Kámasútra je starověký text pocházející z Indie pojednávající o lidské sexualitě. Jeho název se dá ze sanskrtu přeložit jako Učebnice lásky – Káma je jméno hindského boha milostní touhy a sútra je poučení, učebnice. Autorem textu je mnich a filozof Vátsjájana, o životě kterého se nedochovaly nijaké zmínky, své dílo vytvořil pro bohaté měšťany na základě starších, dnes jíž nedochovaných erotických příruček – kámašaster.
Obsah je rozdělen na sedm častí, přičemž každá pojednává o jiném tématu, jsou zde obsaženy rady nad rámec sexuálního života. Řeší se zde proto i každodenní život, například chod domácnosti. Za zmínku stojí části Milování, kde jsou popsány typy mužů a žen podle velikosti pohlaví, způsoby předehry a Kámasútra pozice, kterých je více než osmdesát. Za nejdůležitější pro požitek ze sexu totiž autor považuje časté střídání poloh. V jiných částech nechybí návod na nápoj lásky, pojednání o kurtizánách, nebo návod jak svést ženu nebo si udržet manželku.
Sexuální polohy a Kámasútra: Nemusíte studovat celou Učebnici lásky, abyste si zpestřili sex. Podívejte se, jaké sexuální polohy můžete vyzkoušet.
V České republice byla Kámasútra poprvé vydaná v roce 1969, ve světe se však toto dílo až na dobu středověku těšilo vždy velké oblibě. Nejrozšířenější anglická verze pochází z roku 1883, kdy jí soukromě vydal britský objevovatel a cestovatel Richard Buton. Původní texty nebyli ilustrovány, ilustrace přibývali až během století renesance až do současné doby, i když působí jako dobové kresby.
Související zdroje
- Wikipedia.org - Kámasútra (představení knihy, obsah, přehled vydání)