Vaginální mykóza (kandidóza) je nepříjemné onemocnění vaginy, za kterým nejčastěji stojí kvasinka Candida albicans. Za normálních okolností se kvasinky v lidském těle vyskytují zcela přirozeně - jako součást mikrobiálního osídlení. Jakmile se však přemnoží, znamená to problémy.
Mykóza není považována za pohlavně přenosnou chorobu, nicméně si ji partneři mohou opakovaně předávat. Přemnožené kvasinky dokáží pěkně potrápit i muže (postihují žalud a předkožku penisu). Mnohdy se však nepříjemné příznaky mykózy u mužů neprojevují a ti jsou pak pouze přenašečem onemocnění. Varovným signálem mohou být opakované problémy u partnerky. Proto je vždy vhodné přeléčení obou partnerů a používání kondomu během pohlavního styku.
VĚDĚLI JSTE? Vaginální mykózu prodělá minimálně 1x za svůj život přibližně 75 % žen.
Příčiny vzniku vaginální mykózy
Kvasinky si libují v teplém a vlhkém prostředí. Obzvláště se jim začíná dařit ve chvíli, kdy v pochvě dojde k narušení přirozeně kyselého pH. Na vzniku intimních problémů se podílejí i některé nemoci a poruchy imunitního systému.
- Zapaření intimních míst – při nošení spodního prádla (neprodyšné, z umělých materiálů)
- Nadužívání antibiotik – antibiotika naruší rovnováhu poševního prostředí, což má za následek přemnožení kvasinek
- Nevhodné stravování – přemíra sladkého vytváří kvasinkám přímo živnou půdu
- Cukrovka – zvýšená hladina cukru, opět ideální prostředí pro kvasinky
- Těhotenství – hormonální změny (zejména zvýšená hladina progesteronu v průběhu těhotenství vytváří ideální prostředí pro přemnožení kvasinek)
- Špatná hygiena – časté mytí nevhodnými mýdly, špatný směr utírání genitálu (od řitního otvoru k pochvě)
Jak poznám, že mám vaginální mykózu?
Povrchové mykózy postihují viditelné sliznice, zatímco hluboké kvasinkové infekce se projevují uvnitř vaginy. Mezi typické příznaky se řadí:
- Svědění pochvy (ve vnitřní i vnější oblasti)
- Otok a zarudnutí genitálu
- Pálení (například při močení)
- Nepříjemná bolest při pohlavním styku
- Bílý hrudkovitý výtok, který svou konzistencí připomíná tvaroh
- Tlak a bolesti v podbřišku
Léčba kvasinkové infekce
Na léčbu kvasinkové infekce se nejčastěji používají léky na vaginální mykózu, tedy antimykotika (čípky a vaginální krémy, např. boraxové globule nebo klotrimazol, který najdete ve volně prodejných mastech jako Canesten, Desenex nebo Clotrimazol). Od mírných forem zánětů si žena dokáže ulevit i sama - pomocí volně prodejných preparátů v lékárně. Vždy je ale jistější problém konzultovat s gynekologem, který zjistí příčinu kvasinkové infekce a navrhne vhodná řešení.
Pokud vás kandidóza trápí opakovaně, zaměřte se především na svá střeva, neboť jejich správné mikrobiální složení chrání tělo před rozmnožením cukru-chtivých kvasinek a útokem patogenů.
Změna stravovacích návyků vás může palčivých problémů zbavit jednou provždy. Pro nastolení rovnováhy vnitřní flóry vyzkoušejte protikvasinkovou dietu. Možná zjistíte, že kromě vaginální mykózy zmizí i jiné zdravotní problémy, které kvasinky způsobují (ekzémy, seboroická dermatitida, nadýmání, průjmy, záněty močového měchýře atd.).
Léčebná kůra trvá zhruba 3 - 6 měsíců. Připravte se na to, že budete muset ze svého jídelníčku vyškrtnout cukr, bílou mouku, ovoce s vysokým podílem cukru a alkohol. Naopak mezi účinné zabijáky kvasinek patří kysané zelí, cibule, česnek nebo kefír.
Od kvasinkové infekce vám mohou ulevit i bylinné sedací koupele, které dezinfikují sliznice a odstraňují svědění a pálení. Mezi další podpůrné prostředky během léčby patří například oregánový, tymiánový a olej z grepových semínek - ty působí jako antioxidant, pomáhají proti plísním, mykózám a mají protizánětlivé účinky. Za zmínku stojí i probiotika (obnovují zdravou mikroflóru) a chlorella (čistí střeva a chrání tělo proti plísním).
Jak předcházet vaginální mykóze
Jak předejít tomu, aby se ve vašem těle nemnožily kvasinky? Mnoha způsoby:
- Zdravě se stravujte - jak bylo již zmíněno, sladké milujeme nejen my, ale i kvasinky. Čím víc cukru, tím lépe se bude kvasinkám dařit.
- Používejte prostředky určené pro intimní hygienu - ty pomáhají udržovat optimální pH v pochvě. Prevencí mohou být i občasné výplachy, používání vaginálních tyčinek nebo užívání vaginálních laktobacilů, zejména v rizikových situacích (po menstruaci, pohlavním styku, ev. současně s léčbou antibiotiky) .
- Dopřejte svému lůnu svobodu - i intimní oblast potřebuje dýchat. Proto si užívejte nahotu, choďte naostro a když už, tak noste volné spodní prádlo z přírodních materiálů.
- Pozor na mokré plavky - kvasinky si libují ve vlhkém a teplém prostředí. Proto je dobré se po plavání ihned převléci do suchého oděvu.
- Vyměňte běžné tampóny a vložky - ty jsou většinou chemicky bělené a nadělají víc paseky, než užitku. Vyzkoušejte vložky a tampóny z přírodních materiálů, menstruační kalíšek nebo menstruační houbičky.
- Nezapomeňte na kondom - Střídáte partnery? Používejte kondom. Kdo ví, jestli ten fešák zrovna netrpí na přemnožené kvasinky?
Pokud hledáte informace o vaginální mykóze, dejte si pozor na překlepy. Lidé často hledají vaginalni mikoza. Správná psaná forma je však jediná, a to vaginální mykóza.
Související zdroje
- Mayoclinic.org - Yeast infection (vaginal) (definice)
- Healthline.com - Everything You Want to Know About Vaginal Yeast Infections (kvasinkové vaginální infekce)
- Zdravi.euro.cz - Mykóza v intimních partiích (co je mykóza, příčiny, příznaky)
- Anamneza.cz - Prevence a léčba vaginálních mykóz (způsoby prevence)
- Cs.medlicker.com - Dieta při kvasinkové infekci: vhodné a nevhodné potraviny a doplňky (kvasinková dieta)