která probíhá ambulantně. Jedná se o soubor verbálních, neverbálních a paraverbálních komunikačních technik užívaných psychoterapeutem.
V případě, že taková léčba nepřináší požadované výsledky, je možné nasadit také blokátory pohlavních hormonů – antiandrogeny, čímž je ale ovlivněná také plodnost pacienta. Proto se k této metodě přistupuje jako k poslední možnosti.