Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je opakovatelně použitelná hygienická pomůcka pro ženy, která slouží k zachytávání krve během menstruace. Vyrábí se z gumy nebo lékařského silikonu a jedná se o ekologickou alternativu vložek a tampónů.

Jak se používá menstruační kalíšek?

Kalíšek si vložíte do vaginy, kde zachytí odtékající krev. Na rozdíl od vložek a tampónů krev nevsakuje, ale zachytává a shromažďuje – po čase ho vyjmete a krev vylijete (v závislosti na síle vaší menstruace se doporučuje vyprázdnění po 6 - 12 hodinách).

Kalíšky obsáhnou více krve než jiné menstruační pomůcky. Proto je obvykle stačí vyměnit ráno a večer (pokud máte silnou menstruaci, tak nejspíše i během dne). Je užitečné mít 2 kalíšky, protože po použití byste ho měla 5 minut vyvařit.

Velikost menstruačních kalíšků

Menstruační kalíšky jsou k dostání v různých tvarech, barvách i velikostech. Najdete je v objemu od 9 až po 76 ml. Jejich základní dělení je ovšem na malé a velké:

  • Malé kalíšky se doporučují ženám pod 30 let, co ještě nerodily.
  • Velké kalíšky se doporučují ženám nad 30 let, které rodily vaginálně, případně těm se silnou menstruací.

Na to, jaký vám vyhovuje, budete muset přijít sama (nebo se poradit se svým gynekologem). Kromě výše zmíněného byste měla při výběru kalíšku vzít v úvahu:

  • sílu proudu krve a objem kalíšku
  • velikost svého děložního hrdla
  • pevnost a flexibilitu kalíšku
  • sílu svého pánevního dna
Velikosti a tvary menstruačních kalíšků
Kalíšky mohou mít mnoho velikostí a podob, ale základní styl je stejný

Jak zavádět menstruační kalíšek

Nasadit si menstruační kalíšek může být ze začátku obtížné a nepříjemné – jako cokoliv nového.

Pokud máte menstruační kalíšek poprvé, zkuste si ho nasazovat a vytahovat každý den ve sprše už týden před menstruací. Protože pokud to na vás přijde a vy s ním ještě nejste sžitá, všechno bude mnohem obtížnější a kalíšek si tak snadno znechutíte.

Shopaholic Nicol

Když si zavádíte menstruační kalíšek, můžete ho složit více způsoby. Metodou pokus-omyl přijedete na to, který vám vyhovuje nejvíce. Poradit se můžete i ve specializovaných prodejnách.

Kalíšek funguje na principu podtlaku – strany kalíšku musí obepnout sliznici vevnitř. Proto si vždy zkontrolujete, že dobře dosedl na místo. Přejeďte prstem po jeho okraji kolem dokola. Pokud někde dobře nepřiléhá k poševním stěnám, chytněte spodek kalíšku (ne stopku!) a jemně jím točte do stran, dokud se nezachytí.

Důležité je si to vyzkoušet a objevit způsob, který vám vyhovuje nejvíc. V následujícím videu se dozvíte, jak se o menstruační kalíšek starat, jak si menstruační kalíšek zavádět a jak jej vyndávat. Návod je více méně univerzální, ale pokaždé, když si kalíšek koupíte, tak si podrobně přečtěte přibalené instrukce (různé produkty se mohou lišit v detailech).

Je menstruační kalíšek vhodný pro panny?

Menstruační kalíšek se příliš nedoporučuje ženám nebo dívkám, které ještě neměly pohlavní styk.

Manipulace s kalíškem pro ně může být obtížná a výjimečně může dojít i k poranění panenské blány (pokud je otvor v panenské bláně dostatečně volný, tak k jejímu poranění obvykle nedochází).

Co když menstruační kalíšek protéká?

Pokud vám menstruační kalíšek protéká, s největší pravděpodobností jste si ho špatně nasadila. Jestli jste zkontrolovala, že sedí, ale stejně protéká, může tomu být z následujících důvodů.

1) Velikost
Kalíšek je moc malý, respektive menší, než potřebujete, takže netěsní.

2) Měkkost
Pokud je kalíšek moc velký a měkký, tak se v pochvě zohne a krev protéká vzniklým ohybem.

