Intersexuál je jedinec odlišný od běžné definice mužského nebo ženského těla. Odlišnosti se mohou týkat jednotlivých genů, chromozomů, pohlavních hormonů nebo zevních i vnitřních pohlavních orgánů, přičemž se mohou vyskytovat izolovaně, nebo se vzájemně kombinovat.
Termín hermafrodit je speciální označení pro intersexuála, který má viditelné mužské i ženské pohlavní orgány. V původním smyslu se však jedná o označení živočichů (obojetníků), kteří jsou schopni produkovat současně vajíčka i spermie. Hermafrodit má buďto varlata i vaječníky, nebo jsou oba tyto orgány nahrazeny tzv. obojetnou pohlavní žlázou.
Původ slova hermafrodit
Slovo hermafrodit je řeckého původu. Podle mytologie byl Hermafroditus synem bohyně lásky Afrodity. Zamilovala se do něj nymfa Salmacis a přála si být s ním spojená už navěky. Proto bohově sloučili její tělo s Hermafroditovým a bůh tak získal obě pohlaví.
Intersexualita vs. hermafroditismus
Intersexualita popisuje různorodou kombinaci mužské a ženské fyziologie. Zahrnuje nejednoznačně vyhlížející genitálie, různé kombinace XX a XY chromozomů aj. Na rozdíl od zvířecích obojetníků se ale lidé nemohou aktivně rozhodnout, které pohlavní buňky chtějí využívat. Obvykle jsou jejich mužské, ženské, nebo oboje pohlavní buňky neplodné.
Pravý hermafroditismus znamená přítomnost obou pohlavních žláz, tj. vaječníků i varlat u jednoho jedince (odděleně, či společně v jednom orgánu). Jde tedy pouze o specifický podtyp intersexuálních stavů.
Intersexualita je pojem, který vytvořil genetik Richard Goldschmidt v roce 1917 s odkazem na fyzikální různorodost pohlaví. Už tehdy se objevovaly vědecké důkazy, že pohlaví není pouze binární – muži a ženy – ale že existuje více fyziologických stupňů mezi oběma póly.
Caroline Kinsey je intersexuál, který žil většinu svého života jako muž, než se rozhodl přijmout identitu ženy
Úprava pohlaví u intersexuálů
Medicína popisuje intersex jako lidi s poruchou pohlavního vývoje. Tento postoj je ale čím dál více zpochybňován, a to zejména kvůli neflexibilní lékařské terminologii a intervencím do pohlaví. Občanské organizace zaměřené na intersex kritizují lékařské zásahy vedoucí k tomu, aby lidské tělo vypadalo více jako mužské nebo ženské.
Takové zásahy se dělají od 50. let minulého století, kdy doktoři začali chirurgicky nebo hormonálně upravovat děti tak, aby jejich pohlavní znaky odpovídaly pouze jednomu pohlaví. Stává se, že operaci podstoupí i teenager nebo dospělý člověk. Takové operace jsou ale poměrně kontroverzní. Jednak nic nezaručuje uspokojivý výsledek operace, jednak mohou vést k neplodnosti.
Související zdroje
- Isna.org - What is intersex? (Hermafroditismus u člověka – intersexualita)
- Plannedparenthood.org - What's intersex (definice)
- Wikipedia.org - Hermaphroditus (původ slova hermafrodit, hermafrodité ve zvířecí říši)
- Wikipedia.org - History of intersex surgery (úprava pohlaví intersexuálů)
- Wikipedia.org – Intersex (hermafroditismus u člověka – intersexualita, plodnost lidských hermafroditů, úprava pohlaví)