3) Výška
Může se stát, že vám kalíšek přetéká, ale když si ho vyjmete, není ještě plný. Čím to? Nejspíše si ho nasazujete příliš vysoko, takže vám do něho zasahuje děložní čípek a zmenšuje tak objem kalíšku.

4) Hloubka
Je možné, že jste kalíšek umístila příliš nízko – pokud je vaše pochva dole širší, dojde k tomu stejnému, jako u bodu 1.

5) Zácpa
Pochva a konečník k sobě těsně přiléhají. Pokud se toho hodně nahromadí v konečníku, může se vyvíjet tlak na pochvu. Okraj kalíšku se pak může promáčknout, takže menstruační kalíšek přestane těsnit a krev může protéct kolem.

Děložní čípek tlačí na menstruační kalíšek

Když vám děložní čípek zasahuje do menstruačního kalíšku, zmenšuje jeho objem a krev pak spíše přeteče

Výhody a nevýhody

  • Oproti většině vložek a tamponů není kalíšek bělen karcinogenními látkami
  • Opakované použití
  • Jednorázová investice (vydrží 5 – 15 let), takže je ekologický i ekonomický
  • Dá se používat při sportu a plavání
  • Je to něco nového, takže si na zavádění i vyndávání musíte zvyknout
  • Zavádění i vyndávání kalíšku může být „špinavé“, obzvlášť pokud si ho potřebujete vyndat na veřejných záchodcích
  • Může podráždit vaginu, pokud ho špatně čistíte
  • Můžete mít alergickou reakci na materiál
Životnost menstruačního kalíšku je alespoň 5 let
I když menstruační kalíšek není na první pohled nejlevnější, vydrží vám alespoň 5 let.
Kolik za tu dobu utratíte za vložky či tampony? 

Co si ženy chválí

  • Pokud víte, že se vám blíží menstruace, ale nejste si jistá, kdy/kde vám naskočí, stejně si můžete kalíšek nasadit a nic neřešit (na rozdíl od tamponu do sebe nic nevsakuje).
  • Pokud máte dobrou velikost a typ a máte kalíšek dobře nasazený, tak o něm celý den vůbec nemusíte vědět.
  • Existují i menstruační kalíšky na 1 použití, s nimiž můžete mít sex, a ani vy, ani partner byste ho neměli cítit.
Měkké menstruační kalíšky na jedno použití
Měkké menstruační kalíšky na jedno použití na českém trhu sice zatím nenajdete, ale všechno je jen otázkou času

Na co si dávat pozor

Pro menstruační kalíšek platí to, co pro většinu hygienických pomůcek – musíte ho používat správně. Rozhodně nenechte kalíšek na místě déle než 12 hodin. Jestli na něj zapomenete, snadno může dojít k infekci.

Pokud si ho vyjímáte na veřejných záchodcích a potřebujete si ho nasadit zpátky, nejprve ho dobře umyjte. Nemůžete-li ho umýt (protože u záchodu není umyvadlo a vy se nechcete ukazovat s plným kalíškem před dalšími lidmi), alespoň ho otřete papírovým kapesníčkem nebo ještě lépe hygienickým ubrouskem.

TIP: Při výběru menstruačního kalíšku si dávejte dobrý pozor na to, z jakéhé materiálu je vyrobený. Úplně nejlepší je certifikovaný lékařský silikon, ze kterého jsou vyrobeny třeba české kalíšky Yuuki.

Omývání menstruačního kalíšku
Nezapomeňte po každém použití kalíšek dobře omýt 

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Menomanie

Menomanie

Menománie (z řeckého mēn = měsíc; mania = šílenství) je sexuální náklonost k menstrujícím ženám. Projevuje se jak u žen, tak mužů. V době menstruace má většina žen výrazně větších chuť na sex. Proč? Tím si vědci nejsou jistí.... ...

Menstruace

Menstruace

Menstruace (známá také jako perioda, měsíčky aj.) je periodicky se opakující krvácení, které je součástí ženského menstruačního cyklu. Perioda je znakem toho, že dívka je schopna mít děti.... ...

Menstruační kalíšek - související

Související hračky

Články na téma

Vybíráme ze Sexypedie

Vybíráme z e-shopu